Původci strupovitosti jádrovin přezimují ve spadaném listí
20. 10. 2021Příznaky strupovitosti se objevují zejména na stromech ve vyšších a uzavřených polohách, v údolích. Častěji za vlhčího počasí a v přehoustlých korunách.
Zimním omezením houbových onemocnění zpravidla oddálíme první nejškodlivější výskyty a tím i aplikaci fungicidů během vegetační sezony.
Fytofágní houby jsou pevně vázány na svého hostitele a jsou schopny často dlouho přežívat i na odumřelých pletivech původní hostitelské rostliny. Tyto zbytky se za vhodných podmínek stávají primárním zdrojem infekce na jaře příštího roku.
Známá moniliniová hniloba přezimuje na mumifikovaných plodech, které zůstávají v korunách ovocných stromů celou zimu. Mumifikované plody drží na větvičkách velmi pevně a často jsou zdrojem primární infekce až dva roky.
Rovněž padlí vytvářející bílé povlaky na listech přezimuje na větvičkách a výhonech. Nejčastěji se s tím setkáváme u jabloní, angreštu a růží.
Podmínkou přezimování těchto druhů hub je, aby napadené části původní rostliny byly v relativním suchu a napadené části rostlin se během zimy nerozložily.
Podobně přezimuje řada dalších původců houbových onemocnění:
Základním a relativně jednoduchým opatřením na podzim nebo během mírné zimy proti těmto houbám je odstranit všechny odumřelé rostliny nebo jejich části.
Mumifikované plody otrháme, spadané listy shrabeme a deformované dřevnaté části včas odstřihneme. Pozemky se zbytky zelenin i letniček hluboce zryjeme a dbáme na to, aby všechny části rostlin (včetně plevelů) byly zapraveny do hloubky.
Do dobře vedeného kompostu tak můžeme bez obav přidat i silně napadené plody např. moniliniovou hnilobou nebo další napadené části rostlin uvedenými houbami, protože nejsou schopné se po rozložení zbytků poškozených rostlin dále šířit.
Na peckovinách, zejména meruňkách a broskvoních se osvědčila aplikace fungicidů s účinnou látkou na bázi mědi po opadu listů na kůru stromů. Tento zásah omezí původce odumírání (mrtvice) větví meruněk na jaře a u broskvoní i původce kadeřavosti broskvoní, který přezimuje na kůře. Postřik se může opakovat i během teplého období v zimě.
Foto auror
Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.