Co a kdy udělat, když jsme včas neodstranili vlky jabloně
13. 11. 2021Někdy je za tím nedostatek času, jindy nejasné povědomí o tom, k čemu slouží řez ovocných stromů, které termíny se hodí pro jabloně a kdy řezat jiné druhy.
Řez mladých stromů přináší v praxi spoustu otázek a jednu hlavní: Jak stromy řezem a střihem upravit, abychom jim neublížili.
Snažíme se sice získat informace, ale současně se mnohdy potýkáme s odbornými pojmy, jako je čípek, řez naostro, na větevní kroužek.
Také občas nedbáme na to, jak střiháme, jak držíme nůžky. Právě nůžky často rozhodují o tom, jestli se rána zahojí, nebo se stane příčinou zkázy stromku. Špatné držení způsobí, že čepele odstřihnou nevhodnou větvičku zároveň s kůrou, nebo naopak nechají příliš maličký čípek.
V prvním případě strom obyčejně ránu zavalí a nic se neděje. Ve druhém se místo řezu stane vstupní branou pro korové choroby, škůdce.
Na obrázcích s chybějící kůrou vidíte čípek, který tam neměl být. Nezahojil se, zasychal a nakonec začala odumírat i kůra nejprve těsně okolo, později i ve větším okruhu.
Vedle řezu obyčejně zanedbáváme i ošetření stromů, zimní dezinfekci některým z měďnatých přípravků. Kdyby byl stromek ošetřen, nemusely se patogeny způsobující nekrózy vůbec probudit.
To je nejspíše příčinou napadení jabloně sloupcové odrůdy. Některé sice poškozuje silný zimní mráz, ale ten už léta nebyl. V tomto případě nejspíše došlo k poškození vlnatkou, možná sviluškou, jiným škůdcem, nebo jen vodou, která se v místě držela delší dobu.
A zase: Nestalo by se to, kdyby byl strom ošetřen v zimě, v předjaří proti houbovkám, bakteriózám. Stačí na to některý z měďnatých přípravků.
A jak by to mělo vypadat, pokud necháme čípek? Měl by být výrazný, měli bychom se snažit na něm najít nějaké to očko, které proroste a umožní i zavalení rány, růst nového výhonu.
No a když výhon vyroste jinak, než chceme, vyřízneme ho na větevní kroužek, aby se dobře rána zhojila, zavalila.
Pokud se vám něco takového přihodí, horní část uhyne, můžete na zdravý kmínek naroubovat třeba tu samou nebo jinou odrůdu. Stromek má ještě mnoho let před sebou a pokud má pod ránou zdravý kmínek a nepoškozené kořeny, během dvou tří let už zase bude vesele plodit další ovoce.
Foto autor
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.
Děkuji.
Tohle bylo konečně vysvětlení toho, proč nám stromy začínají odumírat a nejen nám. Všechno má svá pravidla. Děkuji za vysvětlení a naději, že se dá vše napravit.