Co udělat proto, aby nám aktinidie význačná plodila

12. 5. 2023

Aktinidie je dvoudomou lijánou. Abychom se dočkali šťavnatých plodů, musíme si zajistit samičí i samčí rostliny ze spolehlivého zdroje.

Aktinidie význačná (Actinidia arguta)

Spolu s jinými drobnoplodými aktinidiemi (A. kolomikta, A. polygama a další)  je aktinidie význačná bohatá především na vitamín C a hořčík. V našem těle podporuje:

  • látkovou výměnu
  • zpevňuje cévy a žíly
  • posiluje imunitní systém
  • zlepšuje zrak

Plody aktinidie význačné mají oválný tvar o velikosti asi 5-7 cm. Dužina je šťavnatá a uvnitř zelená. Slupka je kožovitá s mnoha drobnými chloupky.

Aktinidie význačná

Kvetoucí aktinidie význačná

Pouhých 100 gramů čerstvé dužniny těchto bobulí obsahuje okolo 2000 mg vitaminu C, zatímco další v pořadí (šípky) přibližně polovinu tohoto množství. Jen pro zajímavost: u rybízu černého považovaného za vydatný zdroj tohoto antioxidantu, je to mna stejné množství asi 150 mg vitaminu C.

Jak je to s neplodností?

Někdy se setkáváme s tím, že zakoupené sazenice aktinidie význačné neplodí, i když příčinou vzhledem k pozdnímu kvetení nebývají mrazy. Ty mohou brzy na jaře poškodit mladé rašící letorosty. Rostliny však obvykle snadno regenerují.

Významnější je skutečnost, že jde převážně o dvoudomou liánu. Na jedné rostlině jsou samčí, na jiné pouze samičí květy. Abychom se tedy dočkali plodnosti, musí být vedle samičích vysazen nutně i samčí exemplář jako opylovač. Ten zajistí opylení 7 až 8 samičích rostlin.

Uniformitu rostlin zajistí pouze vegetativní množení, proto je třeba získat sazenice ze spolehlivých zdrojů. Semenáčky zásadně nekupujeme, neboť v potomstvu produkují velký podíl samčích rostlin.

Samčí květy se vyznačují dobře vyvinutými prašníky, kdežto samičí květy jsou typické výraznými štětičkovitými bliznami na konci pestíků, z nichž se po oplození postupně vyvíjejí plody. Poněkud zakrnělé prašníky na samičích rostlinách mívají sterilní pyl. To se netýká samosprašných odrůd s výraznějšími semeníky, bliznami i prašníky.

Samosprašných odrůd není mnoho. Pokud se i zde vyskytnou problémy s plodností, zvláště u nejistě samosprašných rostlin, doporučuji vysadit k nim samčího jedince jako opylovače. Ten díky obecně většímu vzrůstu brzy původní sazenice aktinidie dožene.

plody aktinidie význačné

Šťavnaté plody minikiwi

Ještě bych zmínil  možnost, jak posunout začátek rašení aktinidií na pozdější dobu a snížit tak riziko připálení mladých letorostů jarními mrazíky. Máme-li na zahradě zídku, osvědčilo se mi vysazovat rostliny na severní stranu této zídky.  Oddálení vegetace s pozdějším zavedením liány, která se rychle rozroste, na jižní stranu zídky, vyvolá skleníkový efekt. Tím dojde současně k lepšímu vyzrání výhonů a zlepšení kvality chuti i vybarvení plodů.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 6. 2024

Zelený typ čekanky sejeme v červnu, podobně i čekanku pro kořeny a puky

Červený typ čekanky hlávkové se začíná vysévat dříve – již od poloviny dubna, zelený typ v červnu. S vyséváním končíme počátkem července. Čekanku pěstovanou pro zimní rychlení bělených puků můžeme vysévat ještě v polovině června

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x