Ořešák: Jak naložit s nemocným stromem po padesátce? Kácet?

14. 12. 2021

Vedle úrody přinášejí ovocné dřeviny i starosti. Příkladem budiž dotaz na churavějící ořešák a odpověď, jak problém s ním vyřešit.

Otázka zněla: Máme dva asi padesátileté ořešáky, vzdálené od sebe zhruba čtyřicet metrů. Jeden je prakticky zdravý, u druhého se v posledních letech projevuje a zhoršuje antraknóza. Letos rubina zčernala téměř na všech plodech. Scvrkla se již na stromě a ořechy nejsou k použití.

Jako řešení vidíme strom pokácet a zasadit nový. K řešení však zůstávají dva problémy.

  1. V jaké vzdálenosti od původní polohy stromu je možné vysadit nový?
  2. Bude potřeba půdu okolo nového stromu nějak dezinfikovat?
V této drobné míře antraknóza stromu neškodí

Drobné skvrny na listech od antraknózy. V této míře prakticky neškodí.

Zvažte dobře své rozhodnutí

Nejspíše nepůjde o antraknózu, ale o chorobu bakteriálního původu. A za druhé, může se stát, že ořechy nebudete mít žádné. Nepíšete nic o odrůdách, o umístění stromů, nepřipojili jste k dotazu ani fotku, která by napověděla, zda jde opravdu o antraknózu.

Zde je můj názor na věc:

Ořechy bývají cizosprašné, můžete tedy po vykácení méně odolného či špatně umístěného stromu přijít o úrodu z důvodu vykácení partnera stromu zdravého.

Bakterióza i antraknóza jsou choroby dispoziční; vyskytují se v závislosti na tom, jaká je vnitřní odolnost jednotlivých stromů, na tom, kde jsou umístěné, a též, jak se o ně staráme. Bezpodmínečné je 1000% odklizení listů obou stromů, jejich kompostování či likvidace mimo zahradu, nebo pod vrstvou jiného materiálu. Dobré je ošetření obou stromů některým z existujících měďnatých přípravků. Jsou kontaktní, ochráněna bude ta část koruny, kterou ošetříte podle doporučení. Díky tomu, že přípravek padá na zem, dezinfikuje i půdu, ničí zárodky chorob na zemi.

Mnohdy pomůže prořezávka koruny, která zajistí její světlost, tedy i lepší vyzrávání listů, jejich osychání po vodních srážkách.

Nejistý účinek razantního řešení

Může to být tak, že strom vysazený ve stejném místě bude postižen také. Protože oproti tomu zdravému například hůře osychá po větších rosách, po dešti.

Nový strom, pokud bude s pozůstalým kompatibilní v opylení, ale začne fungovat až po několika letech, kdy bude mít dostatek prašníků produkujících pyl pro opylení souseda větrem.

Není nijak dána vzdálenost stromů, která by zajistila, aby se choroba nepřenášela vzduchem. Přesto by druhý strom měl být mimo dolet listí. Pokud bude blíž, musíme listí průběžně shrabovat tak, aby listí po opadu nikde nezůstávalo ani nepoletovalo.

Vaše stromy nejsou chráněny před infekcí, která by přišla ze zahrad v okolí. Takže sice  můžete vykácet ten poslední, dva roky nemocný, ale stačí, aby foukal vítr od sousedů, kteří mají podobný problém, a nafoukal listí pod zdravý strom, přišel rok s jarem o něco vlhčím, než bylo letos, a už byste se mohli chystat kácet i zbylý ořešák.

Připečená rubina na ořechu, uvnitř černé seschlé jádro – projev bakteriózy ořešáku. Na začátku bylo pár skvrnek na listech, plodech..

Ořešák starý, nebo nový?

Tak nějak vnitřně nesouhlasím s tím, že budete kácet padesátiletý strom kvůli tomu, že je vinou posledních dvou vlhčích let nemocný. Už proto, že každý další ořešák může být podobně citlivý. Ono není jisté, že odolnost toho zdravého je vyšší. Možná má jen lepší stanoviště.

Pokud chcete vysadit ořešák nový, vybírejte pro něj místo, kde bude strom po dešti rychle osychat a kde vzduch nezůstává stát. Pak také korunu preventivně prosvětlujte, dělejte vše pro to, aby choroba neměla možnost přezimovat pod stromem v listí (hrabání), v půdě (ošetření měďnatým přípravkem tak jak je uvedeno níže v odkaze k antraknóze). Stejně působí měď při bakteriálním napadení.

Přikládám odkaz na soubor chorob a škůdců ořešáku, prosím, abyste vyhodnotili, jestli jde opravdu o antraknózu nebo o jiné onemocnění.

Foto L. Váňa

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Je hloupost kácet krásný strom, který má 50 let jen na základě domněnky!
Sám mám na zahradě ořešák již stoletý a stále rodí! Je to živý pamětník mých předků, kteří tu byli a starali se o zahradu a nyní tu už nejsou.
Už proto chovám k těmto stromům úctu.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x