Přišlo jaro a zase se kroutí listy rajčat. Je na vině herbicid?

14. 5. 2021

Rok co rok se setkávám s dotazy, proč se kroutí listy rajčat, brambor a paprik. Nějaká vysvětlení sice jako rostlinolékař mám, ale za potvrzená je stále nepovažuji.

V mnoha případech jsem měl možnost vidět rostliny přímo v porostu. O většině vzorků jsem podrobně mluvil s řadou pěstitelů. S jistotou mohu tvrdit, že:

  • Obdobným způsobem jsou poškozovány rostliny rajčat, papriky a bramboru. U jiných druhů rostlin jsem podobné příznaky nikdy nepozoroval s výjimkou jednoho případu pěťouru maloúborného.
  • Všechna poškození byla symptomatologicky nejblíže poškození rostlin herbicidy ze skupiny regulátorů růstu (např. fenoxykyseliny).
  • Nejedná se o žádnou parazitní chorobu – virózu, fytoplasmózu – ani jinou -ózu s výjimkou abionózy.
Kroucení rajčat

Poškození se objevuje v různých vývojových fázích rostliny; zasáhnout tedy může nejen listy rajčat, ale i plod

Listy se kroutí každý rok, ale s odlišnou intenzitou

  • Porucha se vyskytuje jak u zahrádkářů, tak u tržních pěstitelů.
  • Poškození se pravděpodobně vyskytuje každoročně, ale v některých letech více, v jiných méně. Velmi silný výskyt byl v roce 1999, pak v roce 2004 a 2014. V ostatních letech byly výskyty slabé a v některých letech jsem se s poškozením snad ani nesetkal.
  • Poškození se vyskytla v nejrůznějších oblastech republiky a pravděpodobně i v jiných evropských státech.
  • Někdy jsou poškozeny všechny rostliny, u brambor však většinou jen některé. Setkal jsem se i s případem, že ze čtyř pěstovaných odrůd brambor byla prakticky stoprocentně poškozena jedna, kdežto ostatní tři byly bez příznaků. Všechny čtyři odrůdy byly pěstovány vedle sebe na jednom pozemku.
Paprika a rajče zkrouceny

Paprika a rajče poškozené kroucením rostliny

  • Rostliny jsou poškozovány v různé vývojové fázi. U rajčat a paprik někdy již jako mladé předpěstované sazeničky, jindy až třeba několik týdnů po výsadbě na pozemek. Rostliny bramboru vykazují příznaky poškození někdy již při vzcházení, jindy až třeba měsíc po vzejití.
  • V některých případech rostliny odumřou, většinou však přežívají až do konce vegetace se značným viditelným poškozením. Není výjimkou, že příznaky se vytratí a nově narostlé listy jsou bez poškození a ani úroda není výrazně ovlivněna.
  • Svého času jsem sledoval 20 rostlin tyčkového rajčete (4 odrůdy). Poměrně silné poškození se objevilo až asi 3 až 4 týdny po vysazení na záhon. Rostliny majitel neodstranil, protože mu na to nezbyl čas. U některých poškozených rostlin se vytvořilo jen několik drobných deformovaných plodů. Posléze však všechny začaly plodit normálně v množství jako nepoškozené rostliny v okolních zahrádkách.
Brambory s pokroucenou natí

Pokroucená nať brambor

  • Rostliny brambor vyrostlé z hlíz sklizených pod poškozenými rostlinami příznaky poškození nevykazovaly. Taktéž nebyl zjištěn vliv desikace porostů brambor ani chemické inhibice klíčení hlíz.

Vyloučené příčiny kroucení

  • V mnoha případech se dalo vyloučit podezření na poškození herbicidy. V půdě nemohly být zbytky herbicidů, protože na lokalitě nikdy nebyl žádný použit. Na vině nebyla ani zálivková voda, rostliny nebyly zalévány. Ani špatné vymytí postřikovačů nepřicházelo v úvahu, v místě se nepoužívaly.
  • Vyloučit se dala třeba i možnost poškození rostlin listovou aplikací hnojiv, hnojiva nebyla aplikována. Některá tato hnojiva totiž obsahují kromě živin i různé stimulátory růstu, které by při předávkování podobná poškození mohly způsobit.
Rajče poškozené záhadným kroucením

Pokroucená rostlina rajčete

Poškozují listy rajčat zbytky herbicidů z trávy?

Zajímalo mě také, jaký vliv mohou mít rezidua clopyralidu (Lontrel 300) v kompostované trávě. Zjistil jsem sice, že listy rajčat jsou skutečně velmi silně náchylné na rezidua uvedeného herbicidu, ale příznaky poškození touto látkou jsou výrazně odlišné. Důležitější však je, že v některých případech se poruchy vyskytovaly na rostlinách, resp. v porostech, které nikdy s žádným kompostem, natož pak z clopyralidem z ošetřené trávy, nemohly přijít do styku.

Vzhledem k tomu, že objem posečené travní hmoty stále narůstá a tím i narůstá problém kam s ní, neopominul jsem samozřejmě ani možnost, že rezidua clopyralidu se mohou dostat i do komerčně vyráběných pěstebních substrátů dodávaných do obchodní sítě, především těch, které se používají
k předpěstování sadby. Avšak i tuto možnost jsem vyloučil.

A tak je pro mě popisované poškození stále neznámého původu.

Ale i po letech mě zajímají zkušenosti s poškozením a názory na to, kde by mohla vězet příčina této poruchy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den!

