Roztoči na hrušni a rybízu: Kdy likvidovat hálčivce, vlnovníky

10. 3. 2022

Teplejší část března využijeme k ošetření proti velmi drobným roztočům. Tyto hálčivce čili vlnovníky odstraňujeme před rašením pupenů.

Od ostatních roztočů se tito škůdci liší tím, že mají i v dospělosti pouhé dva páry končetin. Běžný pozorovatel si hálčivců nevšimne ani pod lupou, měří maximálně 0,1 mm. Na listech ovocných i okrasných dřevin vytvářejí nápadné výrůstky (hálky), obvykle výrazně zbarvené, tvrdé, pevné. Časté jsou na lípě, javoru nebo na slivoních.

Někdy jsou hálky plošší a připomínají puchýře, které na svrchní straně z listu vystupují, na spodní straně tvoří prohlubeň. Zatímco svrchní strana je zbarvením podobná okolním listům, na spodní straně jsou zmnoženy chloupky, což dává listu stříbřité zabarvení. Typické je to pro ořešáky nebo révu vinnou.

Hálčivce na hrušní likvidujeme příští rok na jaře

Při letním výskytu těchto příznaků přítomnosti vlnovníků na listech hrušně je nutné na jaře stromy ošetřit postřikem

Hálky na listech hrušní jsou dílem hálčivce

Přítomnost hálčivce hrušňového (Epitrimerus pyri) prozrazuje zvlnění listů, zelené a později hnědé puchýře.

V jednotlivých hálkách mohou sát desítky okem neviditelných roztočů. Při malém výskytu nezpůsobují na vzrostlých stromech škody, hálky rostliny nepoškozují. Jedná se spíše o vady na kráse.

Při silném opakovaném napadení, zejména u mladých stromků chráníme rostliny aplikací dostupných přípravků těsně před rašením pupenů.

Roztoči přezimují na větvičkách a u pupenů a v době rašení je napadají. Chemické látky v této fázi růstu rostliny roztoče hubí a zabraňují jim v napadení listů. Později v době vzniku hálek je ochrana již nemožná.

Nejškodlivější roztoč: vlnovník rybízový

Ze všech vlnovníkovců je na zahradě nejškodlivější vlnovník rybízový (Cecidophyopsis ribis), též nazývaný hálčivec rybízový nebo roztoč rybízový. Tvarem těla a velikostí je podobný ostatním druhům této čeledi. Nepoškozuje však listy, ale proměňuje pupeny zejména černého, ale i červeného rybízu v pupenové hálky.

Pupeny, ve kterých přezimují roztoči, se brzy na jaře zvětšují. Později však neraší a zasychají na rozdíl od nenapadených pupenů. Zvětšení pupenů je nápadné zejména u černého rybízu.

Hálčivce neboli vlnovníky rybízové likvidujeme odlamováním hálek, zvětšených pupenů

Pupenové hálky vlnovníka (hálčivce) rybízového na černém rybízu

Uvnitř pupenů sají desítky roztočů. Zasychající pupeny roztoči opouštějí, krátkou dobu se pohybují volně po listech, kde sají, a posléze zalézají do nových pupenů, kde pokračují v sání a kde se též rozmnožují. Za teplých dubnových dnů se přichytávají na hmyz a nechají se přenášet na další hostitelské rostliny.

  • Účinné chemické látky nejsou pro svoji toxicitu proti vlnovníku rybízovému již několik let povoleny. Na zahradě je jednoduše a účinně chráníme tím, že v únoru a březnu vyštipujeme nápadně zvětšené pupeny.

Takto každoročně prováděná ochrana je překvapivě účinná. Při silném napadení však zvážíme, zda nebude lepší zlikvidovat celý keř nebo stromek a nahradit ho novým.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x