V lednu kontrolujte, zda zahrada v klidu spí a úroda se nekazí

2. 1. 2021

Během ledna důkladně prohlédneme, zda je zahrada nebo aspoň jednotlivé rostliny chráněna před zvěří.

Kontrolujeme oplocení zahrady, popřípadě ochranu jednotlivých stromů, přezimované zeleniny a okrasných rostlin (skalniček a dalších). Venkovní konifery včas svážeme, aby se pod tíhou sněhu nezlámaly.

Z korun stromů a z jejich nejbližšího okolí pečlivě odstraníme všechny mumifikované plody (napadené moniliovou hnilobou), kterých jsme si dřív nevšimli. Je důležité provést toto opatření nejpozději do konce února.

Monilióza jablek

Tzv. mumie moniliózních plodů by nikdy neměly zůstat přes zimu na stromech, aby příští úroda byla chráněna před zdrojem nákazy

Úroda: pozor na choroby, škůdce i změny teploty

Uskladněné ovoce, zelenina a brambory vyžadují optimální teplotu a vlhkost. Včas odstraňujeme hnijící výpěstky. Samozřejmostí by mělo být, že do skladovacích prostor se nemohou dostat myši, hraboši a jiní nežádoucí živočichové. Značnou pohromu mohou v lednu způsobit i plži, zejména pak slimák největší. Minimálně ve čtrnáctidenních intervalech bychom měli podrobit kontrole celou loňskou úrodu a včas  odstranit výpěstky, které jsou napadeny chorobou. Uchráníme tak zdravé plodiny před nákazou. I když to mnohde není snadné, bez udržení optimální teploty a vlhkosti vzduchu úrodu neochráníme.

Jablka snesou nižší teploty, brambory ne

Pro většinu odrůd jablek a hrušní je optimální teplota skladování 2 až 5 oC, i když např. u odrůdy Ontario při nízké teplotě může docházet k určitým poruchám. Jablka vyžadují i vysokou vzdušnou vlhkost, nejlépe nad 90 %.

Obdobné požadavky na teplotu mají i brambory, avšak při teplotě pod 2 °C již sládnou. Vlhkost vzduchu by u brambor měla být o něco nižší (75 až 85 %).

Kořenová i košťálová zelenina

Podobné podmínky vyhovují i většině druhů kořenové a košťálové zeleniny, navíc jim pokles teploty mírně pod 0 °Cvětšinou nevadí. Vlhkost vzduchu v prostorách, kde se skladuje cibule a česnek by měla být podstatně nižší (60 až 70 %).

  • Cibule snáší i slabé zmrznutí, ale za předpokladu, že v době, kdy je zmrzlá, se s ní nebude manipulovat. Oproti tomu česnek nesmí nikdy zmrznout.

Cibulky a hlízy okrasných rostlin

Obdobnou pozornost věnujeme v lednu i skladovaným cibulím a hlízám okrasných rostlin. I ty je třeba skladovat ve vhodném prostředí a poškozené kusy včas odstraňovat.

V případě, že skladujeme semena fazolu, kontrolujeme u nich případný výskyt zrnokazů. Pokud zrnokazy zjistíme, umístíme semena na jeden až dva dny do mrazničky (- 18 °C) a poté je v pevném neprodyšném (nejlépe skleněném) a pevně uzavřeném obalu skladujeme v co nejnižší teplotě.

Zrnokaz ve fazolu

Semena fazolu poškozená zrnokazem

Pokojové rostliny

Vzhledem k tomu, že pro převážnou většinu pokojových rostlin je zimní období značně nevyhovující (především kvůli krátkému dni, nedostatku světla, nízké vzdušné vlhkosti a vysoké teplotě), snažíme se jim zajistit co nejoptimálnější podmínky. Vedle jiného:

  • Uzpůsobíme zálivku (většinou omezíme).
  • Přemístíme rostliny na světlejší a chladnější místo.
  • Rostliny mlžíme apod.

Jedině tak zajistíme, aby pokojovky netrpěly abiotickými poruchami (třeba opadem listů nebo zasycháním a hnědnutím jejich okrajů a špiček, etiolizací) a taktéž aby nebyly přecitlivělé na napadení různými chorobami a škůdci.

Pokojový banánovník v příliš suchém prostředí

Příčinou takto silného poškození pokojového banánovníku je pouze suchý vzduch

Musíme-li provést ošetření pokojových rostlin proti škůdcům nebo chorobám, ošetření zásadně neprovádíme v obytných místnostech. Do obytných prostor vracíme ošetřené rostliny až po několika dnech.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x