Na jaře 2020 jsem vysazoval rajčata v druhé polovině května. Jaro bylo chladné, rostliny byly přelité (ale nestály ve vodě). U některých se listy kroutily nahoru, u některých dolů, u jiných se nekroutily vůbec. Po normalizaci počasí (oteplení) a vyrovnání vláhového režimu byl další růst normální.

Může jít o fyziologickou chorobu?

Jaro 2021 je opět velmi chladné – je rozumné vysazovat do venkovních záhonů až po oteplení na cca 20 stupňů Celsia?

Bohatou a zdravou úrodu!

Milan Číha

Ano, jde o fyziologickou chorobu, reakci na střídání teplot, jejich výrazný pokles. Pokud by to nebyla fyziologická choroba, rostliny by tomu neodrostly.
Taky budu čekat až se půda prohřeje po těch současných deštích, trochu se oteplí. Sazenice ještě v kelímcích vydrží, možná je trochu přihnojím, ale do té mokré a studené země je teď o víkendu určitě ještě dávat nebudu. Teploty přes den 20 °C, v noci tak 15 °C, jsou na sázení lepší.

Nejvíce se kroutí listy rostlin, které jsou na západ. Mám za to, že je rajče poškozeno dlouhým sluneční m svitem. Každý rok to tak mám. Schované v řadě za sebou nic a ty okrajové svinuté

Také se mi takto kroutí listy u rajčat pěstovaných v nádobách na balkoně. Přesazovala jsem vlastní sazenice a dávala ven poměrně pozdě kvůli zimě a zatím pozoruji kroucení pouze u některých odrůd. Semena byla v koupeném substrátu(kroucení nebylo), část rostlin je ve směsi přezrálého kompostu, kupovaného substrátu(Agro/Lidl smíchané), normální hlinitopísčité hlíny a s přídavkem uleželé podestýlky od slepic (z volného výběhu, krmeny bez chemických přísad, nekrmeny granulemi)- stejný užit u příbuzných pod rajčat ve skleníku, kde kroucení není. Rostliny jsou na poloslunci u zdi, něktará spíše ve stínu, problém je stejný, nezávisle na umístění. Totožný problém s kroucením listů byl i loni, myslela jsem si, že to je způsobena nějakým parazitem. Byla jsem ale nucena letos použít část stejné hlíny, tak uvažuji, zda nezůstala rezidua či larvy a pod. v půdě. Předloni na stejném místě problém nebyl, byla i velká úroda rajčat vzhledem k množství sazenic, loni pokroucené části rostlin neplodily, vedlejší výrůstky ano, ale podstatně méně a později. Děkuji za otevření diskuze k tomuto tématu.

Problém s kroucením listů u rajčat v nádobách, ale i jiřiny jsem řešila se zahradníkem. Prý je to z přehřátí a nebo přehnojení. Předesílám, že nádoby jsou bílé a v místě, kde není přímé slunce. Rajčata v zemi jsou v pořádku. Tak nevím, prostě kvetou, nasazují na plody, které jsou na výhonech bez normálních listů. Vypadá to hrozně, nic naplat.

Uz treti sezonu se mi stane, ze rajcata jsou ok a pak prijdu do skleniku a listy zkroucene. Vzdycky postrikam a do 14 dnu je rostlina ok. Mne spis trapi, ze od te doby, co se to stalo, se mi to uz deje porad. Kazdy rok. Nasada rajcat se mi diky tomu zpozduje

A čím to stříkate? My už nevíme co dělat. Nedá se na to koukat. První patro ještě plodí, ale pak už je to katastrofa… letos zkoušíme postrik ředěnym mlékem, ale jak furt prší, je to marnost nad marnost.
Děkuji za radu.

Kroucení listů postřikem mlékem nesrovnáte. Je to uvedeno výše. Je to otázka střídání teplot, někdy i rekce na něco v okolí. Ve skleníku po čerstvém překytování, po natření konstrukce, v novém skleníku, … Vloni se mi na některých odrůdách venku také listy kroutily, ale zálistky na tom byly lépe, na těch se květenství vyvíjela, odkvétala, plodila.
Pokud jde o aplikaci mléka jindy, nejsem ani moc přesvědčen o tom, že by jeho účinky proti plísni bramborové byly nějak výrazné, že by se od doby, kdy jsme dělali pokusy s ošetřením mlékem (mezi roky 1986 a 1989), vedle čisté kontroly a tehdy povolených přípravků něco změnilo. Pokud byl tlak plísně malý, nebyla neošetřená kontrola a porost mlékem stříkaný napadené v nějak významné míře, ale když přišel silnější tlak, pomáhaly jen standardní přípravky, neošetřený a mlékem ošetřený porost odešel.
Jak na tom ošetření mlékem je, se projeví v létech s vysokým infekčním tlakem plísně, ne v těch, kdy se plíseň i na neošetřených rostlinách objeví až koncem vegetace. Takový rok (s vysokým tlakem) byl koncem minulého století prakticky každý, v současnosti je takových let minimálně. U mě po cca deseti letech byl takový určitě vloni a už se rozjíždí plíseň i letos.

Na zahradě pěstujeme 4 odrůdy brambor, ale jenom belaróza je kroucením listů napadena, ne všechny, ale dost hodně. U rajčat zatím kroucení listů nevidím. Našla jsem dvě rostlinky salátu, které rovněž byly zdeformované. V minulosti jsem měla podobné kroucení u rajčat, ale vždy se s tím rostliny nakonec nějak vyrovnaly. Tak uvidím, jak to s těma bramborám letos dopadne.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
9
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x