Kde se bere houbové poškození slupky broskví a jak mu bránit

22. 1. 2021

Zkušenosti řady zahrádkářů napovídají, že choroby a škůdci rychle reagují na klimatické změny. Důsledky jsou pak vidět například na dozrávajících broskvích.

„Na plodech máme nějakou plíseň, a to každý rok. Plody jsou chutné, ale musí se oloupat – slupka je hořká. Používáme postřik proti kadeřavosti a proti mšicím, ale nepomáhá,“ tak a podobně popisují úrodu mnozí pěstitelé.

Před několika málo lety byly broskve bez poskvrnky jako malované. Pokud je něco trápilo, tak to byla kadeřavost listů nebo padlí. Strupaté broskve prakticky nebývaly.

Pečlivé prosvětlení koruny omezuje strupovitost

Časy se mění a mění se i počasí. Ideální pro rozvoj houbové choroby zvané strupovitost peckovin (Venturia carpophyla) jsou teploty 25–30 °C. Chorobě vyhovuje vlhčí počasí a též větší a častější výskyt rosy. V polohách, kde větřík a slunce brzy ranní rosu vypije, kde se po deštích voda v koruně dlouho nezdrží, je poškození menší, nebo žádné.

Strupovitost na plodech broskvoně

Strupovitost peckovin na broskvích; foto H. Peterková

Naopak nejvíc škody se objevuje v hustých porostech, v korunách broskvoní, které nejsou prosvětlovány. Právě broskvoně ovšem patří k těm ovocným stromům, které potřebují pravidelný řez.

Poškozena bývá část okolo stopky. Zpočátku drobnými kulatými lézemi, které se postupně slévají ve větší skvrny a tvoří jakoby korkový povrch.

V menším měřítku může strupovitost napadat listy. Místa s poškozením listů schnou a vypadávají, zůstává po nich dírka.

Plody můžeme jíst bez omezení, na pohled jsou však znehodnoceny a částečně i chuťově: Slupka může být hořká, nemusí každému chutnat.

Choroba zimuje na povrchu země nebo na letorostech. Mohli bychom ji tedy omezit již v předjaří, kdy ošetřujeme broskvoně proti kadeřavosti.

Podrobnosti k ošetření a aktuální přehled povolených ochranných přípravků proti strupovitosti peckovin uvádí Rostlinolékařský portál.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x