Květnové pěstování muškátů: Dejte pozor na houbové choroby

13. 5. 2022

Po zmrzlých mužích začíná pravá zahrádkářská sezona. Patří k ní také možné první příznaky houbových chorob muškátů a pomoc květinám.

U muškátů se první problémy mohou objevit krátce po výsadbě sazenic. Nejstarší listy žloutnou a zasychají, rostliny mají menší přírůstky. Příčin může být několik a většinou souvisejí s nedostatečnou činností kořenů.

Také při přesazování muškátů sledujeme, zda jsou kořeny v pořádku

Také při pozdějším přesazování kontrolujeme, zda jsou kořeny v pořádku; foto Shutterstock

Kořenové hniloby muškátů

Kořeny pelargonie poškozené Pythium sp.

Kořeny pelargonie jsou poškozeny houbou Pythium sp.

Žloutnoucí listy obvykle zaviní přemokřený substrát s nedostatkem vzduchu.

Ale může to být i tím, že kořeny napadla některá z půdních hub. Například pytiová kořenová hniloba pelargonie neboli houba z rodu Pythium.

Napadení se projevuje nejprve zhnědnutím špiček postranních jemných kořínků, které postupně zahnívají a odumírají.

V tomto případě musíme upravit zálivku, aby v substrátu nebyla dlouhodobě volná voda, případně ošetříme květiny zálivkou fungicidu. Aktuálně dostupné přípravky uvádí Rostlinolékařský portál.

  • Pythium způsobuje i černání stonků (přibližně do výšky 7–10 cm). Koupíte-li si rostlinu, jejíž kořeny byly infikovány, může se stát, že během několika dnů jednotlivé výhony či celá rostlina přes veškerou péči vadne. Při bližší prohlídce je viditelné černání stonků postupující od povrchu substrátu. Takto poškozené rostliny již nelze zachránit.

Pokud žloutnou nejmladší části a rostliny zaostávají v růstu, může být příčinou napadení pelargonie houbou T. basicola, která způsobuje tzv. černou hnilobu kořenů.

Na kořenech se zpočátku objevují jen nepatrné černé čárky (viditelné pod silnější lupou), které se postupně zvětšují a šíří se od mladších kořenů k bázi stonku.

Černé skvrny tvoří rozmnožovací orgány houby, které zamořují substrát a napadají nové kořeny. Ochrana je v tomto případě obtížná. Nejlépe uděláme, když napadené rostliny i se substrátem odstraníme.

Na listech muškátů se rozvíjí korkovitost

Korkovitost na listu pelargonie

Korkovitost

Na dobře živených a bujně rostoucích muškátech se velmi často objevuje korkovitost ze skupiny abiotických poruch. Na rubové straně listů jsou viditelné nejprve tmavě zelené, vodnaté puchýřky, které postupně hnědnou.

Příčinou jsou vysoká vzdušná vlhkost a nadměrná nabídka vody. Úpravou vodního režimu lze tvorbu nových zkorkovatělých stroupků zastavit, ale pokud se již vytvořily, zůstávají na listech trvale.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x