Osivo pro podporu výživnosti a úrodnosti půdy vybíráme opatrně

11. 8. 2020

Výběr vhodných rostlin, které posléze zapravíme do půdy jako tzv. zelené hnojení, ovlivňuje vedle jiného i ten fakt, zda na zahradě pěstujeme zeleninu, nebo ne!

Kdy a co vysévat

Jednoleté rostliny zeleného hnojení můžeme vysévat během vegetační doby až do srpna. Protože nejsou odolné vůči mrazu, zmrznou při prvním mrazu a zůstávají během zimy jako ochranná pokrývka půdy.

Obilí je z pěstitelského hlediska ideální, protože není příbuzné se žádnou zeleninou, takže nedochází k nežádoucímu šíření chorob zeleniny.

Jako přezimující výsevy lze doporučit ozimé obilniny (například žito, ozimé vikve nebo směsku na zelené hnojení). Přezimující rostliny chrání půdu před povětrnostními vlivy, přijímají dusík a chrání tuto živinu před vyplavením do podzemní vody.

  • Ozim lze vyset do poloviny až konce října. Je třeba však uvést, že tyto rostliny vytvářejí velmi hustou kořenovou soustavu. To je sice pro půdu velmi dobré, ale později pracovně náročnější při zapravování.
Secale cereale

Obilnina na záhonu; foto Shutterstock

Vikvovité rostliny vyžadují přestávku

Nejúčinnější jsou ve směsce (například v landsberské směsce z jílku mnohokvětého, jetele inkarnátu a vikve ozimé). K obohacení půdy dusíkem dochází jen při delším trvání plodiny. Vikvovité bychom neměli pěstovat po sobě (respektovat osevní postup, nejméně čtyři roky přestávka mezi vikvovitými). Při dalším hnojení je třeba brát v úvahu vytvořenou zásobu dusíku.

Směska zeleného hnojení

Landsberská směska; foto V. Brant

Kdy pamatovat na hloubku kořenů

Zejména při zakládání nové zahrádky se doporučuje dodatečně k mechanickému kypření půdy zelené hnojení hluboko kořenícími rostlinami, jako jsou slunečnice, ředkev olejná, lupina nebo směska, ve které jsou hluboko i mělce kořenící rostliny. Použitím směsek využíváme příznivého vlivu několika druhů rostlin. To platí nejen pro nové výsadby.

Včely se odmění za pastvu

Jako dodatečný účinek zeleného hnojení lze uvést včelí pastvu, když použijeme semena vikve, slunečnice, měsíčku, aksamitníku, brutnáku aj. Velmi vhodnou pro zeleninovou zahrádku je svazenka, neboť není příbuzná s žádným druhem zeleniny.

Ředkev setá olejná kvete

Na vyseté ředkvi si pochutná i hmyz; foto Shutterstock

Pozor na zdraví pěstovaných plodin

Z tohoto hlediska je třeba respektovat výběr rostlin na zelené hnojení v osevním postupu a smíšené kultuře.

Důležitá výjimka: Ředkev olejnou lze využít jako „lapací rostlinu“ k omezení infekčních zdrojů nádorovitosti.

  • Hořčice, řepka a řeřicha se nemají pěstovat v zeleninové zahrádce. Všechny brukvovité (křížaté rostliny) jsou příbuzné s košťálovinami a podporují jejich nádorovitost.

Musíme proto stále dbát na to, že se rostliny ze stejné čeledi nemají po sobě na témže místě pěstovat (například slunečnice nebo měsíček před nebo po salátu).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 6. 2023

Během suchých dní zaléváme jahody jednou týdně

Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváme (nebo více v tomto období prší), plody přerůstají a jejich chuť je mdlá až fádní. Pokud dostatečně neprší nebo za přísušku, postačí jahodám zálivka

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x