Které živiny obsahují minerální a speciální hnojiva do zahrady

21. 10. 2021

Vedle kompostů a statkových hnojiv používáme na hnojení zeleniny na zahradě též minerální, organominerální či organická hnojiva.

Můžeme si vybrat mezi hnojivy v prášku, granulemi, pilinami či hoblinkami, mezi roztoky nebo výluhy.

Historicky prvními hnojivy z této skupiny byly nejspíše různé fosfáty, guáno, draselné soli, vápence z přírodních nalezišť, později se začaly užívat i připravené průmyslově.

Původ hnojiv je i živočišný

Využívaly se a využívají další zdroje, z mnoha například jatečné odpady, jako jsou kosti, krev, rohovina, odpady z průmyslové výroby (Thomasova moučka).

Poslední dobou se přidává i další zpracování statkových hnojiv do podoby usušených granulí (granulovaný hnůj, sušené slepičince…).

Velkým usnadněním v orientaci, čím a kdy hnojit, jsou speciální hnojiva – směsi – určené pro jednotlivé skupiny či druhy zeleniny. Ovšem je možné k problému přistupovat vědecky a vše si chystat doma podle kalkulačky a vah.

Vybraná minerální hnojiva

Síran amonný: 20 % dusíku (N) + 24 % síry (S), 1 kg hnojiva obsahuje 200 g dusíku

Dusíkaté vápno: 19,8 % N, 39 % Ca

Močovina: 46 % N

Ledek vápenatý: 15,5 % N, 20 % Ca

Mletý fosfát: 13 % P (29,77 % P2O5)

Superfosfát: 7,5–8,5 % P (17–19,5 % P2O5)

Thomasova moučka: 6 % P (13,5 % P2O5) + Ca Mn, Mg

Síran draselný: 42 % K (50 % K2O) + 17 % S

Draselná sůl: 60%: 50 % K (60 % K2O, obsahuje chlor, když už to jinak nejde, tak dát na podzim)

Hořká sůl: 10 % Mg (16 % MgO)

Patentkali: 24–25 % K (30 % K2O), 6 % Mg (10 % MgO)

Obsahy živin v kombinovaných hnojivech

Pořadí: N, P2O5, K2O, (MgO)

NPK 11-7-7
Cererit 10-9-14 nebo 8-13-11-(2)
Hnojivo na brambory 9-4-15-(5)
Trávník podzim 6-8-20-(7,3)
Hnojivo na ovocné stromky 11-9-12-(2)

Minerální hnojivo

Hnojivo NPK; foto Shutterstock

Výhodou připravených směsí je to, že jsou v nich potřebné živiny v uvedeném poměru a množství, ale i to, že se při jejich aplikaci nemusíme zabývat tím, co se s čím nesmí dávat či míchat, že za normálních podmínek nevlhnou, nespékají se.

Praktické postupy minulosti

Při někdejším domácím míchání jednosložkových hnojiv se musela dodržovat určitá pravidla. S chlévským hnojem se nesměly míchat ledky, vápenatá hnojiva, Thomasova moučka. Nedoporučovalo se ani míchání ledků se superfosfátem. Některá hnojiva se směla míchat jen těsně před aplikací, například dusíkaté vápno s draselnou solí, ledek s vápenatými hnojivy.

  • Některá jednosložková hnojiva jsou hygroskopická, nasávají do sebe vlhkost z okolí. Pro ledek vápenatý stačí na vlhnutí a následné spékání relativní vzdušná vlhkost jen 46,7 %, pro síran amonný 57,4 %, pro močovinu 72,5 %.

Pozor na povrchní rady, mohou být nesmyslné

Opravdoví zahradníci zahrádkáři ani dnes nespoléhají na triky. Berou si příklad z ověřených postupů svých předků, ale nevymýšlejí nesmysly. Představa, že nějakým trikem zvýší člověk výnos desateronásobně, mi třeba u rajčat vychází tak, že jste měli na rostlině deset vijanů, na každém jedno rajče a teď máte na každém plodů deset. A to mi přijde jako nesmysl.

A že budeme mít z běžné úrody padesáti rajčat po postříkání jódem, nebo po zakopání acylpyrinu či hrsti sody do země třeba jen 5x větší sklizeň plodů, snad nemůže brát za pravdu nikdo. Přijde mi, že některé weby zapomínají, že takové vtípky patří k uveřejnění 1. dubna a možná ještě na Silvestra.

Minerály pro hnojení: bílá močovina a zelené hnojivo s obsahem hořčíku

Bílé močovinové a zelené hořčíkové hnojivo; foto Shutterstock

Jak dosáhnout solidní a kvalitní sklizně, to není žádné tajemství. Chce to učit se u toho, kdo má úspěchy a umí popsat, kudy vede k úspěchu cesta. Kvalita zdroje informací, hlavně na internetu, je čím dál tím důležitější, protože i zmetky se dají dobře prodat.

Za cennou informaci se mohou vydávat špatné překlady do češtiny i přeložené nesmysly. Když si přečtete kdovíjak sesmolenou radu, že máte ošetřit manganem, ale v originálu je hypermangan, tak je to chyba téměř fatální.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x