Květiny Karla Čapka: fuchsie, juka, klívie, bromélie, azalky…
6. 1. 2023Jako mladý zahradník měl Petr Herynek, botanik a bonsajista, příležitost navštívit zahradu u vily Karla a Josefa Čapka v Praze na Vinohradech.
Po více než pěti měsících otevřel tropický skleník Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze Troji. Stalo se tak ve stylu klenotnictví, které vystavilo nejcennější šperk.
Vypadá to, jako kdyby skleník Fata Morgana uměl sledovat aktuální dění a chtěl potěšit návštěvníky i zaměstnance zahrady naráz. Právě nyní, kdy je skleník po dlouhé pauze znovu otevřen veřejnosti, rozkvétá nádherná smaragdová liána Strongylodon macrobotrys, nazývaná též nefritka filipínská. Patří mezi největší lákadla skleníku.
Mohutná liána Strongylodon macrobotrys roste v přírodě v nížinných deštných lesích filipínských ostrovů Luzon, Mindoro a Catanduanes.
Dorůstá dvacetimetrové výšky. Hroznovitá květenství bývají až 90 cm dlouhá. Květy mají nápadnou modrozelenou barvu, která liáně dala přívlastky smaragdová nebo také nefritová.
Za exotickou zvláštnost liány lze pokládat, že ji opylují převážně kaloni. Tito savci ze skupiny letounů, do které patří i podobní, ale menší netopýři, vidí barevně. Smaragdová barva jim zřejmě pomáhá nacházet květenství této unikátní rostliny.
Příchozí spatří ve skleníku také novinky. Například u tropického jezírka v expozici flóry Jižní Ameriky nový epifytní kmen vytvarovaný z betonu. Na něm se rozrůstají bromélie, kapradiny, anturie a orchideje.
„Fata Morgana je aktuálně v plné vegetační kráse, je krásně zelená, část tropického deštného lesa je zarostlá, takže máte pocit, že skutečně procházíte džunglí. Návštěvníci se mají na co těšit,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Zdroj a foto https://www.botanicka.cz/
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.