Škůdci rostlin v pokoji: Jak se sem dostali? Přivál je vítr?

29. 5. 2021

Svilušky, puklice, někdy i červci. Jmenovaní škůdci parazitují na našich pokojových miláčcích. Můžeme je domů nevědomky zavléct s květinou, na oděvu, ba i na rukou.

Stačí se někde oděvem otřít o rostliny napadené parazity a po návratu domů totéž nevědomky provést u svých zdravých pokojovek.

Nebo si dokonce bez obav někde pomůžeme rukou, abychom si ze zájmu dobře prohlédli rostliny postižené, a za několik hodin, spíše bezděky, sáhneme na své pokojové klenoty.

Svilušky na náduti Daigremontově (Kalanchoe daigremontiana)

Náduť Daigremontovu (Bryophyllum daigremontianum) poškodily svilušky

To, že parazita přinese z veliké vzdálenosti vzdušné proudění, přichází v úvahu snad jen u svilušek.

U citrusů navíc docela reálně hrozí, že si je přineseme s rouby. Puklice mohou u majitele roubů jen přežívat v nejmladších stádiích, popřípadě držené na uzdě některými z ekoopatření, například občasným ošetřením olejovými přípravky. Ty se zpravidla nedostanou do nejužších prostor okolo pupenů, listových pochev, odkud se za nějaký čas začnou nepřátelé květin šířit.

A tak, když už je nám jasno, že jsme postiženi nechtěným vpádem některého ze zástupců červcovitých, musíme provést základní opatření proti jejich šíření a začít boj proti nim samým.

Boj se škůdci: karanténa a ruce umyté draselným mýdlem

Rostlinu vyjmeme ze společenství zdravých a umístíme jí na samotku, do karantény. Je samozřejmostí, že si po jejím přesunutí umyjeme ruce mýdlem, nejlépe draselným. To dokáže s kutikulou škůdců pravé divy. Draslík, v něm obsažený, dík svým vlastnostem naruší a roztrhá vnější obal z chitinu. A tělíčko bez ochrany v uzavřeném krunýři zahyne. Poté ošetříme některým z doporučených přípravků.

Puklice oranžovníková na oranžovníku

Puklice oranžovníková napadá pomerančovníky a citroníky

Kdy karanténu a další opatření využít? Prakticky vždy, když si přinášíme domů květiny z míst, kde se mohly setkat se škůdci. Tedy z hal veřejných, z chodeb kanceláří,kde se pohybuje více lidí a není možné vědět, kdy se tady kdo otřel o rostliny.

  • Což nás může nabádat k tomu, neštípat nikde na veřejnosti oplégry, neřezat řízky, netrhat větvičky, nelámat rostliny, ale nakupovat tam, kde je nejmenší riziko přítomnosti parazitů. V prodejnách květin, ve specializovaných podnicích.
Na avokádu parazituje červec

Škůdci na avokádu: červci

Pokud nám něco říká, že by vše nemuselo být v pořádku, i takto nakoupené rostliny umístíme do karantény. Na měsíc dva. A kontrolujeme je. Pokud se neprojeví žádné znaky, které by avizovaly poškození rostlin, můžeme je bez obav zařadit k ostatním rostlinám v bytě, k těm zaručeně zdravým.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 10. 2024

Proč jablka a zeleninu skladovat odděleně? Kvůli vůním i vlhkosti

Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x