Biologická ochrana zeleniny: mšicomar, vosička, hlístice

2. 2. 2019

Biologičtí ochránci zeleniny po sobě – na rozdíl od chemie – nezanechávají žádné nežádoucí látky. Ve skleníku dokážou efektivně bránit rostliny před poškozením.

Parazitoidi kladou vajíčka to těl škůdců

Početnou skupinou živočichů využivaných v biologické ochraně rostlin jsou parazitoidi. Potlačují výskyt a rozmnožování škůdců tím, že do jejich těl kladou vajíčka. Larva se pak živí tělním obsahem škůdce, čímž ho postupně usmrtí.

Mšice mumifikovaná larvou mšicomara

Mšice mumifikovaná larvou mšicomara

Proti mšicím mšicomar

Často využívaným parazitoidem je mšicomar Aphidius colemani. Jde o drobnou vosičku velikosti okolo 2 mm. Tělo je zbarvené černě. Ve skleníku se nasazuje proti mšicím. Jedna samička naklade až 300 vajíček, přičemž do jedné mšice klade pouze jedno vajíčko. Napadená mšice se postupně mění v zlatavě hnědou mumii, ze které se pak líhne dospělý mšicomar. V praxi sledujeme výskyt mšic ve skleníku na žlutých lepových deskách.

Mšicomar

Mšicomar

  • Rychlost vývoje je závislá na teplotě. Při 20 °C se dospělý mšicomar líhne za 14 dní. Naopak teploty nad 30 °C míru parazitace mšic snižují.

Je známo, že mšice tvoří početné kolonie na listech, které pak sají rostlinné šťávy a pokrývají list lepkavou medovicí. Proto je ideální čas pro aplikaci mšicomara Aphidius colemani již při prvním zjištění výskytu mšic. Doporučuje se aplikovat 1–5 dospělců na m².

Proti molicím vosička

Obvyklým a úporným škůdcem zeleniny i okrasných rostlin ve skleníku jsou molice. Dospělci dosahují asi 2 mm a jejich tělo i křídla jsou pokryta bílými, voskovitými šupinkami. Škodí podobně jako mšice sáním a tvorbou lepkavé medovice. Proti těmto škůdcům můžeme využít prazitoida vosičku Encarisa formosa. Jde o velmi malý hmyz o velikosti těla 0,6 mm. Vosička klade vajíčka do nepohyblivých larválních stadií molic.

Encarsia formosa se dodává ve formě parazitovaných larev molic nalepených na kartonové kartičce. Z nich se postupně líhnou dospělci E. formosa, kteří vyhledávají larvy molic v porostu, které pak parazitují. Jedna samice může za den naklást 12–15 vajíček za den. O něco nižší efektivita může být v porostu okurek, protože jejich listy jsou bohaté na chloupky a tím je omezen pohyb parazitoida.

Vosičky

Vosičky

  • Stejně jako mšicomar A. colemani, tak také vosička E. formosa není vhodná do kalamitního výskytu škůdce, proto musíme provést aplikaci již při prvním výskytu molic ve skleníku.

Doporučená dávka je 5–10 jedinců E. formosa na m². Ideální jsou teploty v rozmezí 17–25 °C, při vlhkosti 60–70 %.

Parazité napadají škůdce

Pod pojmem parazit si představme organismus, který získává živiny z hostitele, kterého poškozuje, ale nezpůsobuje mu okamžitou smrt.

Hlístice proti smutnicím

V rámci biologické ochrany využíváme ze skupiny parazitů hlístice. Konkrétně druh Steinernema feltiae proti smutnicím. Larvy smutnic – drobných černých mušek –  žijí ve vlhkém substrátu. Živí se organickou hmotou a také kořínky. Ohrožují především mladé vzcházející rostlinky, například sadbu zeleniny.

  • Při prvním záchytu dospělých smutnic na žluté lepové desky je nejvyšší čas na aplikaci hlístic Steinernema feltiae.

Hlístice Steinernema feltiae aplikujeme proti larvám smutnic přímo do půdy zálivkou. Ideální teplota půdního substrátu by měla být 15–25 °C. Doporučená dávka je 500 000 hlístic na m².

Hlístice aktivně vyhledávají larvy smutnic v půdě. Do jejich těla pronikají přes trávicí nebo dýchací ústrojí. Napadená larva smutnice během několika dní uhyne. V uhynulém těle larvy se hlístice nadále množí a ve chvíli, kdy dosáhnou třetího larválního stadia, začínají v půdě vyhledávat další hostitele. Tím je zajištěna dlouhodobá ochrana rostlin.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 2/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 7. 2022

Česnek a cibuli sklízíme podle vzhledu natě

Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x