Nejčastější choroba zrajícího ovoce: moniliová hniloba
8. 8. 2021Choroba se projevuje hnědou hnilobou a soustřednými kruhy světlejších výtrusnic na povrchu plodů. Uskladněná jablka rychle zčernají.
Mám malou zahrádku v obci Drnovice na Vyškovsku. V pátek ráno 25. června 2021 jsem tam šel a málem jsem nevydýchal následky krupobití, napsal čtenář Zahrádkáře.
V zahradě našel polámanou jabloň a ovoce zničené zcela nebo vydatně potlučené.
Meruněk zbyly dvě pětiny. Višní a rybízu polovina. Z modrého ovoce nezůstalo nic.
Jablka silně potlučená kroupami popsal zahrádkář takto: „Na dva cm čtvereční slupky jsem napočítal až pět úderů. Silné poškození olistění stromů zastavilo růst plodů.
Více jako polovinu potlučených jablek jsem otrhal, aby strom měl sílu na obnovu olistění. Uvažuji přihnojit jabloně na list pro urychlení růstu listů.
Co bych měl ještě udělat?“
Po krupobití bývají plody napadeny moniliózou, šedou hnilobou. Jestli chcete nějaké ovoce sklidit, doporučuji ošetřit stromy s ovocem fungicidním přípravkem Signum. A k němu přidejte výživu. Komplexní výživu, nejen dusík.
Nejspíš se vám podaří něco zachránit. Stromy je však třeba ošetřit co nejdříve, aby se po takové zkáze co nejlépe hojily rány na dřevě, listech, pupenech i ovoci.
Vedle poškození kroupami pomůže přípravek i na zeleninových záhonech se šedou hnilobou plísní cibulovou.
Signum má na ošetřené ovocné stromy a třeba i na zeleninu ještě jeden účinek, tzv. green efekt, což znamená, že podporuje jejich životaschopnost. Na trhu jsou i další přípravky, které lze použít pro lepší růst a proti stresu z takového poškození.
Foto autor
Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.