
Jak upravit půdu pro kyselomilné rostliny a čím je hnojit
27. 5. 2022Některé druhy rostlin na rozdíl od většiny jiných vyžadují kyselou půdu. Jak se dobře starat o půdu pro acidofilní čili kyselomilné rostliny?
Nadbytek vápníku v půdě obecně není škodlivý. Svědčí o tom i hospodaření v oblastech, kde se vyskytují krasy, případně se tam vápenec těží.
Rostlinám jeho větší přítomnost většinou problémy nepůsobí. Kationt vápníku totiž není antagonistou žádného významného iontu. Na vápenitých půdách samozřejmě musíme počítat s horší přístupností kovových prvků, např. olova, kadmia, železa, hliníku, manganu, což je obvykle ale výhodné.
Samo sebou, že na těchto půdách některé rostliny budou trpět:
Tvrdost vody je způsobena rozpuštěným vápníkem, případně hydrogen uhličitanem vápenatým a hořečnatým. Pokud často zaléváme takovou to vodou, zvyšujeme pH půdy. V první ředě je to škodlivé pro kyselomilné rostliny, byť jsme je před tím třeba zasadili do kyselého substrátu, s rašelinou. Pokud zavlažujeme větší množství těchto rostlin, můžeme se zamýšlet nad tím, jak tvrdost vody odstranit.
Je třeba si uvědomit, že rostliny v přírodě jsou zavlažovány téměř výlučně deštěm, pokud v daném místě není vysoká hladina podzemní vody. Jedná se tedy o vodu měkkou. Dalo by se říci, že si rostliny na takovou zálivku zvyknou.
Obsah vápníku ve závlahové vodě řešíme také podle toho, zda je ho v půdě dostatek nebo v ní chybí.
U půd s vysokým obsahem humusu se vápník vyváže. U rostlin, které jsou vápnostřežné a potřebují často vysokou dávku vody, můžeme hnojit hnojivy, kde se hlavní živina váže na sírany, popřípadě pH rovnat i sírou samotnou. Rostliny v rašelinových substrátech strádají až po dlouhé době. Kyseliny v ní obsažené mají schopnost udržet pH a vyvázat vápník poměrně dlouho.
Doplňováním další rašeliny nebo pravidelnou výměnou vyšší vrstvy substrátu na povrchu záhonu, nad kořeny, má také svůj účinek. Podobně jako mulčování kůrou nebo štěpkou z jehličnanů. Hnojiva, která jsou doporučována k vápnostřežným rostlinám, mají také schopnost vázat vápník a udržovat nízké pH.
Foto Shutterstock
Broskvoně, které jsme nestihli dříve prořezat, můžeme upravit do konce května – po přirozeném opadu neoplodněných, ve vývoji opožděných či nemocných plůdků. Strom prosvětlíme.