Past na obaleče jablečné: Jabloň ochrání vlnitá lepenka

13. 6. 2022

Obaleče jablečné pokládáme v tuzemských podmínkách bezesporu za nejzávažnější škůdce jablek. Způsobují obávanou červivost.

Existuje celá řada způsobů, jak obaleče jablečné odstraňovat: například chemická či biologická ochrana, feromonové lapáky, feromonové odparníky, seškrabávání borky a další. Většina z nich je pro drobné zahrádkáře těžko použitelná. A když už by se dalo něco použít, tak řešíme problém, kdy ošetření provést, aby na obaleče účinkovalo.

Na obaleče jablečné nastražíme past z vlnité lepenky

Vlnitou lepenku připevníme na kmen během června až července

Tradiční, ale málo používaná metoda

Sice k tradičním, ale stále málo používaným způsobům ochrany proti obaleči jablečnému patří používání vlnité lepenky. Je to způsob jednoduchý, účinný a laciný. Stačí si sehnat vlnitou lepenku (nejlépe z jedné strany hladkou a z druhé vlnkovanou). Z ní nařežeme pruhy přibližně 20 cm široké a dlouhé tak, aby obepnuly celý obvod kmene. Nařezané pruhy přiložíme vlnkovanou stranou na kmen, nejlépe 25 až 30 cm nad zemí. Uprostřed pruh pevně převážeme provázkem nebo drátkem.

Housenky najdou, co hledají: skrýš

Toto opatření provedeme koncem června nebo začátkem července, kdy housenky opouštějí plody, spouštějí se k zemi a zpětně vylézají na kmeny, aby zde našly vhodný úkryt k přezimování. Úkryt najdou právě v rýhách přivázané lepenky.

Obaleče jablečné ve stadiu larvy láká lepenka k přezimování

Zápředek s larvou obaleče jablečného v lepence

Pásy odstraníme nejdříve po sklizni ovoce a nejpozději počátkem března. Tam, kde se vyskytují dvě generace tohoto škůdce, pásy sejmeme i začátkem července, očistíme od obalečů a znovu na kmeny uvážeme.

Obaleče jablečné vyzobou sýkory a strakapoudi

Sejmuté pásy buď očistíme (například rýžovým kartáčem) od ukrytého hmyzu a pak je buď znovu použijeme, nebo je spálíme. V lepenkových pásech mohou přezimovat i jiní drobní živočichové. Některé považujeme za užitečné (například škvory a různé pavouky), a tak se občas vyskytují názory, že je třeba odstranit z pásů jen zámotky obalečů a zbytek lepenky vrátit na kmeny.

Pavouk zimující v lepence

Ve vlnité lepence přezimuje i pavouk

Osobně většinou všechno nechávám na přírodě, protože sýkorky a někdy i strakapoudi přes zimu pásy důkladně rozklovají a vyberou z nich vše, co je tam ukryto, ať je to z našeho pohledu tvor škodlivý nebo užitečný.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x