Méně znamená více aneb chyby v péči o pokojové rostliny
28. 1. 2021Očividně chřadnoucí pokojovou rostlinu mívá často na svědomí poškození abiotického původu. Nezavinili ho ani choroby, ani škůdci. Způsobily je pěstební podmínky.
Během ledna důkladně prohlédneme, zda je zahrada nebo aspoň jednotlivé rostliny chráněna před zvěří.
Kontrolujeme oplocení zahrady, popřípadě ochranu jednotlivých stromů, přezimované zeleniny a okrasných rostlin (skalniček a dalších). Venkovní konifery včas svážeme, aby se pod tíhou sněhu nezlámaly.
Z korun stromů a z jejich nejbližšího okolí pečlivě odstraníme všechny mumifikované plody (napadené moniliovou hnilobou), kterých jsme si dřív nevšimli. Je důležité provést toto opatření nejpozději do konce února.
Uskladněné ovoce, zelenina a brambory vyžadují optimální teplotu a vlhkost. Včas odstraňujeme hnijící výpěstky. Samozřejmostí by mělo být, že do skladovacích prostor se nemohou dostat myši, hraboši a jiní nežádoucí živočichové. Značnou pohromu mohou v lednu způsobit i plži, zejména pak slimák největší. Minimálně ve čtrnáctidenních intervalech bychom měli podrobit kontrole celou loňskou úrodu a včas odstranit výpěstky, které jsou napadeny chorobou. Uchráníme tak zdravé plodiny před nákazou. I když to mnohde není snadné, bez udržení optimální teploty a vlhkosti vzduchu úrodu neochráníme.
Pro většinu odrůd jablek a hrušní je optimální teplota skladování 2 až 5 oC, i když např. u odrůdy Ontario při nízké teplotě může docházet k určitým poruchám. Jablka vyžadují i vysokou vzdušnou vlhkost, nejlépe nad 90 %.
Obdobné požadavky na teplotu mají i brambory, avšak při teplotě pod 2 °C již sládnou. Vlhkost vzduchu by u brambor měla být o něco nižší (75 až 85 %).
Podobné podmínky vyhovují i většině druhů kořenové a košťálové zeleniny, navíc jim pokles teploty mírně pod 0 °Cvětšinou nevadí. Vlhkost vzduchu v prostorách, kde se skladuje cibule a česnek by měla být podstatně nižší (60 až 70 %).
Obdobnou pozornost věnujeme v lednu i skladovaným cibulím a hlízám okrasných rostlin. I ty je třeba skladovat ve vhodném prostředí a poškozené kusy včas odstraňovat.
V případě, že skladujeme semena fazolu, kontrolujeme u nich případný výskyt zrnokazů. Pokud zrnokazy zjistíme, umístíme semena na jeden až dva dny do mrazničky (- 18 °C) a poté je v pevném neprodyšném (nejlépe skleněném) a pevně uzavřeném obalu skladujeme v co nejnižší teplotě.
Vzhledem k tomu, že pro převážnou většinu pokojových rostlin je zimní období značně nevyhovující (především kvůli krátkému dni, nedostatku světla, nízké vzdušné vlhkosti a vysoké teplotě), snažíme se jim zajistit co nejoptimálnější podmínky. Vedle jiného:
Jedině tak zajistíme, aby pokojovky netrpěly abiotickými poruchami (třeba opadem listů nebo zasycháním a hnědnutím jejich okrajů a špiček, etiolizací) a taktéž aby nebyly přecitlivělé na napadení různými chorobami a škůdci.
Musíme-li provést ošetření pokojových rostlin proti škůdcům nebo chorobám, ošetření zásadně neprovádíme v obytných místnostech. Do obytných prostor vracíme ošetřené rostliny až po několika dnech.
Foto autor
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.