
Monitoring: Kteří invazní škůdci škodí úrodě a kráse zahrady
25. 12. 2021Dokážou zničit živý plot, plody na záhonu, úrodu ořešáku. Invazní škůdci se v Česku šíří. Poznatky o jejich výskytu usnadní ochranu rostlin.
Zkraje týdne někde lilo, pak foukalo a předpověď přichystala vedra. Daří se škůdcům na zahradě příliš dobře? Odhadnete, zda jich bude víc?
Pokročilý zahrádkář dokáže lépe než začátečník bránit škůdcům na zahradě v rozvoji. Profesionální pěstitelé dokonce mají na sledování vývoje škůdců speciální službu: Badatelé ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni připravují týden co týden monitoring škůdců pěstovaných plodin.
Nahlédněme do zprávy určené pro 24. týden roku 2022, který začal 13. června. Obsahuje také odhad vývoje. Bude nápovědou pro červnovou ochranu zeleninových záhonů na zahradě?
„Pokračuje migrace molice vlaštovičníkové, objevuje se poškození od housenek zápředníčka a můr. Do brukvovité zeleniny naletují další mšice, ale kolonie tvoří zatím sporadicky. Třásněnek ubylo. Riziková zůstává mandelinka bramborová. Ustává nálet můr, ale v porostech jsou nadále vajíčka a housenky.
Pondělní silné srážky smyly z rostlin pouze část škůdců. Hodinu po dešti a vyjasnění se
znovu obnovil přílet molic a mšic do porostů. Předpovídané vysoké teploty urychlí vývoj i
migraci škůdců.“
„Po mírné zimě a střídavém počasí je výskyt škůdců odlišný v závislosti na regionu i v rámci pozemků na jednom katastru. Na jedné lokalitě druh škodí, na jiné je pod prahem pozorovatelnosti.
„Migrace molice vllaštovičníkové do brukvovité zeleniny pokračuje, noví dospělci dokážou do druhého dne nahradit uhynulé po ošetření, pak je nutné zkrátit interval ošetření. Nymfy zatím nejsou. Dospělce najdeme na spodní straně listů, vajíčka jsou nejprve bílá na bílém kruhovém podkladu, později tmavnou. Nymfy jsou ploché, přisáté k podkladu.“
„Ochrana: Nejcitlivější k insekticidům jsou dospělci molice, důležité je dobře ošetřit i spodní stranu listů. Migrace bude trvat cca 1 měsíc, je třeba nevyplýtvat účinné přípravky proti nymfám a pupáriím předčasně.“
Zdroj: Další aktuální podrobnosti o škůdcích popisuje zpráva monitoringu VURV, v. v. i.
Informace k přípravkům omezující molice a další škůdce uvádí Rostlinolékařský portál.
Foto J. Rod, Shutterstock
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.