Bouřky smetly z plodin škůdce, hlásí odborníci v půli července

15. 7. 2021

Škůdce polní zeleniny monitorují pracovníci Výzkumného ústavu rostlinné výroby, veřejné výzkumné instituce, a týden co týden během vegetační sezony o tom rozesílají zprávu.

Informace jsou určeny pěstitelům zeleniny a publikují se také proto, aby ošetření polních plodin proti škůdcům nebylo nadbytečné.

Zprávy mohou být zčásti užitečné i pro hobby pěstitele. Zejména na záhonech a políčkách v sousedství velkých polí. Případně se mohou stát dobrým tipem na prevenci toho či onoho škůdce na zahradě.

Okurky na záhoně v dešti

Déšť a vítr v míře, která rostliny neponičí, může škůdce z plodin spláchnout a sfouknout; foto Shutterstock

Výskyt škůdců na polních plodinách v 28. týdnu roku 2021 popsali profesionálové takto:

V porostech nezvykle málo škůdců, skoro to vypadá, že mají dovolenou. Příčinou jsou silné bouřky, které škůdce sfoukly a smyly z rostlin. Předpověď dalších bouřek a následné deštivé počasí budou pro škůdce nepříznivé v Čechách. Na Moravě může být situace odlišná.

  • Pokračuje nálet mšice zelné a lokálně vyšší výskyt dospělců krytonosců – už i první příznaky poškození řapíků od larev, poškození bude vzrůstat.
  • Molic a zápředníčka je zatím málo, ale mohou se rychle vzpamatovat a pokračovat v migraci a žíru.
  • Nová generace molic se začne brzy líhnout také v zelenině.
  • Lokálně jsou patrné škody od housenek a dřepčíků.
Mšice zelné

Kolonie mšice zelné; foto J Havelka

Škůdci na brukvovité zelenině

Lokálně mohou škodit dospělci krytonosců, vyšším rizikem jsou jejich larvy, které se vyvíjejí uvnitř řapíků a nedají se hubit. Místy škodí housenky zápředníčka (se vzrůstající škodlivostí) a můr (housenky již postupně ubývají).

Především v hlávkách zelí, kapusty a v květáku mohou škodit i housenky bělásků. Dospělců a nových vajíček molic je minimum, převažují nymfy, které jsou pevně přisedlé k pokožce listu. Pokračuje nálet mšice zelné, v porostech občas rostliny poškozené sáním. Lokálně i vyšší výskyty dřepčíků.

V teplých oblastech se může začít líhnout nová generace molice vlaštovičníkové vyvinutá na zelenině.

Vývojová stadia molice

Všechna vývojová stadia molice vlaštovičníkové: larvy, pupária, dospělci; foto J. Rod

Rizika pro další zeleninu

Kromě mandelinky bramborové a třásněnek je výskyt škůdců velmi nízký. Lokálně mohou škodit polyfágní druhy můr.

Za rizikové označují odborníci v polovině července 2021 tyto druhy: můry, molice, zápředníčky, lokálně mšice zelné, dřepčíky a krytonosce

Upozorňují, že bouřlivé počasí přerušilo migraci molice vlaštovičníkové z řepek; po deštích zjistili v porostech minimum dospělců a snůšek. Předpokládají, že koncem týdne začnou nejspíše znovu naletovat a to úměrně tomu, jak bude řepka usychat.

ochrana plodin před molicí

Doporučují sledovat kuklení a líhnutí nové generace. Porosty napadené molicí je třeba po sklizni ihned zaorat. Na spodní straně listů se objevují jak dospělci, tak snůšky vajíček a nymfy.

Dřepčíci, kteří nejvíce škodí na mladých košťálovinách, se zatím jen místy objevují v plošných polních výsadbách nad prahem škodlivosti.  Dospělce nacházíme většinou na vrchní straně listů, ve kterých jsou vykousané dírky. Škůdce se více projevuje za sucha, kdy poškozené listy rychleji usychají.

V polních podmínkách se u mladých rostlin se ošetření provádí při výskytu více než jednoho dospělce na rostlinu, u rostlin s více listy určuje ochranu rozsah poškození listové plochy. Jako prevenci pěstitelé používají obsev mladých porostů hořčicí, kterou dřepčíci upřednostňují před tuhými listy většiny druhů brukvovitých zelenin.

Psylliodes chrysocephala

Dřepčík olejkový, škůdce brukvovitých rostlin včetně řepky olejky; foto Shutterstock

Podmínky pro larvy a housenky

Květilka zelná v tuto dobu klade vajíčka a souběžně se už líhnou její larvy. Podmínky má příznivé.
Sledujeme bílá vajíčka kladena na kořenový krček nebo pod části rostliny dotýkající se půdy. Larvy se zavrtávají do kořenů a částí rostlin dotýkající se půdy. Starší larvy mohou být v půdě poblíž kořenů.
Ochranou je moření sadby nebo ošetření proti dospělcům před vykladením vajíček.

Zelené housenky zápředníčka polního škodí zatím lokálně, ale jejich početnost se zvýší. Zpravidla se objevují na spodní straně listů, žijí jednotlivě, ale na listu jich může hodovat více. Mají typický tvar jsou nejširší uprostřed, k hlavě a zadečku se zužují.  Vrchní pokožka listu zůstává neporušena. Dospělci se monitorují feromonovými lapáky.

Housenky jsou nejcitlivější k insekticidům. Používají se buď přípravky pronikající do pletiv, nebo  ošetřit i spodní stranu listů.

Housenky můry zelné a m. kapustové místy zůstávají ve vyšším počtu. Postupně budou ubývat. Vajíčka a housenky můr mají různé zbarvení, objevují se nalistech a řapících, s nimi různé požerky, trus. Také tyto housenky jsou nejcitlivější k insekticidům . Starší housenky ukryté v hlávkách jsou však hůře zasažitelné.

Housenka můry zelné na zelném listu; foto Shutterstock

Pomoc přírody

Mšice zelná sice pokračuje v migraci, ale již ne tak masově a regulaci většinou zvládnou predátoři.
Sledujeme, zda se objeví různě velké kolonie na listech a v hlávkách. Pro zásah se rozhodneme v závislosti na početnosti užitečných organismů. V současnosti jsou hojné larvy pestřenek i mšicomaři si s malými koloniemi dokážou poradit.

Velmi nízký je však výskyt slunéček, zlatooček a dravých bejlomorek, které nejsou v letošním roce ani v porostech s dostatkem mšic.

  • Více o monitoringu škůdců polní zeleniny se můžete dočíst na Rostlinolékařském portálu nebo přímo na webových stránkách Výzkumného ústavu rostlinné výroby v záložce Poradenství.

Zdroj www.vurv.cz

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x