Škůdci vylézají: Angrešt a rybíz chráníme včas a šetrně

23. 3. 2023

Typickým drobným ovocem ze zahrádky jsou bobuloviny. Připomeňme si, před čím a jak chráníme rybíz a angrešt, než dozrají ke sklizni.

Černý rybíz chráníme před vlnovníkem rybízovým

Patrně nejzávažnějším škůdcem černého rybízu je nepatrný roztoč vlnovník rybízový (Cecidophyopsis ribis). Zvětšené kulovité pupeny černého rybízu, ve kterých přezimují roztoči, se na jaře nerozvíjejí, hnědnou a postupně zasychají.

Rybíz chráníme před vlnovníkem rybízovým

Vlnovník rybízový uvnitř hálky

V průběhu teplých slunečných jarních dní okem neviditelní roztoči opouštějí pupenové hálky a krátkou dobu se pohybují volně po listech a později napadají nově se tvořící pupeny. V této době se také zachytávají na tělo přilétajících opylovačů (včel a čmeláků) a nechávají se přenášet na jiné rostliny rybízu.

Roztoči nejvíce poškozují černý rybíz, ale mohou se objevit i na červeném rybízu, kde však škody nebývají tak významné.

Vlnovníci se na rybízu postupně namnoží a značně poškozují letorosty, významně se snižuje úrodnost. Tito roztoči jsou i přenašečem viru způsobujícího zvrat černého rybízu: Rostliny napadené virem prakticky ztrácejí plodnost a musí být ze zahrady odstraněny.
Účinnou ochranou je brzy na jaře během února a března mechanické vyštípnutí napadených pupenových hálek nebo při silnějším napadení odstranění celých výhonů.

Aktuálně dostupné ochranné přípravky uvádí Rostlinolékařský portál.

Angrešt a rybíz poškozují také mšice

Patrně nejnápadnější je poškození mšicí rybízovou (Cryptomyzus ribis). Z přezimujících vajíček se líhnou na jaře nymfy, které sají na spodní straně mladých listů. Během jarního období se vyvine na rybízu několik generací těchto žlutozelených až oranžových mšic. Sáním způsobují na listech vznik nápadných puchýřovitých deformací, červeně nebo žlutě zbarvených.

Rybíz chráníme před mšicemi rybízovými

Poškození listů červeného rybízu sáním mšic rybízových

Mšice hojně produkují medovici, často je rozšiřují mravenci. Na začátku léta okřídlené samičky přelétávají na sekundární hostitelské rostliny, zejména na hluchavky a čistce. Na rybíz se vracejí až na podzim, kdy poblíž pupenů kladou přezimující vajíčka. Tato mšice poškozuje zejména červený rybíz, ale vyskytuje se i na dalších příbuzných druzích.

V případě opakovaných výskytů rybíz chráníme před rašením postřikem rostlin olejovými přípravky, které spolehlivě hubí přezimující vajíčka.

Přímou chemickou ochranu je vhodné použít pouze při silnějším poškození mladých listů, protože slabý výskyt mšic je často na zahrádkách zlikvidován přirozenými nepřáteli. Více o přípravcích uvádí zmíněný Rostlinolékařský portál.

Významnější škody sáním způsobuje na rybízu i angreštu mšice Aphis schneideri. Kolonie těchto tmavě zelených mšic se objevují během celé vegetace na konci výhonů. Sáním způsobují deformace, zkracování výhonů a nahloučení listů na konci letorostu. Poškozené výhony zdřevnatí a způsobují problémy v růstu i v následujících letech. Snižuje se plodnost rostlin a mšice produkují velké množství medovice, která znečišťuje plody.

  • Podobné škody na výhonech angreštu způsobuje i tmavozelená mšice srstková (Aphis grosulariae). Ta však počátkem léta z angreštu migruje na byliny.

Na spodní straně listů, ale i na výhonech maliníku saje mšice maliníková (Aphis idaei). Její celý vývoj probíhá na maliníku, kde přezimuje černými vajíčky na výhonech.

