Fata Morgana vítá návštěvníky drahokamem: Kvete smaragdová liána

25. 5. 2021

Po více než pěti měsících otevřel tropický skleník Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze Troji. Stalo se tak ve stylu klenotnictví, které vystavilo nejcennější šperk.

Vypadá to, jako kdyby skleník Fata Morgana uměl sledovat aktuální dění a chtěl potěšit návštěvníky i zaměstnance zahrady naráz. Právě nyní, kdy je skleník po dlouhé pauze znovu otevřen veřejnosti, rozkvétá nádherná smaragdová liána Strongylodon macrobotrys, nazývaná též nefritka filipínská. Patří mezi největší lákadla skleníku.

Liána Strongylodon macrobotrys

Nefritka filipínská nebo též smaragdová liána s latinským názvem Strongylodon macrobotrys. Ve skleníku Fata Morgana těší návštěvníky, kteří po dlouhé pauze konečně mohli tropickou expozici navštívit.

Smaragdovou krásku na Filipínách opylují kaloni

Vysoké květenství liány Strongylodon macrobotrys

Květenství liány může dorůst bezmála do metrové výšky

Mohutná liána Strongylodon macrobotrys roste v přírodě v nížinných deštných lesích filipínských ostrovů Luzon, Mindoro a Catanduanes.

Dorůstá dvacetimetrové výšky. Hroznovitá květenství bývají až 90 cm dlouhá. Květy mají nápadnou modrozelenou barvu, která liáně dala přívlastky smaragdová nebo také nefritová.

Za exotickou zvláštnost liány lze pokládat, že ji opylují převážně kaloni. Tito savci ze skupiny letounů, do které patří i podobní, ale menší netopýři, vidí barevně. Smaragdová barva jim zřejmě pomáhá nacházet květenství této unikátní rostliny.

  • Tropický skleník Fata Morgana je otevřen od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Proticovidová omezení nyní dovolují, aby v něm společně pobývalo nanejvýš 100 lidí.

Příchozí spatří ve skleníku také novinky. Například u tropického jezírka v expozici flóry Jižní Ameriky nový epifytní kmen vytvarovaný z betonu. Na něm se rozrůstají bromélie, kapradiny, anturie a orchideje.

Ve skleníku Fata Morgana Votanické zahrady v Praze Troji

Expozice tropického skleníku Fata Morgana láká atmosférou i nádherou jednotlivých druhů rostlin

„Fata Morgana je aktuálně v plné vegetační kráse, je krásně zelená, část tropického deštného lesa je zarostlá, takže máte pocit, že skutečně procházíte džunglí. Návštěvníci se mají na co těšit,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zdroj a foto https://www.botanicka.cz/

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 9. 2023

Tipy k výsadbě cibulovin: skalky, záhony, trávník, truhlíky, růže…

Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x