Mulčováním chráníme půdu a život v ní: žížaly, bakterie, houby…
5. 6. 2021V půdě koření rostliny a žijí v ní různé organismy, které pomáhají rozkládat zbytky rostlin i živočichů na humus. Čím více organické hmoty je v půdě, tím je zemina úrodnější.
Sklovitost patří stejně jako hořká skvrnitost jablek mezi fyziologické poruchy. Oproti hořké pihovitosti má menší význam a to i díky nižšímu výskytu.
Porucha vzniká při látkové přeměně a může k ní dojít již před zráním plodů na stromě. Víc ohrožuje odrůdy s vysokým obsahem cukrů.
V dužnině plodů vznikají sklovitá místa, která se lokalizují v počátečním stadiu především u kalichu a v jádřinci. Volné prostory mezi buňkami, které v normálních podmínkách obsahují jen vzduch, jsou zaplněny tekutinou.
Tento jev způsobují sloučeniny cukrů, které se tvoří v mimořádně velkém množství, především sorbitol (cukerný alkohol). Ty zvyšují osmotickou hodnotu a buněčná šťáva a voda vnikají do mezibuněčných prostor.
Přitom dochází k úbytku kyslíku a následněke kvašení, tvorbě alkoholu a acetaldehydu, zhoršení chutnosti aj. Někdy dokonce i k výskytu hnědého zbarvení dužniny.
Podobně jako u hořké pihovitosti je několik příčin sklovitosti:
Abychom předešli sklovitosti, doporučují se tato opatření:
Foto Jaroslav Rod
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.