Květopas klade vajíčko do květu jabloně, larva tam pak žije

29. 4. 2020

Při rozkvétání jabloní se můžeme setkat s tím, že různě velká část poupat se neotevírá a zasychá.

Když zaschlé květní plátky z poupěte odstraníme, najdeme pod nimi rychle se pohybující larvu květopase jabloňového.

Květopas je brouk nosatec. Vylézá ze zimního úkrytu v době, když jabloně raší, kdy se poupata dostávají do fáze tzv. myšího ouška.

Stopy po květopasovi

Následky přítomnosti květopase jabloňového

Klade do poupat po jednom vajíčku, ze kterého se vylíhne larvička, která hoduje na květních orgánech. Korunní lístky se nad ní seschnou, chrání jí do doby než sama spadne na zem a zahrabe se.

Pokud se pod stromy pohybují slepice, mohou ho vyzobat, částečně se ničí i pečlivým vyhrabáním (provzdušněním trávníků) i v době po odkvětu jabloní.

Dospělec květopase jabloňového; foto Jan Kazda

Učili jsme se, že květopas je trochu pohodlný brouk. Že nevylézá dříve než je 16 °C, a také, že nemá rád vítr. Proto se proti němu ošetřuje jen tehdy, když mu počasí vyhovuje.

Ale on už vylézá, když se teplota dostává nad 10 °C. Velké škody může napáchat, když je jaro dlouhé a chladné, když se pupeny vyvíjejí pomalu, a on jich stihne v optimálním stádiu napadnout více.

Květopas je tak trochu i pomocník

Pokud květopase není mnoho, přirozeně reguluje násadu květů a z nich vznikajících plodů. Postřik nejspíše přichází v úvahu v roce následujícím po velké úrodě, a také tehdy, když ho rok minulý bylo tak nějak na hranici únosnosti. Aby rok poté nenapadl ještě víc květů, než minule, a nepřipravil nás tak o úrodu.

Myší ouško

Myší ouško

Květopas jabloňový se prakticky vůbec nevyskytuje v zahradách, kde se pravidelně ošetřuje proti přezimujícím škůdcům (ve fázi myšího ouška). Když zjistíme, že květy napadl, je na jakékoliv ošetření pro daný rok pozdě. Ale musíme si udělat uzel na kapesníku pro příští rok.

Aktuálně povolené přípravky proti květopasovi s popisem termínů, kdy je aplikujeme, uvádí Atlas chorob a škůdců – Jádroviny na webu Českého zahrákářského svazu. Podrobně o možných opatřeních se dočtete také na stránkách Rostlinolékařského portálu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na každý ovocný strom, 3 jabloně, 4 hrušně, 3 švestky -( meruňky v květu pomrzly) višně a třešně nemám,na broskvoně zatím nejde, zavěšuji každoročně 2-3 bílé lepové desky směrem od jihu těsně před kvetením a mám tím minimálně 60% úrodu zajištěnu bez postřiků. Letos nemám ještě vyhráno, zatím proběhly 3x mrazíky a čekám na ZMRZLÉ v květnu. Plůdky jsou už rozeznatelné. Pokud by přišly mrazíky v květnu, bylo by asi po ovoci celkově. Citelně mi chybí meruňky ze 4 stromů. Nepomohlo ani, že mám skoré i pozdní. Skoré květy zmrzly při prvních mrazících a pozdní při 3 mrazíku. Ladislav

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x