Kamélie cestou z Číny až do Rájce nad Svitavou

6. 1. 2021

Příběh pěstování vznešené stálezelené kamélie, která kvete koncem zimy, se začal odvíjet ve 4. století před naším letopočtem. Čínský panovník Fu Chai nechal vysadit první rostliny v královské zahradě Wutong.  

V 7.–10. století již patřila mezi oblíbené rostliny v Číně a posléze i v Japonsku. Zdobila posvátná místa, stala se symbolem a také inspirací umělců.  Dodnes roste řada kaméliových stromů ve stáří mnoha stovek let podél tzv. Hedvábné stezky, po které do našeho světa putovalo z Orientu nejen zboží, ale i kultura a nové objevy.

Kamélie

Kamélie

Nejdřív čajovník, pak čínské růže

Evropa nejprve poznala v polovině 16. století čajovník, nejbližšího příbuzného kamélie.  Až německý zahradník a cestovatel George Meister jako první popisuje roku 1692 kromě čajovníku také kamélii.  Nádherným květinám dává botanický název Camellia japonica roku 1753 Karl Linné. Nesou jméno brněnského rodáka, lékárníka a přírodovědce, obětavého jezuitského misionáře Jiřího Josefa Kamela, který působil na Filipínách v letech 1689–1706.

První rostliny čínských růží, jak se kamélie nazývaly, přiváží roku 1739 lord Petre do Essexu v Anglii. Ovšem teprve dovozy několika odrůd po r. 1792 z Číny a později z Japonska podnítily větší zájem o pěstování a šlechtění. Mezi prvními šlechtiteli vynikl především Alfred Chandler z anglického Wuxhalu. Jeho odrůda Elegans (1824) s mnoha variacemi nebyla dosud překonána a nechybí snad v žádné sbírce!

Od počátku 19. století obliba kamélií prudce stoupá, vznikají četné sbírky, šlechtitelé a dovozci se předhánějí v nabídce nových odrůd. Opravdové kaméliové šílenství způsobila francouzská  vévodkyně du Berry roku 1820, když ozdobila své šaty na dvorním plese kaméliovými květy. Vyvolala módní vlnu, která vydržela po celé 19. století.

Mathotiana supreme

Kamélie Mathotiana supreme

Sychrov, Lednice, Kroměříž…

Nejprve se řezané květy kamélií složitě dovážely z pěstíren v Itálii a Francii a to až do Petrohradu.   Brzy ale vznikají v mnohých panských zahradách kaméliové domy, u nás např. na Sychrově, v Lednici, Kroměříži i jinde. Kolekce několika set druhů nejsou vzácností.

Kamélie se stává i kulturním fenoménem. Připomeňme Traviatu, plakáty Alfonse Muchy a literární díla. Pěstování kamélií se věnují také specializované zahradnické firmy v Belgii, Německu, Itálii i u nás. Na náš trh se hojně dovážely rostliny od saské fy. Seidel založené v r. 1813 v Drážďanech.

Také se mění standardy bydlení a hlavně vytápění domů, které kaméliím nesvědčí. Až poslední desetiletí se kamélie v Česku opět dostávají do popředí zájmu veřejnosti.

Ve druhé polovině 19. století kamélie dobývají panská i měšťanská obydlí. Na přelomu 19. a 20. stol. však čelí konkurenci nepřeberného množství nově pěstovaných květin a změně životního stylu. Přesto jsou až do 2. světové války oblíbenou a žádanou květinou. Po válce mnoho cenných kaméliových sbírek zaniká.

Průhonice, Rájec nad Svitavou, Slavkov, Buchlovice

Zajímavá kolekce kamélií spojená s výzkumem pěstování a množení vzniká v prvorepublikovém Československu ve státním ústavu v Průhonicích. Tato činnost pokračovala i po r. 1946 v samostatném Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví. Podíleli se na ní B. Král, K. Hieke a mnozí další. Výzkum a pěstování kamélií v Průhonicích končí roku 1973. Sbírka se rozděluje, kamélie putují do zahrad zámků v Rájci nad Svitavou a ve Slavkově (odtud se přesunuly do Buchlovic).

kamélie s muškátovými-oříšky

Aranžmá kamélie s muškátovými-oříšky

Rájeckou část pečlivě opatroval Jan Dvořák, který se posléze začal zabývat i jejich šlechtěním. První výpěstky byly spíše náhodné, ale později vznikají odrůdy, které si nezadají se zavedeným sortimentem. Nyní je v rájecké sbírce na 150 těchto kříženců a každoročně vykvétají další nadějné semenáče, protože od výsevu do květu často uplyne až 15 let.

Základ rájecké sbírky tvoří asi 70 původních průhonických keřů, které mají již 50 let. K nim postupně přibylo dalších několik set rostlin různého stáří. Celkem je nyní ve sbírce kolem 300 novošlechtěnců, druhů a odrůd.

Výstavy kaméliových květů začaly nenápadně v 80. letech. První reprezentativní výstava se otevřela roku 1993 a přehlídky kamélií koncem února a začátkem března se staly očekávanou akcí dalších let. Tuto pravidelnost narušila až koronavirová pandemie v roce 2020 a následujícím. Za normálních okolností je možné si sbírku kamélií prohlédnout také v zámeckém zahradnictví.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 1. 2025

Také během ledna zaléváme pokojové květiny jen velmi málo

Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x