Kdoulovce na jaře krásně kvetou. Projděte si přehled barev

26. 3. 2023

Nápadné květy okrasného keře kdoulovce hýří odstíny převážně červené barvy, zatímco plody barví konec léta do zelené a žluté.

Opadavé, trnité keře kdoulovce (Chaenomeles) dorůstají většinou od metru do dvou metrů výšky. Pocházejí z východní Asie. Botanici rozeznávají čtyři původní přírodní druhy. Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica) z Japonska a kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) z Číny a Japonska jsou těmi nejčastěji pěstovanými. Často se pěstuje i jejich kříženec kdoulovec nádherný (Chaenomeles × superba).

Odrůda kdoulovce lahvicovitého Versicolor Lutescens

Odrůda kdoulovce lahvicovitého (Chaenomeles speciosa) Versicolor Lutescens

Třetí původní druh kdoulovce ze střední Číny bez českého druhového jména Chaenomeles cathayensis se pěstuje pouze v botanických zahradách nebo specializovaných sbírkách.

Slovo cathayensis znamená v překladu čínský, ovšem jméno kdoulovec čínský používá příbuzný a dosti podobný druh Pseudocydonia sinensis, který bývá ke kdoulovcům některými odborníky řazen. Od kdoulovců se liší vyšším vzrůstem, absencí trnů nebo růžovými květy, které vyrůstají po jednom, nikoliv ve svazečcích. Je to sbírková dřevina, vzácná i v botanických zahradách.

Čtvrtým, rovněž sbírkovým druhem kdoulovce je kdoulovec tibetský. Jméno v češtině jsem použil jako překlad latinského jména Chaenomele thibetica z Tibetu.

Kdoulovec nádherný Nicoline

Odrůda křížence kdoulovce nádherného (Chaenomeles × superba) Nicoline

Plody kdoulovce se podobají kdoulím kdouloně

Listy mají kdoulovce střídavé, jednoduché, kožovité, na okraji vroubkované až pilovité, s velkými vytrvalými palisty.

Stejně jako u většiny ostatních rodů z čeledi růžovitých (Rosaceae), kam patří i kdoulovce, jsou květy pětičetné. Vyrůstají na postranních zkrácených větévkách. Kvetou nejčastěji od poloviny dubna do poloviny května.

Korunní plátky jsou zbarveny oranžovočerveně (kdoulovec japonský), různými odstíny červené, vzácně růžové nebo bílé (kdoulovec lahvicovitý, kdoulovec nádherný).

Odrůda kdloulovce Yukigoten

Kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) Yukigoten

Zploštěle kulovité nebo hruškovité plody (malvice) mají mnoho semen. V odstínech zelené nebo žluté. Na straně přivrácené ke slunci jim červenají líčka.

Právě kvůli plodům, kterým se říká kdoule, bývá na zahradách příbuzná kdouloň podlouhlá (Cydonia oblonga). Plody kdouloní a kdoulovců mají obdobné obsahové látky, vůni a chuť. Můžeme je zpracovat na marmelády nebo želé.

Plody tepelně upravujeme; v tuzemských podmínkách nedozrají tak, aby byly poživatelné čerstvé. Plody kdoulovců zůstávají na keřích většinou nepovšimnuty bez dalšího využití. Pro svou příjemnou vůni je můžeme vkládat do skříní nebo šuplíků k prádlu.

Habitus rozsochatého keře ponecháme bez řezu

Kdoulovce jsou světlomilné keře, kterým se daří i v půdách méně zásobených živinami či znečištěných. Půdy by měly být propustné, mohou být dokonce až kamenité. Rostliny obstojně snášejí i větší přísušky. Vůči nízkým teplotám jsou kdoulovce odolné, lze je běžně pěstovat do nadmořských výšek kolem 500 m n. m.

