V srpnu kontrolujeme jahodník, zda není poškozen škůdci

12. 8. 2020

Napadené rostliny jsou zakrslé, trsovité, špatně obrůstají, mají slabé výhony, řapíky listů jsou zkrácené a ztloustlé, listy malé a zdeformované. Na výhonech a listech se zmnožují chloupky – trichomy.

To vše napovídá, že se jedná o poškození háďátky nebo roztočíkem jahodníkovým (Phytonemus pallidus).
Oba druhy těchto živočišných škůdců mohou velmi silně poškodit celé výsadby jahodníku. Dostupnou chemickou ochrana proti oběma škůdcům na zahrádce nelze ani doporučit. Dokládá to i prázdný seznam aktuálně dostupných maloobchodních přípravků na zmíněné škůdce v Rostlinolékařském portálu.

Háďátka poškodila jahodník

Jahodník silně poškozený háďátky; foto Jan Kazda

Při počátečním ohniskovém napadení je nutné rychle odstranit rostliny s příznaky a preventivně i okolní dosud bezpříznakové. V krajním případě je třeba likvidovat celou výsadbu. Z poškozených porostů nebereme sadbu, oba škůdci by se dál šířili. Poškození na mladých rostlinkách nebývá patrné.

Santpaulie poškozená roztočíkem jahodníkovým

Příznaky poškození africké fialky roztočíkem jahodníkovým; foto Jaroslav Rod

Zato se může objevit na dalších rostlinách, například na afrických fialkách (Saintpaulia). Na snímku jsou nejspíš napadeny právě obávaným mikroskopickým roztočíkem jahodníkovým. Ten škodí též na vytrvalých druzích aster a na brambořících.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x