Jak překazit houbovým chorobám zimování v zahradě

5. 12. 2020

Zimním omezením houbových onemocnění zpravidla oddálíme první nejškodlivější výskyty a tím i aplikaci fungicidů během vegetační sezony.

Fytofágní houby jsou pevně vázány na svého hostitele a jsou schopny často dlouho přežívat i na odumřelých pletivech původní hostitelské rostliny. Tyto zbytky se za vhodných podmínek stávají primárním zdrojem infekce na jaře příštího roku.

Jablka napadená moniliovou hnilobou

Jablka napadená moniliovou hnilobou je nutné pečlivě shrabat

Známá moniliniová hniloba přezimuje na mumifikovaných plodech, které zůstávají v korunách ovocných stromů celou zimu. Mumifikované plody drží na větvičkách velmi pevně a často jsou zdrojem primární infekce až dva roky.

Houba rodu Monilia na broskvi

Broskev poškozená houbou rodu Monilia

  • Moniliniová hniloba nenapadá jen plody, ale proniká i do cévních svazků rostlin (zejména peckovin) a vyvolává silné prosychání stromů. V některých letech s vlhkou zimou a jarem potom tato choroba může vyvolat koncem jara až kalamitní poškození stromů.

Rovněž padlí vytvářející bílé povlaky na listech přezimuje na větvičkách a výhonech. Nejčastěji se s tím setkáváme u jabloní, angreštu a růží.

Letorosty angreštu v létě poškozené padlím

Letorosty angreštu v létě poškozené padlím se musí během zimy odstranit

Podmínkou přezimování těchto druhů hub je, aby napadené části původní rostliny byly v relativním suchu a napadené části rostlin se během zimy nerozložily.

Podobně přezimuje řada dalších původců houbových onemocnění:

  • strupovitost jabloně,
  • suchá skvrnitost listů třešně,
  • hnědnutí listů meruňky,
  • septoriové a alternariové skvrnitosti na zelenině a mnoho dalších.

Uklízíme a kompostujeme

Základním a relativně jednoduchým opatřením na podzim nebo během mírné zimy proti těmto houbám je odstranit všechny odumřelé rostliny nebo jejich části.

Mumifikované plody infikují rašící pupeny

Plody mumifikované houbou rodu Monilia nesmí být v době rašení na stromě

Mumifikované plody otrháme, spadané listy shrabeme a deformované dřevnaté části včas odstřihneme. Pozemky se zbytky zelenin i letniček hluboce zryjeme a dbáme na to, aby všechny části rostlin (včetně plevelů) byly zapraveny do hloubky.

  • Odumřelé rostliny zapravené do půdy, v podmínkách stálé vlhkosti rychle rozkládají saprofytické půdními organismy. Jakmile se pletivo rostliny rozpadne, původně škodlivá houba hyne, protože bez zbytků hostitelské rostliny není schopna přežít.

Do dobře vedeného kompostu tak můžeme bez obav přidat i silně napadené plody např. moniliniovou hnilobou nebo další napadené části rostlin uvedenými houbami, protože nejsou schopné se po rozložení zbytků poškozených rostlin dále šířit.

Zimní postřik peckovin

Na peckovinách, zejména meruňkách a broskvoních se osvědčila aplikace fungicidů s účinnou látkou na bázi mědi po opadu listů na kůru stromů. Tento zásah omezí původce odumírání (mrtvice) větví meruněk na jaře a u broskvoní i původce kadeřavosti broskvoní, který přezimuje na kůře. Postřik se může opakovat i během teplého období v zimě.

Foto auror

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x