Jak na plísně okurek, brambor, rajčat, cibule nebo vinné révy

18. 6. 2020

Jak známo, plísně potřebují ke svému rozvoji vlhko. I pro rostliny tedy platí, že mokré stonky, listy a plody přitahují houbové choroby. Lze rostliny chránit před mokrem?

Oproti jiným houbovým chorobám mají tzv. pravé plísně několik společných odlišností. Ke svému šíření a rozvoji potřebují určitou dobu kapky vody na povrchu rostlin, a proto se šíří a škodí především za deštivého počasí.

Základem ochrany je proto všemi dostupnými metodami zamezit výskytu vody na povrchu rostlin nebo je omezit na co nejkratší dobu. Prakticky to znamená:

  • pěstovat náchylné plodiny jen na vzdušných a slunných stanovištích (nikdy ne ve stínu nebo v blízkosti vodních ploch a toků),
  • udržovat porosty nepřehoustlé a bez plevelů,
  • závlahu provádět jen tak, aby zůstaly suché listy nebo tyto co nejdříve oschly.
Následkem plísně brambor je hniloba hlíz

Následkem plísně brambor je hniloba hlíz

Chemická ochrana a plísně

Ne všechny dostupné fungicidní přípravky jsou účinné proti plísním. Kromě některých širokospektrálních kontaktních přípravků, které se používají především preventivně, jsou to hlavně speciální „protiperonosporové“ systémové přípravky.

Používáme je zejména za silnějšího rizika infekce, například za deštivého počasí. Přes tyto společné znaky má však ochrana proti každé této tzv. pravé plísni určité své zvláštnosti. Patří k nim i fakt, že krátké vegetační doby hostitelských rostlin zcela vylučují chemickou ochranu proti plísni salátu a plísni špenátu.

Plíseň okurková

U okurek plíseň většinou zlikviduje cely porost

Plíseň většinou zlikviduje cely porost okurek

V případě plísně okurkové je především třeba pěstovat tzv. tolerantní odrůdy okurek. Pokud je to možné, vedeme je na svislém vedení (nejlépe ještě s nějakou stříškou) a dostatečně větráme skleníky a fóliovníky. Dále je třeba výživou, závlahou a využitím fólií a netkaných textilií docílit toho, aby okurky do příchodu infekce co nejvíce narostly a pokud možno i plodily. Aktuálně povolené přípravky proti plísni dýňovitých neboli okurkové najdete v Rostlinolékařském portálu.

S chemickou ochranou je třeba začít podle zveřejňované signalizace (meteorologických údajů) a to přípravky nejen dostatečně účinnými, ale i takovými, které mají krátkou ochrannou lhůtu!

Plíseň bramboru

Plíseň bramboru na listu

První příznaky plísně bramboru na listu

Také plíseň bramboru můžeme částečně omezit výběrem odolnějších odrůd, dostatečným nakopčením (omezení přenosu choroby z listů na hlízy), v některých případech předčasným odstraněním napadené natě a přetříděním hlíz před vlastním uskladněním po tzv. hojivém období.

Chemická ochrana se aplikuje buď podle předpovědi počasí, nebo se s ní začíná v době, kdy se porost zapojil v řádcích. Aktuální seznam přípravků včetně detailního popisu, platnosti povolení nebo požadavku na profesionální užití uvádí Rostlinolékařský portál.

Plíseň rajčete

Plíseň rajčat na plodech

Plíseň rajčete se nejzřetelněji podepíše na plodech

Navzdory příbuznosti plísně rajčete a plísně bramboru používáme přípravky jinak a to tak, abychom pamatovali na délku ochranné lhůty. Přípravky jsou většinou účinné i proti septoriové a hnědé (alternariové) skvrnitosti  rajčete, které jsou někdy stejně škodlivé.

Plíseň cibule

Plíseň cibule omezuje pěstování odrůd s menší listovou plochou a s listy, které zůstávají po celou vegetaci rovné (nepřehýbají se).

Plíseň révy vinné

Plíseň révy vinné na spodní straně listu

Plíseň révy vinné na spodní straně listu

U plísně révy vinné (peronospora) je nejvhodnější ochranou  pěstování rezistentních (interspecifických) odrůd. Důležitou prevencí jsou i agrotechnická opatření, jako vedení, řez, čištění kmínků, podlom, vylamování zálistků, zastrkování letorostů, odlistění zóny hroznů, osečkování letorostů a regulaci násady hroznů. Kontaktní přípravky  se doporučují především jen pro prvá ošetření. Především pro poslední ošetření jsou vhodné měďnaté přípravky. Některé přípravky jsou  účinné i proti obávanému padlí révovému (oidiu) a šedé hnilobě.

Aktuální přehled povolených přípravků proti chorobám révy najdete na stránkách Rostlinolékařského portálu.

Snímky autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x