Jak využít ocet, citron, jádrové mýdlo či sodu pro zdraví rostlin

11. 10. 2019

Tradiční čisticí látky používané v domácnostech odedávna dokážou svými účinky překvapit. Připomeňme, že se uplatňují také při péči o rostliny.

Jádrové mýdlo proti chorobám rostlin

Sodu, ocet či jádrové mýdlo lze použít na ochranný roztok; foto ShutterstockPostřik z vody a jádrového mýdla účinkuje proti škůdcům a pomůže i proti řadě onemocnění rostlin, především proti plísním.

V jednom litru vody rozpusťte jednu až dvě lžičky nastrouhaného jádrového mýdla. Přidejte 20 až 30 kapek éterického nimbového oleje, zvaného též neemový olej. Naplňte rozprašovač a nastříkejte napadené části rostlin včetně spodní strany listů. V případě nutnosti postřik opakujte. Již po několika dnech by se rostlinám mělo dařit lépe.

Ocet proti rzi rostlin

Další přírodní postřik proti většině onemocnění rostlin, proti rzi rostlin a proti roztočům lze připravit z octa.

Do jedno litru vody dejte dvě lžíce octa a tímto roztokem naplňte rozprašovač. Univerzální a šetrný postřik si poradí s většinou škůdců a původců chorob.

Jedlá soda jako fungicid

Dbejte na dostatečnou vzdálenost mezi nemocnými a zdravými rostlinami, aby se plísně nešířily.

Proti padlí nebo šedé plísni můžete použít jedlou sodu a ošetřit s ní nemocné rostliny. Do ručního rozstřikovače nalijte vodu a v ní rozpusťte tři až pět lžic jedlé sody. Nastříkejte na postižená místa a podle potřeby opakujte, dokud napadení neustoupí.

Jak z vázy odstranit vodní kámen

Vázy lze zbavit ošklivých stop po vodním kameni a dalších zatvrdlých povlaků roztokem kyseliny citronové nebo octem. Vázu naplníme buď teplou vodou a v ní rozpustíme dvě až tři lžíce kyseliny citronové, nebo neředěným octem. Necháme působit jednu hodinu nebo i déle. Po rozpuštění usazenin stačí vázu opláchnout.

Jablečný ocet a cukr pomohou květinám ve váze

Jablečný ocet s cukrem udrží květiny déle čerstvé; foto Shutterstock

Jak prodloužit trvanlivost řezaných květin

Každému se líbí květiny tím víc, čím déle vydrží. K trvanlivosti přispěje jablečný ocet. V litru vody rozmíchejte dvě lžíce jablečného octa a dvě lžíce cukru. Roztok nalijte do vázy a do ní uspořádejte květiny. Nezapomeňte roztok po dvou až třech dnech vyměnit za nový.

  • Další recepty a tipy na užití jedlé a prací sody, octa, kyseliny citronové a jádrového mýdla uvádí publikace z nakladatelství Kazda Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x