
Onemocnění se projevuje nejprve nahnědlými skvrnami, které postupují z povrchu plodu dovnitř dužniny, postupně se rozšiřují a napadají celý plod.
Nejde o nic nového, původcem choroby je houba Monilinia fructigena, známá v Evropě už od roku 1887.
Na povrchu napadeného plodu se vytvářejí krémově bělavé, později hnědavé konidiofory s konidiemi v typických soustředných kruzích.
Hniloba plodů se vyskytuje během vegetace i na skladovaných plodech – nejčastěji jako černá hniloba.
Na začátku příštího léta se vytvoří na jednom mumifikovaném plodu až 4 miliony konidií, které se za příznivých podmínek snadno rozšiřuji na velké vzdálenosti větrem i přičiněním hmyzu a ptactva.
Konidie – zdroj primární infekce – se uvolňují z vyschlých a mumifikovaných plodů napadených v předchozím roce, které zůstaly viset na větvích stromů nebo ležet v zahradě.
Jablka a další plody jádrovin jsou infikovány jen v místech mechanicky poškozených hmyzem, strupovitostí, krupobitím, korkovatěním nebo fyziologickým praskáním plodů.
Zdrojem infekce jsou shnilá jablka, i když vyschnou a zůstanou na stromě nebo pod ním; foto Shutterstock
Rozšíření infekce moniliniové hniloby ovlivňuje i množství housenek v sezoně. Pro většinu zahrádkářů je však obtížné aplikovat insekticidní ochranu jádrovin například při vyšším výskytu obaleče jablečného (Cydia pomonella). Jeho larvy poškozují plody nejčastěji, ale nejsou samy.
Vedle obalečů šíří chorobu i jiné druhy hmyzu: Nejenže na svém těle přenášejí výtrusy, ale především vosy, mravenci a různí nosatci nakusují zrající plody, které pak rychle podléhají zkáze.
Mezi opatření, která brání šíření moniliózy, patří:
Likvidace zdrojů infekce by byla velmi účinná, kdyby se prováděla hromadně a pečlivě ve velkých oblastech.
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.
mám s tím potíže,čekám,že někdo poradí,děkuji předem
Pane rybáři, s čím máte potíže, s čím chcete poradit? Vždyť v článku je jasně psáno, co máte dělat.
Nepomohlo by nějaké hnojivo, např. vápnění, struska apod.
Moniliniovou hnilobou musí být napaden i vlastní strom.
Stanoviště jabloní je na dost kvalitní půdě.
Neznaje poměry, mohu napsat, že určité formy dodávaného vápníku mohou přispět k vyčištění prostoru pod stromy od části spor. Jenže vápno, které bude hasit, nebo dohašovat pod stromem všude použít nemůžete. Také není toto opatření vhodné pro všechny půdy a stanoviště. Pojem dost kvalitní půda je poměrně neurčitý… Nezávisle na tom co je v článku:
I když vyčistíte použitím třeba měďnatých přípravků strom i prostor pod ním od mnoha původců chorob, omezíte monilinii: