Znáte škůdce maliní a ostružiní? Malinovník, květopas, žlabatka…

2. 4. 2023

Maliník poškozují zejména brouci napadající plody. Od konce dubna se v květech různých rostlin objevuje například malinovník.

Malinovník se živí pylem, tyčinkami a pestíky. Malinovník plstnatý (Byturus tomentosus) způsobuje největší škody. Během května, když začínají kvést maliníky a ostružiníky, vyhledává tyto rostliny a vyžírá poupata. V rozvitých květech se živí pylem a tyčinkami.

Dospělec malinovníka plstnatého

Dospělec malinovníka plstnatého

Maliník poškozuje malinovník dospělec i larva

Vajíčka klade do květu. Larvy se vyvíjejí dlouho, zpočátku poškozují žírem vnitřní části květů, později se vžírají do květního lůžka, ožírají vnitřní části souplodí. Napadené plody jsou menší, znetvořené a často zahnívají.

Malinovník napadají dospělci a larvy malinovníka

Malinu ožírá larva malinovníka

Dorostlé larvy opouštějí plody, zalézají do půdy, kde se v komůrkách kuklí. Brouci se líhnou ještě v témže roce, ale z půdy vylézají až na jaře příštího roku. Část larev může v komůrkách přeležet do příštího podzimu.

Stejným způsobem škodí též malinovník šedý (Byturus ochraceus). Možnou nechemickou ochranou je likvidace napadených květů a plodů, ale to je možné jen na malém počtu rostlin. Účinná ochrana se provádí aplikací insekticidu v době výskytu brouků na květních poupatech.

Možnosti a aktuálně dostupné přípravky popisuje Rostlinolékařský portál.

Květopas jahodníkový na maliníku

Podobně jako jahodník poškozuje poupata maliníku žírem samička květopase jahodníkového (Anthonomus rubi).

Samičky těchto drobných nosatcovitých brouků po nakladení vajíček do květních poupat maliníků a ostružiníků nahryzávají květní stopky těchto poupat. Poškozená poupata zavadají a postupně zasychají. Uvnitř takto poškozených poupat probíhá vývoj larev, které se živí pomalu zasychajícími pletivy.

Ochrana je stejná jako proti malinovníkům, jeden zásah obvykle hubí oba škodlivé druhy.

Malinovník má v oboru poškozování maliníku souputnika v květopasu jajhodníkovém

Dospělec květopase jahodníkového

Žlabatka ostružiníková

Poměrně velké škody na výhonech malinovníku a ostružiníku způsobuje žlabatka ostružiníková (Diastrophus rubi) a bejlomorka ostružiníková (Lasioptera rubi).

Žlabatka ostružiníková je drobný druh blanokřídlého černě zbarveného hmyzu. Dospělci létají v květnu a v červnu. Samičky kladou vajíčka do výhonů maliníků a ostružiníků.

Vylíhlé larvy stimulují vznik hálek na výhonech, které jsou na povrchu hladké, nerozpraskané. Uvnitř hálek je velký počet malých komůrek, ve kterých se vyvíjejí larvy. Dorostlé larvy se kuklí v komůrkách. Napadené výhony se lámou a často zasychají.

Bejlomorka ostružiníková

Hálka bejlomorky ostružiníkové

Hálka bejlomorky ostružiníkové na maliníku

Bejlomorka ostružiníková je drobný druh dvoukřídlého šedočerně zbarveného hmyzu. Dospělci se líhnou koncem jara a během léta. Škodlivé jsou larvy, které především na výhonech maliníků a ostružiníků vyvolávají vznik hálek s drsným a rozpraskaným povrchem.

Uvnitř hálek je různý počet oranžově červených larev, které přezimují dorostlé přímo v hálkách a na jaře se kuklí. Výhony se lámou, mají menší počet listů a mohou zasychat. Napadení snižuje počet plodů.

Bejlomorka bývá na českých zahrádkách častější než žlabatka. Ochrana proti oběma druhům spočívá v mechanickém odstranění napadených výhonů v průběhu podzimu.

Vzhledem k dlouhému období kladení vajíček dospělci v porostu je prakticky nemožné použít k ochraně proti oběma druhům aplikaci insekticidů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x