
Co je dobré vědět o životě mšic, abychom rostliny účinně bránili
11. 7. 2021Mšice jsou drobní a výkonní škůdci, jejichž způsob rozmnožování je přizpůsoben cíli: Co možná nejrychleji se množit.
Napadené rostliny jsou zakrslé, trsovité, špatně obrůstají, mají slabé výhony, řapíky listů jsou zkrácené a ztloustlé, listy malé a zdeformované. Na výhonech a listech se zmnožují chloupky – trichomy.
To vše napovídá, že se jedná o poškození háďátky nebo roztočíkem jahodníkovým (Phytonemus pallidus).
Oba druhy těchto živočišných škůdců mohou velmi silně poškodit celé výsadby jahodníku. Dostupnou chemickou ochrana proti oběma škůdcům na zahrádce nelze ani doporučit. Dokládá to i prázdný seznam aktuálně dostupných maloobchodních přípravků na zmíněné škůdce v Rostlinolékařském portálu.
Při počátečním ohniskovém napadení je nutné rychle odstranit rostliny s příznaky a preventivně i okolní dosud bezpříznakové. V krajním případě je třeba likvidovat celou výsadbu. Z poškozených porostů nebereme sadbu, oba škůdci by se dál šířili. Poškození na mladých rostlinkách nebývá patrné.
Zato se může objevit na dalších rostlinách, například na afrických fialkách (Saintpaulia). Na snímku jsou nejspíš napadeny právě obávaným mikroskopickým roztočíkem jahodníkovým. Ten škodí též na vytrvalých druzích aster a na brambořících.
Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.