Ve vyšších nadmořských výškách by již měly být vysazovány na chráněná stanoviště. Při pozdních jarních mrazech mohou namrzat poupata, květy nebo rašící listy. Pro jejich specifický vzhled není vhodné je tvarovat. Vytvářejí řídké, rozsochaté keře, kde jakýkoliv řez působí nepatřičně.

Kdoulovec Chaenomeles cathayansi

Keře kdoulovce Chaenomeles cathayansi

Vhodné může být příležitostné zmlazení celého keře po mechanickém poškození nebo stáří. Do okolí se rozrůstají podzemními výběžky, které je možné při množení použít jako odkopky.

Výsadbu plánujeme tak, aby nám odnožující keř nevrůstal na plochy, kde to není žádoucí. Při množení lze kromě odkopků použít řízkování nebo výsev semene. Mějme však na paměti, že semenem nepodržíme vlastnosti odrůd. Keře můžeme vysazovat buď jako solitéry, nebo do menších skupin.

Odrůda kdoulovce Cardinalis

Kdoulovec lahvicovitý Cardinalis

Pohled do sortimentu odrůd a kříženců kdoulovce

Z oblíbeného rodu vzniklo po dobu jeho kultivace velké množství odrůd ze selekcí původních druhů nebo záměrným křížením jednotlivých druhů a výběrem z potomstva.

Kromě již zmiňovaného kdoulovce nádherného (Chaenomeles × superba) jsou to kultivary od následujících uměle vzniklých kříženců. Uvádím pouze vědecké jméno a rodičovskou kombinaci hybridu): C. × californica (C. cathayensis × C. superba), C. × clarkiana (C. cathayensis × C. japonica) a C. × vilmoriniana (C. cathayensis × C. speciosa).

V některých případech již není možné stanovit rodičovskou kombinaci příslušné odrůdy. Uvádím ji proto samostatně rovnou za jménem rodu. Níže najdete výběr jednotlivých druhů a odrůd v kategoriích dle typických vlastností.

Kdoulovec japonský

Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)

Pro snadnější orientaci v sortimentu doporučuji navštívit specializované sbírkové objekty. Jedním z těch, kde mají kolekci kdoulovců, je například. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., v Průhonicích. Nejlepší termín pro návštěvu je v době kvetení, přibližně od poloviny dubna do poloviny května.

Kdoulovce v přehledu podle barvy květu

Bílé jednoduché: C. speciosa Candida, C. speciosa Nivalis, C. speciosa Snow, C. × superba Jet Trail

Bílé (často s odstíny žluté nebo zelené) poloplné nebo plné: C. speciosa Yukigoten

Bílorůžové až růžové jednoduché: C. speciosa Apple Blossom, C. speciosa Moerloosei, C. speciosa Toyo-Nishiki

Odrůda kdoulovce Moerloosei

Kdloulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) Moerloosei

Bílorůžové až růžové poloplné až plné: C. speciosa Falconnet Charlet, C. speciosa Rosea Plena, C. speciosa Versicolor Lutescens (výrazné přechody do oranžové), C. × superba Cameo.

Oranžové jednoduché: C. japonica, C. japonica Orange Beauty, C. × superba Mandarin, C.  × superba Vermilion.

Oranžové poloplné nebo plné: C. × superba Early Orange, C. × superba Sunset, C. Orange Storm

V odstínech červené jednoduché: C. speciosa, C. speciosa Cardinalis, C. speciosa Knap Hill Radiance, C. speciosa Rubra Grandiflora, C. × superba Crimson and Gold, C. × superba NIicoline

Kdoulovec lahvicovitý Knap Hill Radiance

Odrůda kdoulovce Knap Hill Radiance

V odstínech červené poloplné až plné: C. speciosa Simonii, C. × superba Red Chiev, C. Scarlet Storm.

Zdroj: Autor pracuje pro VÚKOZ, v. v. i., Oddělení kulturní krajiny a sídel

Foto autor a Z. Kiesenbauer

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x