Hnojení listnáčů je rozmanité, ale hlavně důležité

16. 8. 2022

Nároky listnáčů na živiny a půdní reakci jsou oproti jehličnanům o něco rozmanitější. Tedy i hnojení listnáčů má svou důležitost.

Silně rostoucí listnáče vytvářejí během vegetace více hmoty – tedy listů a přírůstků dřevní hmoty – než jehličnany. Proto většinou vyžadují vyšší dávky živin, i když jejich období růstu končí na podzim dříve než u jehličnanů. Zimní období je spojeno s větším útlumem činnosti kořenů.

Jaké půdy svědčí okrasným dřevinám a kterým

  • silně kyselých půdách se daří rododendronu, čimišníku, vřesu, hlošině a kručince.
  • silně kyselých až kyselých půdách roste nejlépe bříza, olše, habr, plamének, čilimník.
  • Slabě kyselým až neutrálním půdám dávají přednost vrba, tamaryšek, kalina, rakytník, buk.
  • Neutrální půdy vyhovují především javoru, pámelníku, šeříku.
  • Neutrální až alkalickou reakci vyžadují svída, štědřenec, ptačí zob, dřišťál, hloh, trojpuk, zlatice, břečťan, zimolez, myrobalán, bez černý, tavolník.

Je dobré, abychom požadavky na půdní reakci zohlednili již při volbě stanoviště. Pokud je podle rozboru  třeba, provedeme otupení kyselé reakce vápněním. K otupování kyselé půdní reakce můžeme využít ledek vápenatý a dusíkaté vápno.

Rozdílné nároky na živiny

Druhová rozmanitost listnatých stromů a keřů se také odráží v rozdílných nárocích na živiny.

  • Mezi méně náročné na dusík patří javor, olše, čimišník, plamének, lýkovec, zlatice, kručinka, hortenzie, přísavník, pěnišník a kalina.
  • Naopak náročné na dusík jsou jírovec, muchovník, zimostráz, habr, svída, skalník, buk, jasan, břečťan, ptačí zob, jabloň, platan, myrobalán, dub, meruzalka, jeřáb a lípa.

Také v nárocích na fosfor a draslík nacházíme značné rozdíly:

  • Malé nároky mají muchovník, vřes, čimišník, žanovec, svída, čilimník, hlošina, kručinka, rakytník, cesmína, štědřenec, ptačí zob, zimolez, kustovnice, řešetlák, trnovník, vrba, tamaryšek, hlodáš a kalina.
  • Vysokými nároky naopak mají jírovec, buk, jasan a platan.

    Hortenzie je na hnojení nenáročná, foto M. Kalina

    Příliš náročná na hnojení dusíkem není třeba hortenzie

Co a jak používat k hnojení

Hnojení okrasných listnatých stromů a keřů je velmi podobné hnojení ovocných stromů a keřů. Nejčastěji plně postačí hnojit kompostem a během vegetace jej používáme v dávce 2–3 litry na 1 m2 (20–30 litrů na 10 m2).

Místo kompostu můžeme použít také minerální hnojiva nejlépe na jaře v následujících dávkách na 10 m2:

  • 20 až 60 g N (např. 100–300 g síranu amonného)
  • 20 až 40 g P2O5 (např. 100–200 g superfosfátu)
  • 30 až 60 g K2O (např. 60–120 g síranu draselného)

Ke hnojení malého počtu okrasných listnáčů jsou vhodná také vícesložková hnojiva v kapalné formě. Lze použít například Kristalon Gold v koncentraci 1,5–2 %, tedy do 10 litrů vody 150 až 200 g. K jedné rostlině lze dodat 5 l tohoto roztoku. Špičatou kovovou tyčí uděláme pět děr a do každé díry nalejeme 1 litr. Touto metodou se dostane roztok do hloubky asi 15–20 cm. Hnojivo použijeme krátce před květem.

Hnojení listnáčů, foto Shutterstock

Listnáče potřebují také přihnojovat. Každý však potřebuje něco jiného

Tip: I růže je dobré hnojit

Závěrem se ještě zmíníme o hnojení růží. Při výsadbě růží bychom měli zapravit do vrchní vrstvy půdy čtyři až šest lopat zralého kompostu na 1 m2. Vysazené růže pak zásobí po celý rok vrstva kompostu o tloušťce 2 cm.

K ochraně růží před mrazy můžeme na podzim ke keřům přihrnout hrubší kompost. Těmito dávkami jsou růže zpravidla dostatečně zásobovány živinami a kompost ještě navíc příznivě působí zejména při potlačovaní škůdců.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 1. 2025

Také během ledna zaléváme pokojové květiny jen velmi málo

Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x