Višně, třešně a další: Jak ošetřit peckoviny po moniliové spále

17. 6. 2021

Houbová choroba monilinióza nejsnáze infikuje květy peckovin. Vůči této jarní moniliové spále není odolný prakticky žádný druh, snad jen na broskvoni bývá vzácností.

Co jsme měli udělat, ale neudělali jsme

Během dlouhého, vlahého jara, kdy stromy kvetou dlouhou dobu, je proti moniliové spále zapotřebí opakované ošetření fungicidem. Ani dvě taková ošetření však nemusí stačit.

Přípravky působí určitou dobu, třeba týden, a jestliže stromy kvetou týdny tři, pak ošetření na začátku a konci kvetení ochrání květy první a ty poslední. Ale v době, kdy květů je nakvetlých nejvíce, jsou blizny nechráněné.

Monilinióza či monilióza poškozuje vedle meruněk a višní také trešně, modré peckoviny a další ovoce. Na snímku napadené květy třešně. Foto I. Dvořák.

Takže, když je suché a teplé počasí, strom kvete prakticky jen týden, stačilo by ošetřit jednou. Pro jistotu, pro ochranu pozdně se otevírajících květů a pro potvrzení ochrany uprostřed kvetení raději dvakrát. No a při delším kvetení a při počasí, jaké bylo na jaře 2021, ošetříme třikrát.

Čteme příbalové letáky

V příbalovém letáku se dozvíme, že některé doporučené přípravky lépe účinkují, nebo dokonce účinkují jen při dosažení určitých podmínek, což je teplota prostředí. Takže mokré chladné jaro si žádá jiný přípravek, než jaro vlhké s teplotami jako v prádelně.

  • Pokud by vás napadlo aplikovat na kvetoucí strom měďnatý přípravek používaný proti monilinii na plodech  (tedy proti moniliniové hnilobě), byl by to zásadní omyl.

Uvědomme si, že krom jiných překážek měď působí výhradně kontaktně, a pokud přípravek nepokryje bliznu, neochrání květ. Dostat kontaktní přípravky do květu je docela problém.

  • Přípravky doporučované proti moniliové spále jsou systémové, lokálně systémové nebo hloubkově působící, schopné do rostliny vejít a ochránit jí, popřípadě i léčit zevnitř.

Další potíž s mědí může nastat v případě, že vaše odrůda meruňky, višně nebo jiné peckoviny nesnáší za vegetace ošetření mědí.

Jak pomoci stromu, když monilinióza spálí květy

Strom poškozený moniliovou spálou bychom měli přihnojit komplexním hnojivem. Strom totiž poslal to nejlepší do květů a nových výhonů. No a ty zaschly. Vše suché odstřiháme. I když je větvička chycená někde uprostřed, raději ji odstřihneme až u prvního prorůstajícího, živého očka.

Přednost by měl mít účel před estetikou a falešným pocitem, že stromu řezem škodíme. Větší škodou bylo, že jsme ho neošetřili, teď jen hasíme a přebíráme spáleniště. Navíc řez na přelomu jara a léta je doporučovaným termínem pro úpravy korun peckovin.

Moniliová spála na višni

Višeň napadená moniliovou spálou, červen 2021, foto O. Faměra

  • Co se týče třešní a višní, řežeme prakticky až do doby dozrání ovoce. Čím dříve řežeme, tím lépe se koruna obnoví, probudí se spící pupeny na starších holých větvích. Vlastně je to zmlazení, bez ohledu na to, že by v koruně dozrálo nějaké ovoce.

Jsou-li v koruně malá množství plodů, raději je oželte ve prospěch zdravého stromu a úrod příštích. Vše ořezané buď spalte, nebo zakopejte do jámy na odpad, který nepatří do kompostu.

Višeň regeneruje, tak vypadá deset dní po řezu

Po hlubokém opravném řezu višeň regeneruje. Stav k 17. 6. 2021. Foto O. Faměra.

Co bude s peckovinou po moniliové spále?

Jaké bude léto, to nevíme. Ale i po pečlivé likvidaci infikovaných větviček budou vzduchem dál létat zárodky monilinie a čekat na svou další příležitost v průběhu roku, která se jmenuje moniliniová hniloba. Začněme uvažovat o ošetření stromu proti této hnilobě.

Moniliniová hniloba plodů

Monilinióza napadá nejen květy a pupeny nebo větévky, ale i plody; foto I. Dvořák.

Vedle organických či konvenčních přípravků už se nabízí i zmíněné řešení ošetřením mědí, tedy anorganickým fungicidem a baktericidem. Dáme však pozor na citlivost některých odrůd ovocných stromů k mědi! Nevhodnou aplikací bychom mohli poškodit nejen úrody dalších peckovin, ale i jádrovin.

Letní invaze moniliniové hniloby se do plodů dostává skrze sebeméně narušený povrch plodu. Tedy po kroupách, větru, napadení hmyzem a to nejen žravým, ale i hmyzáky typu obaleče, kteří způsobují červivost plodů a dírkou do plodu otevírají bránu pro vstup houbové choroby.

Co nás čeká na podzim a během zimy?

Obereme tzv. mumie ze stromů. Jsou to zaschlé plody, které monilinie zcela pohltila. Z takových plodů se na jaře stává zdroj další infekce. Další preventivní akce je ošetření měďnatými přípravky v době vegetačního klidu. Ten má dezinfekční účinek.

Moniliniová hniloba napadá různé druhy ovocných stromů

Monilióza se do plodu dostala otvorem po červíkovi, foto I. Dvořák

Co se bude dít příští jaro?

Mladé stromky, které ještě nekvetou, neošetřujeme. Monilinie se do nich nedostane.

Nastudujeme si, které přípravky můžeme použít, jaké potřebují podmínky pro účinnou aplikaci proti moniliové spále. No a v době kvetení peckovin zasáhneme. Bohužel nekvetou všechny najednou, takže přípravky musíme rozmíchávat vícekrát.

Nikdy neděláme to, co by se nabízelo jako jednodušší, tedy, že rozmícháme přípravek ve věším množství, než spotřebujeme, a necháme si ho v postřikovači třeba dva týdny pro další ošetření. Vždycky používáme čerstvě namíchanou dávku přípravku.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

dobry den.jak osetrim strom o v.6 x10 m.dik lenka

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2023

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x