Moniliniová spála řádí na jaře v květech ovocných stromů

28. 3. 2022

Moniliniovou spálu způsobuje houba Monilinia laxa. Slovo spála však svádí k chybě. Úžeh, úpal, sucho ani mráz nezavinily poškození květů. 


A ještě za jednu nejasnost se choroba skrývá: Dříve se totéž onemocnění rostlin označovalo jako moniliová spála. To je pojmenování pro tutéž houbu, ale v nepohlavním stadiu.


Spála, která nejvíc škodí višni a meruňce

Moniliniová spála je pravděpodobně nejzávažnější chorobou višní a meruněk, ačkoliv značné škody může způsobit také třešním, slivoním, mandloním a broskvoním. Vyskytuje se i na některých okrasných rostlinách (mandloni trojlaločnaté (Prunus triloba), višni plstnaté (Prunus tomentosa), a mandloni nízké (Amygdalus nana).

Monilinioová spála na višni

Příznaky moniliniové spály na višni

Zajímavé je, že se poměrně často vykytuje i na zlatici (Forsythia), která nepatří jako předešlé rostliny mezi slivoně (Prunus), ale k olivovníkovitým (Oleaceae). Někteří autoři však tvrdí, že v tomto případě není původcem houba Monilinia laxa, ale velmi příbuzná houba Sclerotinia sclerotiorum.

V posledních letech se občas vyskytuje i specifická forma Monilinia laxa f. sp. mali a to na jabloních. 
Patogen přežívá v napadených větvičkách, ale i plodech, které zůstaly na stromě (tzv. mumie) nebo na plodech pod stromy. Na nich se na jaře vytvoří výtrusy, které vítr nebo hmyz zanáší do květů. Květy hnědnou a infekce prorůstá přes květní stopky až do větviček.

Při silném napadení strom odumírá

Napadené květy a následně i konce větviček odumírají a na letorostech se často vytvářejí kapky klejotoku. Vzniklé ranky jsou často vstupní branou pro některé dřevokazné mikroorganismy. Silněji napadené stromy prosychají a často hynou. Chorobu podporuje vlhké počasí s teplotou pod 13 °C.

Základem ochrany je důsledné a včasné (nejpozději do konce zimy) odstraňování napadených větviček a plodů. Zejména u slivoní a meruněk jsou mumifikované plody často jakoby přilepené k větvičkám a není snadné je odstranit.

Napadené plody a slabé větvičky mohou přijít do kompostu, ale jen za předpokladu, že do konce zimy budou dostatečně převrstveny nějakým inertním materiálem (např. tráva, zemina apod.).

Moniliniová spála na třešni

Větev třešně napadená moniliniovou houbovou chorobou

Moniliniová spála a odrůdy

Mezi jednotlivými odrůdami jsou rozdíly v náchylnosti.

  • Například jako velmi náchylné odrůdy višní se uvádějí Morela pozdní a Morellenfeuer.
  • Naopak odrůdy třešní Kordia a Karešova jsou ke spále odolnější než jiné.

Ošetření postřikem bychom měli provést na začátku kvetení v době, kdy kvete 15 až 20 % květů. Podle návodu použijeme některý z  přípravků:  Kumulus WG, Magnicur Quick, Moniliová spála Stop, Plíseň šedá na jahodách Stop, Prolectus, Signum nebo Teldor 500 SC. Při silnější infekci můžeme postřik zopakovat ještě na konci kvetení. Dostupnost přípravků v průběhu let ověříme v aktualizovaném přehledu Rostlinolékařského portálu.

  • Tyto a další podrobnosti a odborné tipy pro jarní zahradu najdete v dubnovém vydání tištěného časopisu Zahrádkář, který je prodejnách tisku k mání do 27. dubna 2022.

Zdroj Zahrádkář 4/2022

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x