Tato nazelenalá mšice způsobuje sáním deformace listů a výhonů. Na konci výhonů se vytváří shluky listů. Někdy bývají poškozeny pupeny i květy. Přímé škody sáním však nejsou příliš závažné. Mnohem větší škody způsobuje přenosem virů.

  • Výhony i se slabými příznaky virových chorob je nutno neprodleně z porostu odstranit.

Zásady integrované ochrany proti oběma druhům mšic jsou stejné jako proti mšici rybízové. Ochranu je však nutné provádět již při malém výskytu mšic, protože oba druhy způsobují významnější poškození rostlin než mšice rybízová.

Pilatky na rybízu a angreštu

Počátkem léta způsobují silný žír až holožír na listech rybízu i angreštu housenice pilatky rybízové (Nematus ribesii) nebo pilatky angreštové (Pristiphora pallida).

Rybíz chráníme před housenicemi pilatky

Housenice pilatky rybízové

Dospělci se v přírodě objevují v průběhu dubna. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů rybízu a angreštu. Vylíhlé housenice zpočátku vyžírají oválné otvory v listech, později ožírají listy od okraje. Často ponechávají jen řapíky a silnější žilky. Mohou způsobit až holožír, zejména larvy druhé, případně třetí generace, které jsou početnější.

Rostliny jsou po předčasném odlistění oslabené a v příštím roce přinášejí menší úrodu. Dorostlé larvy pilatek zalézají do půdy, kde se po přezimování v zámotku kuklí.
NNa zahrádce často pomůže mechanický sběr housenic.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, již se na mladých listech rybízu červené skvrny.Prosim , čím olejovým postříkat.Dekuji Fischerová Ludmila

Musíte je najít sama. Kdybych na jeden zapomněl, může to skončit i u soudu.
Ale, když Vás odkážu na stránky Atlasů chorob a škůdců na webu Českého zahrádkářského svazu. http://www.zahradkari.cz, je to čisté Podívejte se na.
Přípravky na bázi oleje jsou kontaktní, takže, když mšice nevidíte, prostě je nezasáhnete a ony nezhynou. Otočíte-li listy a budou-li na rubové straně ještě mšice, mohla byste stříkat. Jenže těch červených skvrn se už nezbavíte. Další nové listy budou čisté, nezkroucené. Mšice rybízová zmizí i bez postřiku. Ale časem se objeví další, které kroutí výhony, „smotávají“ listy,… Tehdy ošetřujte. Nechávám tyhle první mšice bez ošetření, myslím si, že se na nich nakrmí a pak namnoží slunéčka, pestřenky a další mšicožrouti, kteří pomáhají později s likvidací dalších druhů, které už poškozují výhony.

Olejové přípravky se musí dostat mšicím na tělíčko. Jinak nefungují. Mšice rybízová, která způsobuje ty skvrny už možná na rubu listu nebude, buď zmizela sama nebo jí zlikvidovali predátoři. Larvy pestřenek, různí pavouci, slunéčka v každém stádiu svého žití. Červené skvrny jsou jen estetickým problémem, přerostou je další listy. Horší jsou mšice, které sají na výhonech později. Osobně nechávám ty první mšice bez povšimnutí, Ať se na nich predátoři pasou a pak se množí. Jejich pomoc je solidní.
Olejové přípravky působí prakticky jen kontaktně, stříknuté do pokroucených vrcholů dokážou mšice likvidovat. A nebo vrcholy odstříhneme, vezmeme na ně hadici s „ostrou“ vodou, která je otluče. Ty opadané se nevrátí, zbylé můžeme prostříkávat častěji, až odstraníme všechny. Podívejte se na stránky ČZS. Tam jsou vhodné přípravky. Tady nemůžeme uvést jen některé, abychom ev. neměli potíže s firmami, které bychom neuvedli.
Základ přípravků je obyčejně řepkový olej. Funguje i draselná sůl přírodních mastných kyselin.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x