Samozavlažovací nádoby pomohou s pravidelnou zálivkou

1. 4. 2022

Někdy se nám nedaří zajistit pravidelnou zálivku. Pomohou samozavlažovací nádoby, které se o ni samy dobře postarají.

Jde v celku o  jednoduchý systém, který na principu vzlínání přivádí vodu ke kořenům rostlin.  Využívá se u samozavlažovacích truhlíků a dalších pěstebních nádob.

Jednoduchý, ale funkční princip

Nádoby mají dvě části: pěstební část a zásobník vody. U moderních systémů už jde většinou  o kompaktní celek s lepší stabilitou. Nejpraktičtějším materiálem samozavlažovacích truhlíků je plast.

Jak funguje samozavlažovací truhlík

Moderní samozavlažovací truhlík využívá nejen knoty k přivedení vody, ale také počítá s otvory ve dně, kterými mohou prorůstat kořínky. Stejně tak pamatuje na dostatečný přívod vzduchu.

Systém otvorů pro knoty někteří výrobci doplňují kónickými šachtami, které umožňují kořenům, aby samy dosáhly na vláhu.

Podle čeho vybrat samozavlažovací nádoby

Při výběru samozavlažovacího truhlíku je dobré si ověřit, že dno pěstební části je dostatečně pevné, že otvory, šachty ani další prvky neoslabují pevnost dna. Aby se při zátěži vlhčeným substrátem s rostlinami neprohnulo.

Sledujeme také nasazení pěstebního dna na nádržku. Určitě by nás nepotěšilo, pokud by se truhlík rozestoupil do stran a dno se zešikma propadlo.

Nádoby by měly zůstat funkční i po několika sezonách. Vyplácí se proto vybrat kvalitnější, pevnější plast, který není křehký, odolává mrazu a UV záření.

V nabídce nalezneme samozavlažovací nádoby z tuzemské či zahraniční produkce, v různých  designech, barvách a i cenových hladinách.  Z čeho tedy při nákupu vycházet?

Umístění samozavlažovací nádoby

U okenních výsadeb vycházíme především ze šířky parapetu. Někdy pomohou držáky, které jsou nezbytné i při pěstování na zábradlí. Kdo pěstuje na podlaze balkonu nebo terasy, má výběr nádob o něco větší.

samozavlažovací nádoby na parapetu

Samozavlažovací nádoby na parapetu zajistí pravidelnou závlahu

Pro umístění přímo na zábradlí existují speciální tvarované nádoby pro zavěšení.

Podle druhu rostlin a intervalu zalévání

I v malém množství substrátu získáme bohaté převisy, ale pak musíme častěji zalévat a více hnojit.

Truhlík nebo nádobu volíme podle toho, kolik pojme zeminy a kolik vody. Mezi zásobníkem vody a substrátem by měla být vzduchová mezera. Kořeny rostlin kromě vody potřebují také dýchat!

Výhodou je vodoznak

Některé nádoby jsou vybaveny vodoznakem. Díky němu bez dlouhého zkoumání poznáme, kdy zásoba vody končí. Venkovní truhlíky jsou rovněž vybaveny přepadovými otvory, které zajistí odtok vody při silném dešti nebo případném přelití. Rostliny se tak nepodmáčí.

Neopomeňme knoty

Šířka knotů by měla být cca 3,5 cm a materiál musí vést dobře vodu. Zároveň však nesmí substrát přemokřovat. Knoty musí po protažení ve dně pěstební části spolehlivě dosáhnout do zásobníku s vodou, nejlépe oběma konci. Příliš dlouhé knoty raději zastřihneme.

květiny v samozavlažovacím květináči

Samozavlažovací závěsný systém

Regulace závlahy je možná

Počtem knotů regulujeme příjem vody. Na okno s jižní expozicí, kde budeme pěstovat muškáty nebo petúnie či bohaté smíšené výsadby, určitě potřebujeme v 60cm truhlíku tři knoty. Je-li okno na dokonalé výhni a pěstujeme dlouhé převisy, nebojme se použít knotů pět. Jedním otvorem jednoduše protáhneme dva knoty. Zejména petúnie nebo bolívijské begonie dostatek vláhy ocení, muškáty snesou případný přísušek lépe.

Rozhodli jsme se pěstovat fuchsie na východním okně? Tam nám postačí dva knoty umístěné po stranách. Slunce je zde méně a navíc fuchsiím přemokření nevyhovuje.

Pokud máme okno na sever nebo pěstujeme anglické muškáty, použijeme jeden knot uprostřed anebo vystačíme jen s kónickými otvory. V případě, že použijeme všechny knoty, musíme nůžkami redukovat šířku na polovinu.

Na méně prosluněném okně ale použijeme všechny neredukované knoty pro žíznivé rostliny, jako jsou begonie, okrasné kopřivy – koleus, kejklířky ( Mimulus), moud (Plectranthus), bakopy či vějířovky.

do samozavlažovacích nádob je možné zasadit bylinky

V létě budou v samozavlažovacích nádobách prospívat také bylinky

U máty a meduňky určitě použijeme všechny knoty a hutnější zahradnický substrát. Subtropické bylinky ocení substrát pro bylinky nebo substrát pro skalky (ocení ho především rozmarýna a levandule).

Pro pěstování balkonovek volíme speciální směsi substrátů určené do samozavlažovacích truhlíků. Jejich charakteristikou je hrubší struktura a obohacení již o potřebnou dávkou hnojiv. Pro růže používáme hutnější substrát s vyšším obsahem jílu a zásobník vody plníme jen z poloviny.

Při pěstování zeleniny, drobného ovoce, jahod a ovocných stromků vycházíme z potřeb konkrétní rostliny.

V samozavlažovací nádobě můžeme pěstovat také balkonové kalanchoe případně i jiné sukulenty. Zde musíme dbát na střídání období vláhy s obdobím sucha. Až vypijí zásobu vody, necháme celý substrát lehce proschnout, než dolijeme další.

V případech, kdy nemůžeme zajistit pravidelnou zálivku a přihnojování, nám mohou samozavlažovací nádoby.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x