Polystyren v zahradě: Vylehčí substrát, zajistí vláhu, zateplí

12. 3. 2020

Patří do zahrady plast, který známe hlavně ze stavebnictví či obalů a který se vyrábí z ropy? Proč ne, když se s užitkem uplatňuje v pěstitelství a to hned několikrát.

Vylehčení substrátů

Polystyren je chemicky netečný materiál, nenasakuje vodu, neváže na sebe živiny, nemění nijak výrazně objem a je velmi lehký. Tyto jeho vlastnosti lze využít při přípravě speciálních substrátů pro orchideje nebo masožravé rostliny.

Válečky polystyrenové

Polystyren mj. pro vzdušné zakořenění

Nahrubo drcený (cca od 5 mm) polystyren spolu s trhaným molitanem, s kousky drcené kůry a keramzitem vytváří směs velmi vhodnou pro výsadbu epifytních orchidejí a některých druhů masožravých rostlin (láčkovky, kyselomilné tučnice). Směs je možné doplnit i trochou dřevěného uhlí, zdrojem živin může být cca 10 % nastříhaných listů buku. Drcený polystyren lze použít i na vylehčení substrátů orchidejí terestrických – Cymbidií, Paphiopedill. Velikost frakce sypkého materiálu by neměla být menší než 2 mm.

  • Trochu jemnější drcený polystyren využijeme pro vylehčení výsevního substrátu určeného například k výsevu jemných semen. V takto vyhlehčeném substrátu se bude lépe dařit i druhům rostlin citlivých na padání klíčících rostlin nebo na delší zamokření půdy.

Pozor však na hmotu tvořenou jednotlivými kuličkami polystyrenové struktury. Mělo by jít o drcené kousky s hranami, aby neměly tendenci se při zálivce uvolnit a vyplavat na povrch. Také materiál drcený může při větším přeplavení vystoupat k povrchu. Abychom tomuto jevu bránili, zaléváme opatrně, pokud možno důsledně podmokem.

  • Snadněji udržíme vylehčovací materiál ve směsi substrátu a hrubšího perlitu – agroperlitu.
Substrát obsahující perlit

Substrát vylehčený perlitem

Vylehčení výsadeb do nádob

Nahrubo nalámaný polystyrén může sloužit jako meliorační vrstva na dně velkých nádob s tzv. kbelíkovými rostlinami. V tomto případě na vrstvu polystyrénu dáme geotextilii nebo jiný vodopropustný materiál, který zabrání smíchání polystyrénu se zeminou, kterou nasypeme až na ní. Do vrstvy polystyrenu protéká přebytečná voda, geotextilie či jiná tkanina jí nasává a předává zpět do substrátu. Rostliny dokážou zapustit několik kořenů až do tohoto prostředí.

Kusy polystyrenu

Nahrubo nalámané kusy polystyrenu pomohou rostlinám v nádobách udržovat vláhu v rovnováze; dokážou odvodnit i vláhu vracet

  • Takto se dají pěstovat stromy i keře v nádobách bez odtokového otvoru. Jen je třeba při výsadbě umístit k okraji nádoby trubičku dosahující až na dno, abychom mohli sledovat kolik vody v nádobě aktuálně je.

Polystyrén může být spolu s keramzitem i hmotou, kterou používáme při hydroponickém pěstování rostlin.

Zateplování prostorů, nádob

Při výstavbě podezdívky skleníků můžeme použít polystyren v obou formách. Drcený přidávaný přímo do betonu, nebo pokud základ vyzdíváme z dutých cihel přidávaný do komůrek v cihlách.

  • Polystyrénové desky můžeme zabetonovat jako tepelně izolační vrstvu do základu skleníku.

Desky polystyrénu využijeme i při instalaci velkých nádob s výsadbami jako tepelnou izolaci. Vyložíme jí nádobu okolo stěn i dna a teprve poté ji naplníme zeminou. V zimě chrání (izoluje) před rychlým promrzáním, v létě naopak před nadměrným zahřátím substrátu slunečním zářením.

  • Vložením desky polystyrénu jako izolační vrstvy mezi vnější a vnitřní stěnu teplého a poloteplého pařeniště z prken výrazně snížíme úniky tepla do okolní půdy v době, kdy třeba ještě intenzivně mrzne.
Sypký tepelný izolant z polystyrenu

Také násyp z drobných kousků polystyrenu do mezistěn chrání pařeniště nebo jiné prostory před promrzáním

Polystyren a jednoduchý zdroj  minimálního tepla se může stát záchranou zahradní úrody v době, kdy začnou promrzat sklepy: Polystyrenem obložíme ze všech stran prostor s uskladněnou zeleninou nebo ovocem. K udržení teploty nad bodem mrazu pak postačí obyčejná svíčka nebo malý lihový kahánek. Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x