Čím se liší štěrkový mulč od kůry a štěpky, jak ovlivní půdu

10. 6. 2020

K mulčování, ať už kvůli plevelům, suchu, promrzání či přehřívání půdy, používáme nejrůznější materiály, a jak už to bývá, každý má jak výhody, tak i nevýhody.

Je proto dobré pamatovat nejen estetický dojem úpravy záhonu či výsadby, ale také na praktickou stránku věci. Minimálně by nám mělo být jasné, jak dlouho mulčovanou plochu zachováme – zda ji budeme měnit již za rok či naopak za deset nebo i více let.

Posečená tráva neohrozí vytrvalý plevel

Okolí stromů a větších keřů obvykle mulčujeme posečenou trávou. Ta rychle tlí a uvolňuje živiny, což je pro dřeviny výhodné. Na druhou stranu často obsahuje i semena nežádoucích plevelů jako je lipnice roční nebo jitrocele. Travní mulč také nepomůže proti větším vytrvalým plevelům, jako jsou bršlice a kopřivy.

Mulč z posečené trávy

Posečená tráva na záhonu zetlí, zčásti tak do půdy přinese i živiny

Sláma má málo živin

Sláma se používá méně, v okrasných bylinkových či tradičních trvalkových záhonech může být pěkným dekoračním prvkem. Je však lehká, snadno ji rozfouká vítr a také její životnost není dlouhá. Při tlení uvolňuje relativně málo živin.

Sláma jako mulč na zeleninovém záhonu

Sláma brání půdu před vysycháním a díky světlé barvě i před přehříváním; odráží sluneční paprsky

Štěpka svědčí houbám včetně pategonních

Štěpka z větví je vhodná především pro robustnější hajní druhy rostlin, jako jsou bohyšky, ploštičníky, čemeřice nebo plicníky a pomněnkovce. Silnější vrstva dokáže udusit menší rostliny, které mají problém ji prorůst. Větší vrstva štěpky, především z listnáčů, je brzo kolonizována řadou druhů hub, z nichž některé mohou být patogenní jak pro byliny a hlíznaté rostliny, tak i pro dřeviny.

Mulč z hoblin

Také hobliny se dají použít jako světlý mulč

Kůra spotřebuje půdní dusík

Kůra jehličnanů, nejlépe z borovice, se na krytí záhonů používá již tradičně. Pomalu se rozkládá a dobře kryje půdu. Obsahuje-li hodně pryskyřice, může potlačovat růst drobnějších bylin a současně působí dezinfekčně a omezuje růst některých patogenů. Na rozložení borky je třeba hodně živin, především dusíku, který může později v půdě chybět.

Mulč z borky

Mulč z borové kůry často podpoří pěkný dojem z okrasné výsadby

Štěrkové záhony vyžadují soulad horniny a rostliny

V poslední době jsou oblíbené štěrkové záhony, což je vlastně také druh mulče. Používá se různá velikost štěrku nebo kačírku. Štěrk je výhodný především pro nízkoúdržbové extenzivní záhony.

Některé horniny, a tedy i štěrk, ovlivňují chemizmus substrátu. Proto jej volíme především podle cílových druhů – vápenec nepoužíváme na vřesovištích a není příliš vhodný ani pro většinu jehličnanů, naopak vyhovuje kosatcům a řadě cibulovin.

Výhodou a zároveň nevýhodou je, že kámen je těžký a trvanlivý, vzhledem k věku zahrady až věčný. Zatímco organické mulče po určité době zetlí, pokud budeme chtít předělat záhon krytý štěrkem nebo kačírkem, bude to dřina nebo si pomůžeme strojem. Proto také štěrkové krytí nepoužíváme u krátkověkých kultur, jako jsou letničky nebo velkokvěté tulipány.

Kavyl vláskovitý (Stipa capillata)

Vytrvalá lipnicovitá tráva kavyl vláskovitý ve štěrku

Při zakládání štěrkového záhonu dbáme na důkladné odplevelení. Vytrvalé oddenkaté plevele, jako je přeslička rolní, pcháč nebo pýr, se především z větších valounků velice špatně plejí.

Pozor na přemíru vláhy

Při mulčování, a zvláště jestliže pod mulč použijeme fólii, se změní vodní poměry. Voda se méně odpařuje a na jílovitých půdách může docházet k přemokření. Proto zaléváme opatrněji a občas se přesvědčíme, zda je zem optimálně vlhká.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x