Polystyren v zahradě: Vylehčí substrát, zajistí vláhu, zateplí
12. 3. 2020Patří do zahrady plast, který známe hlavně ze stavebnictví či obalů a který se vyrábí z ropy? Proč ne, když se s užitkem uplatňuje v pěstitelství a to hned několikrát.
Tradiční čisticí látky používané v domácnostech odedávna dokážou svými účinky překvapit. Připomeňme, že se uplatňují také při péči o rostliny.
Postřik z vody a jádrového mýdla účinkuje proti škůdcům a pomůže i proti řadě onemocnění rostlin, především proti plísním.
V jednom litru vody rozpusťte jednu až dvě lžičky nastrouhaného jádrového mýdla. Přidejte 20 až 30 kapek éterického nimbového oleje, zvaného též neemový olej. Naplňte rozprašovač a nastříkejte napadené části rostlin včetně spodní strany listů. V případě nutnosti postřik opakujte. Již po několika dnech by se rostlinám mělo dařit lépe.
Další přírodní postřik proti většině onemocnění rostlin, proti rzi rostlin a proti roztočům lze připravit z octa.
Do jedno litru vody dejte dvě lžíce octa a tímto roztokem naplňte rozprašovač. Univerzální a šetrný postřik si poradí s většinou škůdců a původců chorob.
Dbejte na dostatečnou vzdálenost mezi nemocnými a zdravými rostlinami, aby se plísně nešířily.
Proti padlí nebo šedé plísni můžete použít jedlou sodu a ošetřit s ní nemocné rostliny. Do ručního rozstřikovače nalijte vodu a v ní rozpusťte tři až pět lžic jedlé sody. Nastříkejte na postižená místa a podle potřeby opakujte, dokud napadení neustoupí.
Vázy lze zbavit ošklivých stop po vodním kameni a dalších zatvrdlých povlaků roztokem kyseliny citronové nebo octem. Vázu naplníme buď teplou vodou a v ní rozpustíme dvě až tři lžíce kyseliny citronové, nebo neředěným octem. Necháme působit jednu hodinu nebo i déle. Po rozpuštění usazenin stačí vázu opláchnout.
Každému se líbí květiny tím víc, čím déle vydrží. K trvanlivosti přispěje jablečný ocet. V litru vody rozmíchejte dvě lžíce jablečného octa a dvě lžíce cukru. Roztok nalijte do vázy a do ní uspořádejte květiny. Nezapomeňte roztok po dvou až třech dnech vyměnit za nový.
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.