Kupujeme pro výsadbu jahodník, maliník, rybíz, jabloně, třešně…
8. 4. 2021Nakupování rostlin k výsadbě do zahrady bývá předělem mezi teorií a praxí. Nabízíme praktické rady, jak pořizovat ovocné rostliny, aby naplnily naše představy.
Ve stovkách druhů se vyskytují vlnovníci také na jiných dřevinách než na ovocných. Uvádím druhy, které se objevují nejčastěji.
Jedná se o úzce specializované škůdce, ani jeden z nich nemůže přecházet na druhého hostitele. Je dobré o nich vědět, ať už okrasné dřeviny rostou na zahradě nebo někde v okolí.
Připomeňme rovněž, že vlnovníci a hálčivci sice patří mezi bezobratlé, ne však ke hmyzu, ale do jiné třídy pavoukovců (Arachnida).
Do té se řadí vedle pavouků například sekáči, štíři, štírci, klíšťata, čmelíci, zákožky, sametky, sladokazi, roztočíci a pro zahrádkáře asi nejznámější svilušky.
Vlnovníci i hálčivci jsou taxonomicky příbuzní a často jsou řazeni do společné taxonomické skupiny s českým názvem vlnovníci.
Jejich taxonomické zařazení je nejen nejednotné, ale rovněž neustálené. To samé platí o vědeckých i českých názvech jednotlivých druhů bez ohled na to, zda se vyskytují na ovocných či okrasmých dřevinách. Zejména u řady druhů, u kterých se v minulosti používal rodový název hálčivec, se v současnosti uvádí vlnovník.
V případě nejasností tohoto typu doporučuji nahlédnout do internetové přírodovědná encyklopedie BioLib, která u názvů uvádí i synonyma.
Na listech javorů je původcem drobných žlutých a později výrazně červených bradavčitých hálek vlnovník velkozobý (Aceria macrorhyncha) a plstěných hnědavých skvrn na spodní straně listů vlnovník Aceria pseudoplatani.
Listy olší poškozuje bradavčitými hálkami vlnovník (hálčivec) olšový (Eriophyes laevis).
Břízy osídluje značné množství vlnovníků. V tuzemských podmínkách je pravděpodobně nejčastějším vlnovník stromový (Acalitus rudis).
Z několika druhů hálčivců jsou na listech topolů nejčastější drobné žlutozelené hálky vlnovníka (hálčivce) topololistého (Phyllocoptes populi).
Na vrbách je velmi častý vlnovník vrbový (Stenacis triradiatus), jehož zdřevnatělé hálky jsou velmi dobře viditelné v období, kdy vrby nemají listy.
Na listech jeřábů je možné najít sice drobné, ale někdy ve velkém množství světle zelené hálky vlnovníka jeřábového (Eriophyes sorbi).
Lípu poškozuje vlnovník (hálčivec) lípový (Eriophyes tuliae, syn. Phytoptus tuliae). Způsobuje výrazné červeně zbarvené protáhlé bradavčité hálky na vrchní straně listů.
Velmi zajímavé, dalo by se říct ozdobné, deformace listů habrů způsobuje vlnovník vlasatý (Aceria macrotrichus).
Podobné příznaky jako vlnovník slívový na peckovinách, tj. zduření a nerašení pupenů, způsobuje vlnovník Eriophyes calycobius na hlohu.
Výrazné a časté poškození květů, plodů a konců větví jasanu způsobuje vlnovník jasanový (Aceria fraxinivora).
Foto autor
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.
Dobrý den,a jak ti vlnovníci a zbytek těchto škůdců vlastně vypadá?
Děkuji
M
Děkujeme za Váš dotaz. Odpovídáme na něj novým článkem Jak velcí jsou vlnovníci a hálčivci? Uvidíme je na ovoci?