Řez ovocných stromů: Jak poznat chyby a likvidační zásahy

28. 4. 2021

Řez mladých stromů přináší v praxi spoustu otázek a jednu hlavní: Jak stromy řezem a střihem upravit, abychom jim neublížili.

Snažíme se sice získat informace, ale současně se mnohdy potýkáme s odbornými pojmy, jako je čípek, řez naostro, na větevní kroužek.

Nůžky nástroj zkázy

Také občas nedbáme na to, jak střiháme, jak držíme nůžky. Právě nůžky často rozhodují o tom, jestli se rána zahojí, nebo se stane příčinou zkázy stromku. Špatné držení způsobí, že čepele odstřihnou nevhodnou větvičku zároveň s kůrou, nebo naopak nechají příliš maličký čípek.

V prvním případě strom obyčejně ránu zavalí a nic se neděje. Ve druhém se místo řezu stane vstupní branou pro korové choroby, škůdce.

Nekróza na kmeni

Příliš nízký čípek nebo spíše vysoký větevní kroužek odstartuje odumírání, nekrózu. Hmyz využije oslabené kondice rostliny.

Na obrázcích s chybějící kůrou vidíte čípek, který tam neměl být. Nezahojil se, zasychal a nakonec začala odumírat i kůra nejprve těsně okolo, později i ve větším okruhu.

Zanedbané ošetření stromu po řezu

Vedle řezu obyčejně zanedbáváme i ošetření stromů, zimní dezinfekci některým z měďnatých přípravků. Kdyby byl stromek ošetřen, nemusely se patogeny způsobující nekrózy vůbec probudit.

Sloupcová jabloň poškozená řezem

Sloupcovka s nekrózou. Kdyby se preventivně v zimě ošetřovalo mědí, nejspíše by to nenastalo.

To je nejspíše příčinou napadení jabloně sloupcové odrůdy. Některé sice poškozuje silný zimní mráz, ale ten už léta nebyl. V tomto případě nejspíše došlo k poškození vlnatkou, možná sviluškou, jiným škůdcem, nebo jen vodou, která se v místě držela delší dobu.

A zase: Nestalo by se to, kdyby byl strom ošetřen v zimě, v předjaří proti houbovkám, bakteriózám. Stačí na to některý z měďnatých přípravků.

Nekróza se rozšířila vinou špatně zaříznuté větve

Řez větve se nepovedl, proto se tady rozšířila nekróza

A jak by to mělo vypadat, pokud necháme čípek? Měl by být výrazný, měli bychom se snažit na něm najít nějaké to očko, které proroste a umožní i zavalení rány, růst nového výhonu.
No a když výhon vyroste jinak, než chceme, vyřízneme ho na větevní kroužek, aby se dobře rána zhojila, zavalila.

Všechno špatné je k něčemu dobré

Pokud se vám něco takového přihodí, horní část uhyne, můžete na zdravý kmínek naroubovat třeba tu samou nebo jinou odrůdu. Stromek má ještě mnoho let před sebou a pokud má pod ránou zdravý kmínek a nepoškozené kořeny, během dvou tří let už zase bude vesele plodit další ovoce.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 1. 2023

V předjaří čistíme trávník od mechu a listí, provzdušníme ho

Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabeme a zbavíme zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené: sněženky, ladoňky a krokusy. V zimě se zpravidla výrazně projeví, pokud je trávník zamechovaný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x