K poškození rostlin okusem zvěří dochází především v zimě

30. 1. 2024

Především v zimě, kdy má zvěř nedostatek potravy, dochází k poškození nadzemní části rostlin v našich zahradách. Jak tomu zabránit? 

Pod pojmem škodná zvěř si vybavíme především větší hlodavce, jako je zajíc polní nebo králík divoký. Patří sem ale i hraboši, hryzci, myši a také zvěř spárkatá, zejména srnčí a jelení.

Některé dřeviny je třeba chránit před okusem zvěře

Koně dokážou okousat dřeviny velmi intenzivně

Jestliže se do zahrádky dostanou divoká prasata, pak stromům většinou přímo neuškodí, zato devastují vše ostatní. Celoročně mohou způsobovat škody ale i hospodářská zvířata, např. ovce, skot, koně a další, zejména, když se do zahrad dostanou nějakým nedopatřením.

Chrániče proti poškození jen pro vyšší tvary

Většinou se jedná o poškození kmenů a větví ovocných a někdy i okrasných dřevin. Okusem zvěří je ale poškozována i přezimující zelenina, např. pór, růžičková kapusta, kadeřávek a další. V zimním období jsou okusem poškozovány i některé trvaly a skalničky.

  • Nejlepší ochranou je kvalitní oplocení celé zahrady. Avšak tam, kde se vyskytují divocí králíci, bychom měli počítat s tím, že oka o velikosti 5 cm, která jsou u klasického drátěného oplocení, pro ně nemusí být vždy překážkou.
  • Individuálně je pak možné chránit jednotlivé stromy různými chrániči z králičího pletiva, plastové nebo i jen z lepenky, balicího papíru, slámy, rákosu či chvojí.
  • Další možností jsou  pak speciální komerční chrániče.

Chrániče můžeme účinně použít ovšem jen u vyšších kmenných tvarů a to ještě jen při nízké sněhové pokrývce. Často se doporučuje prořezané větve uložit za plot zahrady a tím nejen nasytit hladovou zvěř, ale současně ji tak odradit od překonávání plotu a vniknutí do zahrady.

V zimě hrozí poškození okusem

Prořezané větve uložené mimo zahradu jsou vhodnou potravou pro zvěř

Někteří zahrádkáři mají i tak neopodstatněné obavy, že tímto opatřením naopak zvěř přitáhnou ke svým zahradám.

Králičí pletivo a repelenty

Tam, kde poškození hrozí, překryjeme na zimu nechráněné skalničky a trvalky hustým králičím pletivem. Použít můžeme také repelentní látky, které zvěř odpuzují. Ty obsahují thiram, destilační zbytky tuků, ichtyolový komplex, ovčí nebo rybí tuk, křemičitý písek, vápenec nebo jejich směsi.

V případě, že došlo k poškození, pokud možno bez dlouhé prodlevy vzniklé rány zahladíme ostrým nožem a ošetříme vhodným prostředkem jako jsou stromové balzámy, štěpařské vosky, ve vodě rozpustné barvy apod. Pokud nedošlo k poškození kmene po celém svém obvodu, strom většinou přežije.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2025

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x