Jak se žije škůdcům na zahradě, co poradí profesionál

18. 6. 2022

Zkraje týdne někde lilo, pak foukalo a předpověď přichystala vedra. Daří se škůdcům na zahradě příliš dobře? Odhadnete, zda jich bude víc?

Pokročilý zahrádkář dokáže lépe než začátečník bránit škůdcům na zahradě v rozvoji. Profesionální pěstitelé dokonce mají na sledování vývoje škůdců speciální službu: Badatelé ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni připravují týden co týden monitoring škůdců pěstovaných plodin.

Vývojová stadia molice

Všechna vývojová stadia molice vlaštovičníkové: larvy, pupária, dospělci; foto J. Rod

Nahlédněme do zprávy určené pro 24. týden roku 2022, který začal 13. června. Obsahuje také odhad vývoje. Bude nápovědou pro červnovou ochranu zeleninových záhonů na zahradě?

Kdo škodí zelenině v půlce června

„Pokračuje migrace molice vlaštovičníkové, objevuje se poškození od housenek zápředníčka a můr. Do brukvovité zeleniny naletují další mšice, ale kolonie tvoří zatím sporadicky. Třásněnek ubylo. Riziková zůstává mandelinka bramborová. Ustává nálet můr, ale v porostech jsou nadále vajíčka a housenky.

Pondělní silné srážky smyly z rostlin pouze část škůdců. Hodinu po dešti a vyjasnění se
znovu obnovil přílet molic a mšic do porostů. Předpovídané vysoké teploty urychlí vývoj i
migraci škůdců.“

Larva slunéčka sedmitečného pomáhá proti škůdcům na zahradě

Larva slunéčka sedmitečného má dostatek potravy; foto Shutterstock

„Po mírné zimě a střídavém počasí je výskyt škůdců odlišný v závislosti na regionu i v rámci pozemků na jednom katastru. Na jedné lokalitě druh škodí, na jiné je pod prahem pozorovatelnosti.

  • Na brukvovité zelenině nahradila pokračující migrace molice vlaštovičníkové ztráty jedinců po předchozím ošetření. Pokud se na pole nejde krátce po aplikaci, může se zdát, že ochrana nefungovala.
  • Líhnou se nové housenky zápředníčka, housenky z první vlny se začínají kuklit, líhnutí nových zápředníčků bude pokračovat z předchozího kladení.
  • Nižšího významu než zápředníček dosahují housenky můr. V porostech jsou nové snůšky, budou škodit i nadále.
  • Třásněnek ubylo nejspíše v důsledku ochrany proti molici.
  • Ubylo i mšic, které jsou citlivější k ochraně než molice. Starších kolonií je minimum, převažují dospělci, kteří nově přilétli.
  • Dřepčíci téměř nejsou.
  • Na ostatní zelenině přetrvává tlak mandelinek, po ošetření naletují noví dospělci.
  • Končí let osenice polní, početnost v lapácích je spíše podprůměrná, poškození housenkami je méně rizikové, ale v oblastech škodlivého výskytu je třeba náchylné plodiny (celer) kontrolovat do konce června.
  • Na chřestu se objevují dospělci a vajíčka chřestovníčka obecného.
  • Na řepě místy mšice maková.“

Co dělat proti nejvýraznějším škůdcům na zahradě

„Migrace molice vllaštovičníkové do brukvovité zeleniny pokračuje, noví dospělci dokážou do druhého dne nahradit uhynulé po ošetření, pak je nutné zkrátit interval ošetření. Nymfy zatím nejsou. Dospělce najdeme na spodní straně listů, vajíčka jsou nejprve bílá na bílém kruhovém podkladu, později tmavnou. Nymfy jsou ploché, přisáté k podkladu.“

Molice vlaštovičníková patří ke škůdcům na zahradě

Molice vlaštovičníková klade vajíčka do kruhu; foto Shutterstock

„Ochrana: Nejcitlivější k insekticidům jsou dospělci molice, důležité je dobře ošetřit i spodní stranu listů. Migrace bude trvat cca 1 měsíc, je třeba nevyplýtvat účinné přípravky proti nymfám a pupáriím předčasně.“

Zdroj: Další aktuální podrobnosti o škůdcích popisuje zpráva monitoringu VURV, v. v. i.

Informace k přípravkům omezující molice a další škůdce uvádí Rostlinolékařský portál.

Foto J. Rod, Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x