Jak se vyznat v růžích aneb výběr růží pro zahradu

20. 11. 2022

Není zahrada jako zahrada a také není růže jako růže. Informace z obchodů ani obalů často nestačí. Je lepší o kupovaných růžích vědět víc.

Zobrazení květu na obale prodávané sazenice málokdy odpovídá tomu, co z ní vykvete. Také výška růže bývá uvedena ve velkém rozpětí.

Ani fotografie v katalogu prodejce nemusí mít výpovědní hodnotu odpovídající skutečné barevnosti nebo hustotě květů. A to zejména, když ve kvetoucím živém plotě či jiné výsadbě chybí poupata i odkvétající květy nebo ty, které odstín při odkvětu mění či ztrácejí. V detailu stěží poznáte, zda má květ 3 nebo 13 cm. Z popisů nabydete dojmu, že skoro každá růže intenzivně voní, což zdaleka není pravda.

O růžích: Pnoucí růže odrůdy Mír

Pnoucí růže odrůdy Mír s květy v různých fázích kvetení

Proč vědět o růžích, do které skupiny patří

Vyplatí se prodávané názvy odrůd a skupin růží zaznamenat a pak si v klidu doma opatřit další informace o vybraných růžích. Dobré je kupovat růže alespoň s jedním květem na ukázku, ten však při skleníkovém přirychlování nebývá typický. Svůj výběr vylepšíme, když máme možnost vidět odrůdu ve školce na poli. Během září tam můžeme posoudit i náchylnost k napadení černou skvrnitostí růží a padlím růžovým.

Růže lze vybírat i podle odolnosti k rozšířené chorobě - černě skvrnitosti listů růže

O houbové chorobě růží – černé skvrnitosti listů – se uvádí, že více napadá starší odrůdy

Abychom nekupovali zajíce v pytli a po letech s hrůzou nesledovali, co to vlastně vyrostlo, je potřeba se orientovat aspoň v základních skupinách růží. Vzhledem k tomu, že sazenice v kontejnerech a sáčcích s balem jsou často zahraničního původu, hodí se znát i cizojazyčná jména skupin. Například:

Botanické druhy růží (B)

Další používaná označení: plané růže, divoké růže, Wildrosen (německy), species wild (anglicky), botanique rose (francouzsky), ботанические розы (rusky), botaniczny róže (polsky).

Původní druhy a typy jim blízké jsou zpravidla robustní keře s jednoduchým, většinou růžovým nebo bílým prázdným květem, který má 5 plátků. Až na výjimky kvetou jen na počátku léta, ale bývají pozoruhodné i svými šípky.

Šípky Rosa rugosa

Šípky růže svraskalé ze skupiny botanických růží

Historické růže (HI)

Další používané zkratky a označení: H, staré růže, historische Rose, Altenrosen (německy), historically rose (anglicky), исторические розы (rusky), történelmi rózsák (maďarsky).

Je to souborná skupina, kam se řadí odrůdy, které vznikly před vyšlechtěním současných moderních skupin růží (většinou před rokem 1867). Mezi historické růže patří zejména hybridy růže galské (hybridy Rosa gallica) a skupiny růží jako jsou bengálky, bourbonky, čajovky, noisettky, portlandky, remontantky.

  • Jako historické růže se někdy uvádějí i hybridy Rosa x alba, R. x centifolia, R. x damascena.

Keře historických růží mají různý vzhled, květy jsou často hustě plné a vonící. Mezi barvami chybí žlutá a oranžová.

Další skupiny růží a jejich značení

Velkokvěté růže (VK): Čajohybridy (ČH), Floribundy grandiflory (FG)

Mnohokvěté růže (MK): Floribundy (FL) (garnetky), Polyantahybridy (PH), Polyantky (PL)

Sadové růže (S): Klasické sadové růže (Sk), Rugosa hybridy (Sr), Růže stolisté (Ss), Anglické růže (Sa)

Pnoucí růže (PN): ramblery, climbery

Pokryvné růže (PK)

Miniaturní růže (MI)

Jiné názvy známých skupin růží

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den,

děkuji panu Žlebčíkovi za pravidelnou osvětu na téma růží.

Jednou ze zajímavých skupin jsou Kordesovy „jarní“ růže. Jde o křížence Rosa spinosissima s moderními růžemi. Většinou jde o větší keře (2 – 3 metry výšky a šířky) s jednoduchými bílými, světle žlutými nebo světle růžovými velkými květy. Tyto růže kvetou pouze na konci jara, ale tak bohatě, že ani není vidět olistění. Mezi nejkrásnější patří Frühlingsmorgen (s jednoduchým růžovým květem s bílým okem) a Frühlingsduft (s poloplným světle žlutým květem, který postupně přechází do světle růžové).

Výhodou rostlin této skupiny je vysoká odolnost k mrazu a chorobám. Proto jsou také velmi oblíbené v Polsku a ve Skandinávii. V druhé polovině 20. století byly tyto keře vysazovány do veřejných výsadeb i u nás. Díky jejich odolnosti je stále můžete nalézt. Poznáte je snadno podle menších, sivých a mnohočetných listů a především podle hustého otrnění s přímými (nikoli zahnutými) ostny.

Tyto rostliny lze řízkovat v červnu těsně po odkvětu. Důležité je ponechat odkvetlý vrchol řízku (zbavený květních plátků!) a těsně nad řeznou plochou na spodní části řízku ponechat očko. Část řízku, která bude pod zemí, je vhodné opatrně odlistit (odtrhnout list do strany).

Vše dobré přeje

Milan Číha

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x