Pěstujeme lichořeřišnici a jiné letničky, sejeme krásnou kapustu

7. 6. 2021

V červnu pečujeme o založené a často již kvetoucí porosty nebo o letničky v nádobách. Plejeme, podle potřeby zaléváme, kontrolujeme výskyt škůdců a příznaky chorob a zasahujeme. Můžeme i vysévat.

Lichořeřišnice

Mají rády slunné a teplé stanoviště s propustnou půdou nepřehnojenou dusíkem. Mějme na paměti, že nadbytek dusíku podporuje růst listů a omezuje kvetení.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Tady jako by lichořeřišnice sama vybírala plot, který se jí líbí; foto Shutterstock

Jemné lístky lichořeřišnic chutnají dřepčíkům. Můžeme je před nimi chránit postřikem některým z dostupných přípravků, jak je uvádí Rostlinolékařský portál.  Pozor ovšem na volbu v případě, kdybychom počítali s využitím květů v kuchyni! Mladé rostliny na záhoně lze chránit také překrytím netkanou textilií.

Slunečnice

Po dosažení výšky 30 cm je vhodné zajistit slunečnicím oporu. Zakrslým kultivarům stačí tyčka zapíchnutá do země. Mohutně rostoucí odrůdy vyžadují dřevěné kůly, které jim poskytnou ochranu proti vyvrácení. Slunečnice mělce koření a sebemenší poryv větru nebo dlouhotrvající déšť jim dokáže uškodit.

Slunečnice Chianti

Slunečnice Chianti vynikne jako solitér, ve skupince a také jako řezaná květina ve váze. Milovníkům toskánských vín odrůdové jméno nejspíš připomene slavnou vinařskou oblast a vína z ní. A barva květu napoví, jaké ochutnat… Foto J. Prášil.

Ze škůdců vegetují na slunečnicích nejčastěji mšice, jež se velmi rychle rozmnožují. Při sebemenším napadení ošetříme insekticidními přípravky podle informací Rostlinolékařského portálu. Zabráníme tím jejich přemnožení.

Hledíky

Hledíky vydrží dlouho do podzimu; foto I. Dvořák

Hledíky

Zaléváme je menšími dávkami vody, občasný přísušek už vzrostlým jedincům nijak nevadí. Rostliny nesnášejí dlouhodobé přemokření – žloutnou jim listy, uhnívá kořenový systém a následně dochází k úhynu.

Jsou výjimečné tím, že prakticky netrpí žádnými nemocemi.

Problémem však často bývají saví a žraví škůdci, zejména mšice. Zbavíme se jich aplikací vhodného insekticidního přípravku. Aktuálně dostupné pro okrasné rostliny v maloobchodním balení najdeme, jak zmíněno výše, na stránkách Rostlinolékařského portálu.

Lobelka

Tyto letničky vyžadují pravidelnou zálivku. Pozor, při přehnojení dusíkem kvetou pozdě a málo!

Lobelia erinus

Lobelka modrá; foto J. Prášil

Okrasná kapusta

Můžeme vysévat jednoletou okrasnou kapustu (Brasica oleracea). Tato rostlina tvoří volnou růžici zvlněných až zkadeřených listů. Koncem léta a na podzim při poklesu nočních teplot k 10 °C se středy růžic zbarvují do bílé, růžové nebo červené barvy. Pokud jejich výsadbu vhodně zvolíme, jde o velmi zajímavou a dekorativní rostlinu i v období, kdy již jiné květiny ukončily vegetaci.

Vyžaduje úrodnou a humózní zeminu, snese i chladnější stanoviště. Pro předpěstování sazenic vyséváme koncem května, počátkem června do pařeniště nebo skleníku a vysazujeme pak koncem června do sponu 40×40 cm nebo i různých, nepravidelných obrazců.

Okrasnou kapustu můžeme v červnu vysévat přímo na konečné stanoviště.

Počítejme však, že rostlina okrasné kapusty potřebuje 15 až 16 dm² prostoru. Zvláště u mladých klíčních rostlin a během počátečního růstu je třeba provádět ochranu proti napadení dřepčíky. Vhodné je také již zmíněné překrytí mladých rostlin netkanou textilií.

Dostupný sortiment okrasných kapust je poměrně široký. Můžeme zvolit z odrůd jako je Coral F1 Mix se silně vykrajovanými listy či Kamome F1 Mix se silně zkadeřenými listy. Obě tyto směsi mají výrazné vybarvení středu růžic.

Směs odrůd okrasné kapusty

Okrasné kapusty; foto J. Prášil

Vyrovnaný hybrid Victoria Pigeon F1 je zajímavý unikátní barevnou kombinací. Střed plochých růžic se na podzim vybarvuje do růžové barvy s bílým okrajem. Mírné mrazíky jenom zvýrazní barvy rostliny. Unikátní trojkombinace růžová – bílá – tmavě zelená rozzáří záhon na podzim, kdy jsou letničky sežehnuty prvními mrazy.

Peacock F1 Mix je směs tvořená hybridy se silně vykrajovanými listy s vínovým a bílým středem. Velice efektní je ve skupinové výsadbě.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x