Okrasné rostliny: Kde se bere zasychání a skvrny na listech

8. 9. 2022

Některé okrasné rostliny přestávají koncem léta krášlit zahrádky. Trápí je zasychání či skvrnitost, za které nejčastěji mohou houbové choroby.

Okrasným rostlinám bychom měli věnovat patřičnou péči i na konci léta nejen kvůli případnému špatnému vzhledu, ale hlavně kvůli tomu, aby napřesrok kvetly v dobré kondici.

Kosatce na podzim potřebují běžnou péči. Zpozornět bychom měli, když se na listech projeví zasychání okrajů či skvrn

Také na počátku podzimu potřebují okrasné rostliny naši péči; foto Shutterstock

Když kosatce a pivoňky trápí zasychání

Kosatce

Začátkem podzimu jsou kosatce již dávno odkvetlé, ale na listech můžeme pozorovat mnoho oválných skvrn a zasychání listů v pruzích nebo na špičkách listů.  V této fázi napadení již nemá smysl, abychom květiny ošetřovali fungicidy. Při přípravě kosatců na přezimování napadené listy zastřihneme a odstraníme.

  • Pozor, tyto listy na kompost nepatří.

Pivoňky

Podobně mohou zasychat i listy pivoněk. Příčin však může být více. Pokud na rubové straně listů objevíme krátké rezavé chloupky, byly pivoňky napadeny rzí Cronartium flaccidum (dříve C. asclepiadeum):

  • Chloupky jsou tvořeny zimními sporami rzi.
  • Tato rez je dvoubytná a k dokončení vývoje potřebuje ještě borovice, v nichž také přezimuje myceliem.
  • Chemická ochrana většinou není nutná a stačí odstranit až suché listy. Pokud je napadení silné a k zasychání listů dochází již od počátku léta, je vhodnější pivoňky ošetřit fungicidem,  a zabránit tak předčasnému odumírání listů.
Zasychání listů pivoňky poškozených houbovou chorobou

Hnědé skvrny a rez na zahradní pivoňce, foto Shutterstock

Častěji se na bylinných pivoňkách vyskytuje plíseň Botrytis paeoniae:

  • Výhodou je, že jiné druhy rostlin tato plíseň nenapadá.
  • I když se charakteristické symptomy napadení, jako je padání stonků, zahnívání a zasychání poupat, objevují na jaře, pro zálivku trsu fungicidem, který zlikviduje přezimující stadium houby, je vhodný až konec září.

Macešky a ostálky se skvrnami na listech

Macešky

Pokud máme rádi macešky, měli bychom si sazenice při nákupu dobře prohlédnout. Na listech by se neměly vyskytovat žádné skvrny ani kroužky. Jejich původci jsou totiž houby rodu Ramularia či Mycocentrospora, které se velmi rychle vyvíjejí. Přispívá k tomu i vyšší vzdušná a půdní vlhkost.

  • Protože spory jsou přenášeny odstřikujícími kapkami vody, zaléváme rostliny pouze ke kořenům, aby povrch rostlin zůstal trvale suchý. V případě nutnosti macešky ošetříme fungicidy.

Ostálky

Na listech, případně květech ostálky (Zinnia) se často objevují tmavě hnědé, kulaté až hranaté skvrny. Jejich původcem je houba Alternaria zinniae.

Skvrny na listech cínie způsobené houbou Alternaria zinniae

Houba Alternaria zinniae na listech cínie

Pokud tyto skvrny objevíme už na sazenicích, ošetříme rostliny fungicidem. Objeví-li se skvrny až ke konci vegetace, ošetření je již zbytečné. Za vlhkého počasí se skvrnitost velmi rychle šíří a silně poškozeny bývají i květy.

Protože se houba přenáší osivem, není vhodné z napadených rostlin osivo sbírat.

Podobné symptomy způsobují i bakterie rodu Pseudomonas. Skvrnky jsou tmavé, tečkovité, s vodnatým nebo žlutozeleným lemem. I v tomto případě je zdrojem infekce osivo.

  • Ochrana proti bakteriím bohužel není dostupná.

Levandule může vadnout, i když má dostatek vody

Pokud jsme měli vysazený některý druh levandule v nádobě či ve volné půdě a přestože jsme ji dostatečně zalévali, mohlo se stát, že nejprve uvadly jednotlivé listy, pak vrcholky výhonů a později celá rostlin. Původcem bývají houbám podobné organismy rodu Pythium a Phytophthora, které napadají kořeny a způsobují tzv. směsné infekce.

Hlavní kořen a kořenový krček poškozuje Phytophthora, přičemž často zůstávají jemné postranní kořínky ještě bílé, bez poškození. Později od špiček hnědnou jako následek napadení Pythium. Oba patogeny přežívají v odumřelých zbytcích v půdě tzv. trvalých sporách a za dostatečné vlhkosti a při teplotách nad 15 °C obnovují aktivitu a napadají kořeny.

Rostliny se nám nevyplatí zachraňovat. Při nákupu nových rostlin si nezapomeňme dobře prohlédnout i kořeny, které musí být bílé, s dostatečným množstvím postranních jemných kořínků. Rostliny s hnědými kořeny určitě nekupujme. Brzy totiž začnou odumírat.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x