
Dřišťál a jeho choroby: Proti čemu a čím bránit okrasný keř
29. 10. 2021Červené až tmavě modré, podlouhlé či kulovité bobule dřišťálu vyniknou po opadu listů. Zdravý dřišťál zdobí své okolí jedinečnou zimní krásou.
Keřovitě rostoucí jeřáb Koehnův s řídce průhlednou korunou a rozložitými větvemi v horní části koruny dorůstá do výšky tří metrů.
Listy jsou sytě zelené, střídavé, lichozpeřené, sestavené z lístků v 8–12 jařmech.
Čepel jednotlivých lístků je elipsovitá až podlouhle kopinatá, okraj ostře, drobně pilovitý, na bázi celokrajný. Podzimní vybarvení listů je oranžové až červené.
Bílé květy tvoří koncové, ploše polokulovité chocholíky. Keř kvete v květnu až červnu. Dekorativní bílé malvičky kulatého tvaru mají 6–8 mm v průměru. Na červených stopkách jsou uspořádány v řídkém latnatě chocholičnatém svazku obsahujícím až 85 plodů.
Jeřáb Koehnův (Sorbus koehneana) je keřovitý typ jeřábu, který se uplatní ve všech větších zahradních úpravách jak solitérně, tak i v menších skupinách jako okrasný druh.
Nejlépe mu vyhovuje hlinitá, dostatečně vlhká, propustná půda, stanoviště spíše slunné až polostinné.
Pro vytvarování keře v prvních letech po výsadbě je třeba hlubší řez základních výhonů a to tak, že na jaře zkrátíme výhony asi o polovinu jejich délky a krátké do 30 cm ponecháme bez řezu.
U keřovitého typu jeřábu počátečním hlubším řezem odstraníme terminální pupeny, čímž vyprovokujeme růst postranních dřevních výhonů pod místem řezu.
Každoročním řezem v období výchovného řezu zapěstujeme dostatečně keřovitě rozvětvenou korunu.
U jeřábu převažuje tendence vertikálního prodlužovacího růstu do výšky z terminálního pupenu. Nezkrácený výhon s terminálním pupenem prorůstá v dlouhý vrcholový výhon s několika konkurenčními výhony, které odeberou veškerou vegetativní mízu. Tím nedochází k postrannímu rozvětvení ve spodní části výhonu. Ta zůstává holá.
Řez v dalších letech omezíme podle potřeby hlavně na větve, které vyrůstají jako postranní v ostrém úhlu z kosterních větví a křížící výhony ze středu koruny. Víceleté jeřáby s dobře zapěstovanou korunou zpravidla už neřežeme, protože bychom odřezali výhony s koncovými pupeny, na kterých nejvíce kvetou a plodí.
Řezem poraněné dřevo jeřábu je velmi náchylné k infekci dřevokaznými houbami. Zmlazovací řez jeřáb nesnáší dobře, neobnovuje se dostatečně z bazálních pupenů, většinou reaguje na silné zkrácení slabým nebo žádným novým výhonem. Starší keře snášejí špatně přesazování, což se projevuje v dalších letech slabým růstem. Je proto výhodnější nahradit přestárlý keř novou zdravou rostlinou.
Foto Shutterstock
Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.