Jak upravit půdu pro kyselomilné rostliny a čím je hnojit
27. 5. 2022Některé druhy rostlin na rozdíl od většiny jiných vyžadují kyselou půdu. Jak se dobře starat o půdu pro acidofilní čili kyselomilné rostliny?
Nároky listnáčů na živiny a půdní reakci jsou oproti jehličnanům o něco rozmanitější. Tedy i hnojení listnáčů má svou důležitost.
Silně rostoucí listnáče vytvářejí během vegetace více hmoty – tedy listů a přírůstků dřevní hmoty – než jehličnany. Proto většinou vyžadují vyšší dávky živin, i když jejich období růstu končí na podzim dříve než u jehličnanů. Zimní období je spojeno s větším útlumem činnosti kořenů.
Je dobré, abychom požadavky na půdní reakci zohlednili již při volbě stanoviště. Pokud je podle rozboru třeba, provedeme otupení kyselé reakce vápněním. K otupování kyselé půdní reakce můžeme využít ledek vápenatý a dusíkaté vápno.
Druhová rozmanitost listnatých stromů a keřů se také odráží v rozdílných nárocích na živiny.
Také v nárocích na fosfor a draslík nacházíme značné rozdíly:
Hnojení okrasných listnatých stromů a keřů je velmi podobné hnojení ovocných stromů a keřů. Nejčastěji plně postačí hnojit kompostem a během vegetace jej používáme v dávce 2–3 litry na 1 m2 (20–30 litrů na 10 m2).
Místo kompostu můžeme použít také minerální hnojiva nejlépe na jaře v následujících dávkách na 10 m2:
Ke hnojení malého počtu okrasných listnáčů jsou vhodná také vícesložková hnojiva v kapalné formě. Lze použít například Kristalon Gold v koncentraci 1,5–2 %, tedy do 10 litrů vody 150 až 200 g. K jedné rostlině lze dodat 5 l tohoto roztoku. Špičatou kovovou tyčí uděláme pět děr a do každé díry nalejeme 1 litr. Touto metodou se dostane roztok do hloubky asi 15–20 cm. Hnojivo použijeme krátce před květem.
Závěrem se ještě zmíníme o hnojení růží. Při výsadbě růží bychom měli zapravit do vrchní vrstvy půdy čtyři až šest lopat zralého kompostu na 1 m2. Vysazené růže pak zásobí po celý rok vrstva kompostu o tloušťce 2 cm.
K ochraně růží před mrazy můžeme na podzim ke keřům přihrnout hrubší kompost. Těmito dávkami jsou růže zpravidla dostatečně zásobovány živinami a kompost ještě navíc příznivě působí zejména při potlačovaní škůdců.
Foto autor a Shutterstock
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.