Patří do zahrady plast, který známe hlavně ze stavebnictví či obalů a který se vyrábí z ropy? Proč ne, když se s užitkem uplatňuje v pěstitelství a to hned několikrát.
Polystyren je chemicky netečný materiál, nenasakuje vodu, neváže na sebe živiny, nemění nijak výrazně objem a je velmi lehký. Tyto jeho vlastnosti lze využít při přípravě speciálních substrátů pro orchideje nebo masožravé rostliny.
Nahrubo drcený (cca od 5 mm) polystyren spolu s trhaným molitanem, s kousky drcené kůry a keramzitem vytváří směs velmi vhodnou pro výsadbu epifytních orchidejí a některých druhů masožravých rostlin (láčkovky, kyselomilné tučnice). Směs je možné doplnit i trochou dřevěného uhlí, zdrojem živin může být cca 10 % nastříhaných listů buku. Drcený polystyren lze použít i na vylehčení substrátů orchidejí terestrických – Cymbidií, Paphiopedill. Velikost frakce sypkého materiálu by neměla být menší než 2 mm.
Pozor však na hmotu tvořenou jednotlivými kuličkami polystyrenové struktury. Mělo by jít o drcené kousky s hranami, aby neměly tendenci se při zálivce uvolnit a vyplavat na povrch. Také materiál drcený může při větším přeplavení vystoupat k povrchu. Abychom tomuto jevu bránili, zaléváme opatrně, pokud možno důsledně podmokem.
Nahrubo nalámaný polystyrén může sloužit jako meliorační vrstva na dně velkých nádob s tzv. kbelíkovými rostlinami. V tomto případě na vrstvu polystyrénu dáme geotextilii nebo jiný vodopropustný materiál, který zabrání smíchání polystyrénu se zeminou, kterou nasypeme až na ní. Do vrstvy polystyrenu protéká přebytečná voda, geotextilie či jiná tkanina jí nasává a předává zpět do substrátu. Rostliny dokážou zapustit několik kořenů až do tohoto prostředí.
Polystyrén může být spolu s keramzitem i hmotou, kterou používáme při hydroponickém pěstování rostlin.
Při výstavbě podezdívky skleníků můžeme použít polystyren v obou formách. Drcený přidávaný přímo do betonu, nebo pokud základ vyzdíváme z dutých cihel přidávaný do komůrek v cihlách.
Desky polystyrénu využijeme i při instalaci velkých nádob s výsadbami jako tepelnou izolaci. Vyložíme jí nádobu okolo stěn i dna a teprve poté ji naplníme zeminou. V zimě chrání (izoluje) před rychlým promrzáním, v létě naopak před nadměrným zahřátím substrátu slunečním zářením.
Polystyren a jednoduchý zdroj minimálního tepla se může stát záchranou zahradní úrody v době, kdy začnou promrzat sklepy: Polystyrenem obložíme ze všech stran prostor s uskladněnou zeleninou nebo ovocem. K udržení teploty nad bodem mrazu pak postačí obyčejná svíčka nebo malý lihový kahánek. Foto Shutterstock
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.