Vlnovník a hálčivec, původci plstnatosti a kadeřavosti révy

16. 10. 2019

Roztoči jsou první škůdci, kteří se po začátku vegetace projevují na keřích. K jejich ochraně – šetrné k přírodě a zároveň efektivní – je třeba včas identifikovat příznaky napadení. 

V době, kdy se na keřích výrazně objeví příznaky, bývá přímá ochrana akaricidy již neúčinná.

Významné poškození způsobují

  • vlnovník révový (Colomerus vitis) – původce plstnatosti révy (syn. erinóza)
  • hálčivec révový (Calepitrimerus vitis) – původce kadeřavosti révy (syn. akarinóza).

Vlnovník révový

Velmi nebezpečné je, když dojde k napadení listů okamžitě po rašení, neboť vinou toho dochází k výraznému zbrzdění růstu letorostů.

Prvním příznakem plstnatosti jsou malé nádorovité vyvýšeniny na horní straně listů. Na spodní straně se v místě nádorku tvoří bělavý plstnatý povlak.

Při silnějším napadení je nádorky pokrytá celá horní strana a také spodní strana listu je výrazně plstnatá. Nádorky jsou načervenalé, u modrých odrůd mohou být tmavočervené až fialové.

Při velmi silném napadení může docházet také k pokrytí květenství výrazným plstnatým povlakem. Napadená květenství často vůbec nerozkvetou, snižuje se úroda.

 

  • V ekologicky ošetřovaných vinicích se nejčastěji využívá dravý roztoč (Typhlodromus pyri).
  • Použití sirnatých, případně olejových přípravků je vhodné ve fenofázích, kdy jsou očka nalitá, ale nejsou ještě viditelné zelené části až do stadia vlny v zimním očku. Ve stadiu vlny jsou vlnaté hnědě lemované vlásky v očku dobře patrné. Při ošetření sirnými přípravky je důležitá minimální teplota 15 °C.
  • Ochrana akaricidy se dělá v době, kdy se roztoči stěhují z místa přezimování do oček, která budou rašit – ve stadiu od začátku nalévání očka po stadium vlny v zimním očku.
  • Další možností je ochrana akaricidy v srpnu k eliminaci přezimujícího stadia.

Hálčivec révový

Velmi škodlivé je napadení zejména v jarním období, které může vést k výraznému omezení růstu nových sazenic, nebo snížení násady hroznů při poškození letorostů s květenstvími.

Kadeřavost poškozuje především listy a letorosty. Růst letorostů je zakrnělý, letorosty mají zkrácená internodia, listy se neúplně vyvíjejí. Při silném napadení nedochází ke správnému rozvoji listů, zůstávají velmi malé a ohýbají se lžícovitě nahoru. Při slabším napadení jsou listy sice větší, ale přesto nenormálně zprohýbané. Při pohledu na list proti světlu lze rozeznat bílá místa nabodnutí škůdce. Při dalším růstu mohou vznikat v těchto místech trhliny na listech.

 

  • I v tomto případě je vhodné nasadit do vinice dravého roztoče.
  • Ochrana akaricidy se dělá v době, kdy se roztoči stěhují z místa přezimování do oček, která budou rašit. Optimální je proto stejné fenologické stadium jako pro ošetření proti plstnatosti. Ve stadiích po začátku rašení je již ochrana akaricidy méně účinná.
  • Také u hálčivce můžeme ošetřením v srpnu eliminovat přezimující stadium.

Napadení roztoči nezpůsobuje většinou hospodářsky významné škody. K uhynutí keřů obvykle nedochází. U napadených keřů je proto třeba zaměřit se na ochranu na jaře před rašením a těsně po rašení a v pozdním létě. Mezi jednotlivými odrůdami existují rozdíly v citlivosti k roztočům.

Foto autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy