Kaliandra; rozvětvený keř s květenstvím jako nejjemnější skvost

1. 12. 2023

Na pěstování je kaliandra v našich zeměpisných podmínkách náročnější. Její okrasné květenství, připomínající hebký štěteček, za to ale stojí.

Tento tropický keř pochází z nejnižších partií východní Bolívie, kde dorůstá do maximální výšky 5 m. V našich zeměpisných šířkách je kaliandra pěstovaná jako keř přenosný.

Hned zpočátku je potřeba říci, že ačkoliv rod kaliandra (Calliandra) dnes zahrnuje přibližně 200 uznávaných druhů, předmětem pěstitelského zájmu je pouze několik z nich. Pomyslný žebříček popularity vede bezesporu kaliandra červenohlavá (Calliandra haematocephala).

přenosná rostlina

Kaliandra má krásné a vzhledově specifické květy

Calliandra haematocephala původně pochází z nejnižších partií východní Bolívie, kde vytváří nižší keře dorůstající maximální výšky do 5 m. Řadíme ji do čeledi citlivkovité (Mimosaceae), ale v současné literatuře ji můžeme najít zařazenou do velké čeledi bobovité (Fabaceae).

  • Střídavé listy jsou dvakrát zpeřené a jednotlivé lístky jsou kopinaté, obvykle 2–5 cm dlouhé a okolo 1 cm široké.
  • Největší ozdobou této dřeviny jsou květy, resp. strboulovitá květenství, která jsou široká až 10 cm, v závislosti na podmínkách pěstované rostliny.
  • Samotný kalich a koruna těchto oboupohlavných květů jsou málo výrazné. Nedosahují velikosti ani 1 cm, proto jsou největší ozdobou dlouhé nitky, které vytvářejí ony krásné, velmi jemné, kulovité útvary. Jejich délka je 5–6 cm, jsou tenké a červeně zbarvené.
  • Kromě základní barvy se pěstuje také kultivar s bílými nitkami označovaný někdy jako Calliandra haematocephala Alba.
  • Plodem je zploštělý lusk obsahující několik hnědočerných, tvrdých semen. Jejich výsevem pak můžeme získat nové jedince, ale musíme počítat s tím, že klíčivost není nijak vysoká.

    Poupě před rozkvetením

    Taktéž poupata mají velmi specifický vzhled, před rozkvetením vypadají jako plody malin

Co Kaliandra potřebuje, aby dobře prosperovala

Můžeme ji množit buď semeny nebo řízky. Pokud se rozhodneme pro výsev, provádíme ho vždy na jaře a semena lehce zatlačíme do substrátu, který udržujeme po celou dobu klíčení mírně vlhký. Jakmile rostlinky vytvoří první pravý list, můžeme je přesadit do malého květináče a pěstovat je samostatně. Řízkování je poněkud složitější, protože odebrané polodřevité řízky špatně zakořeňují.

Samotné pěstování již větších rostlin už je poměrně bezproblémové. Vždy však musíme připravit kvalitní, propustný substrát, který získáme namícháním univerzálního rašelinového substrátu s agroperlitem v poměru 3:1.

Vhodné je obohatit jej při přesazování také dlouhodobě působícími, komplexními hnojivy, která zajistí základní výživu podle zvoleného typu hnojiva na 3 až 6 měsíců. I přesto je vhodné rostliny mírně přihnojovat během vegetace a to zhruba v měsíčním intervalu.

Zálivka by měla být vydatná, obzvlášť v době největších veder, protože rostliny na nedostatek vody poměrně rychle reagují svěšením listů. Kaliandru umístíme vždy na plně osluněné místo. Ven ji vynášíme v době, kdy již nehrozí pozdní jarní mrazíky a do zimoviště ji přenášíme na konci září.

Během doby vegetačního klidu vyžaduje světlo a velmi omezenou zálivku. V přírodě se jedná o stálezelený nebo částečně opadavý druh, což je potřebné respektovat.

Pokud dojde k opadu všech listů, je to pro rostlinu škodlivé a v takovém případě se může stát, že na jaře již nevyraší. Proto ji pěstujeme jako přenosnou rostlinu a zimujeme ji při teplotách okolo 15 °C, při kterých ji udržujeme stále v mírném růstu.

Patřičná péče se v tomto případě vždy vyplatí, protože pohled na překrásná květenství je opravdu úchvatný.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x