Rzivost rybízu, hrušně, růží a dalších rostlin způsobují houby

2. 7. 2020

Rzi patří mezi stopkovýtrusné houby (Basidiomycotina), řád rzi (Uredinales). Rzivost se ve většině případů projevuje kupkami žlutých až tmavohnědých výtrusů.

Podle toho, zda rzi mají jednoho hostitele nebo ke svému vývoji potřebují parazitovat na dvou odlišných hostitelích, rozeznáváme rzi jednobytné a dvojbytné. Celkem je na světě známo asi pět tisíc různých rzí. Zhruba dvacet druhů z nich je v českých podmínkách pokládáno za závažné parazity zahradních rostlin.

V posledních letech se bezesporu nejznámější stala rez hrušňová.

Rzivost angreštu, maliníku, ostružiníku, slivoně a dalších

Kromě této choroby se na ovocných dřevinách vyskytuje i sloupečková rzivost rybízu, dříve známá jako rez vejmutovková, protože jejím druhým hostitelem je borovice vejmutovka. Napadá všechny druhy rybízu, angrešt i křížence Josta, především ale rybíz černý. Na spodní straně listů se v druhé polovině léta vytvářejí typické vysoké sloupečky zimních výtrusů. Napadené listy hnědnou a opadávají.

Slopečková rzivost černého rybízu

Sloupečková rzivost na spodní straně listu černého rybízu

Na postupu jsou i rzivosti maliníku a především ostružiníku, které způsobují tři různé jednobytné rzi. Kupky výtrusů se vytvářejí nejen na listech a výhonech, ale občas i na plodech.

Rzivost výhonů ostružiníku

Rzivost na výhonech ostružiníku

Již méně známá je rez slivoní, která sice nejčastěji napadá slivoně, ale vyskytovat se může i na meruňkách, broskvoních a mandloních.

Rzivost slivoně

Rzivost slivoně na rubu listu

Rzi na růžích, chryzantémách i trávách

Na okrasných rostlinách je pravděpodobně nejznámější rzivost růže. Rzivosti se ale vyskytují i u hvozdíků (karafiátů), muškátů páskatých a dvě rzivosti u chryzantém, z nichž bílá rzivost chryzantém je dokonce velmi nebezpečnou karanténní chorobou. Rzivostmi jsou často napadány i některé trávníkové druhy trav, především jílky a některé druhy psinečků a lipnic.

Rzivost hrachu, fazolu, řepy, cibule…

Méně častější jsou rzivosti u zeleniny. Kromě rzivosti hrachu a rzivosti fazolu se můžeme setkat i se rzivostí řepy salátové a rzivostí cibule. Rzivost cibule se nejčastěji vyskytuje na pažitce, póru (především u odrůd letního typu), česneku a občas i u cibule zimní (sečky, ošlejchu). Se rzivostí se mohou setkat i pěstitelé chřestu a poměrně často i ti, co pěstují mátu.

Rzivost hrachu

Kupky zimních výtrusů rzivosti hrachu

Preventivní opatření a ochranné přípravky

K omezení výskytu rzi přispívá

  • nepřehnojování dusíkem,
  • výběr odolnějších druhů a odrůd,
  • důsledné střídání plodin,
  • odstraňování napadených rostlin nebo jejich částí,
  • vhodná likvidace posklizňových zbytků.

Aktuální možnosti ochrany chemickými či biologickými přípravky uvádí Rostlinolékařský portál.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x