Sledujte mšice, obaleče, vrtuli, v červnu škodí ovoci nejvíc

2. 6. 2021

Počátkem června hodují mšice také na všech ovocných rostlinách. Mnohé mají křídla a přelétají na další hostitelské rostliny. Obaleči zase zakládají první generaci housenek, které napadají plody.

Mšice na stromech, stromcích a keřích

Letorosty jabloní deformuje mšice jabloňová (Aphis pomi). Na zdřevnatělých částech jabloní nacházíme místa pokrytá nápadnými bílými voskovými vlákny. Jsou dílem velkých kolonií vlnatky krvavé (Eriosom lanigerum). Přednostně obsazuje neošetřené řezné plochy po jarním řezu.

Vlnatka krvavá v silném výskytu

Silný výskyt vlnatky krvavé

Také na švestkách a slívách se již od května vyskytují velké kolonie mšic. Vedle deformovaných posátých pletiv zapříčiní i přenos virových chorob. Často se vyskytuje mšice švestková (Hyalopterus pruni), mšice slívová (Brachycaudus helichrysi) a mšice bodláková (Brachycaudus cardui).

Na třešních se pravidelně vyskytuje mšice třešňová (Myzus cerasi). Tato černá mšice vytváří obrovské nápadné kolonie, silně poškozuje v červnu letorosty třešní, které se deformují a zkracují. Produkuje hojně medovici, která pokrývá listy a plody.

Na rybízu deformuje a do ruda zbarvuje listy mšice rybízová (Cryptomyzus ribis). Ještě závažnější škody na rybízu i angreštu způsobuje sáním na letorostech mšice srstková (Aphis grossulariae) nebo mšice Aphis schneideri.

Mšice poškodily list rybízu

List poškozený sáním-mšice rybízové

  • Možnosti použít proti mšicím a dalším škůdcům povolené nebo spíše ekologicky příznivé přípravky na bázi olejů nebo mastných kyselin popisuje Rostlinolékařský portál. Uvádí též důležité podrobnosti o jednotlivých druzích škůdců a také to, zda jsou aktuálně na trhu přípravky dostupné v maloobchodním balení.

V červnu je však již někdy na ochranu proti mšicím pozdě. Jestliže kolonie již zdeformovaly části hostitelských rostlin, je vhodné se přesvědčit, zda mšice již nejsou likvidovány přirozenými nepřáteli – slunéčky, zlatoočky, pestřenkami, bejlomorkami a mnoha dalšími druhy hmyzu. V tomto případě je lepší razantní chemickou ochranu odložit!

Obaleči, původci červivosti jablek a švestek

Na jabloních je nutné sledovat let první generace motýlka obaleče jablečného (Cydia pomonella). Let dospělců je nejjednodušší sledovat vyvěšením feromonových lapačů. Ty jsou také ukazatelem, zda je třeba zasáhnout dostupným ošetřením.

V teplých oblastech zakládají dospělci dvě generace housenek, které po vylíhnutí pronikají k jádřincům jablek nebo hrušek a posléze plod opouštějí. Podle míry poškození plody opadávají, na stromech zůstávají znehodnoceny ve vzheeda a chuti.

Housenka obaleče ve švestce

Housenka obaleče švestkového

Obdobně je potřeba sledovat let první generace obaleče švestkového (Cydia funebrana), který způsobuje před dozráním červivost švestek a slivoní. Červnová generace zapříčiní propad zelených plůdků, zahrádkáři toto poškození většinou přehlížejí.

Vrtule roztáčejí první fázi červivosti třešní

Na třešních se objevuje od konce května a zejména v červnu nápadná moucha vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi).

Vrtule třešňová

Dospělec vrtule třešňové

Samičky kladou vajíčka do zelených plodů třešní a larvička znehodnocuje zrající plody. Zejména pozdnější odrůdy třešní mohou být velmi silně poškozeny. Signalizace výskytu a částečný odchyt je možný na žluté lepové desky. Většinou však tato metoda příliš nepomáhá.

Aktuální podrobnosti k dostupnosti přípravků a doporučené postupy najdete rovněž na Rostlinolékařském portálu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x