Které stromy chránit na jaře před rozvojem houbové choroby

3. 4. 2022

Už od března nás těší květy ovocných stromů. S obavami sledujeme vývoj teplot. Současně bychom však měli stromy chránit před chorobami.

V příznivých podmínkách se bez včasného ošetření houbová choroba rozvine v nevratném rozsahu. Které houbové choroby sledovat na jaře, kdy a jak stromy chránit?

Strupovitost jabloně

Zpravidla koncem dubna nastává pro jabloně období intenzivního rašení. V té době je důležité první ošetření proti strupovitosti jabloně. Původcem je houba Venturia inaequalis. V citlivosti jednotlivých odrůd na tuto chorobu jsou velké rozdíly.

Strupovitost na listech jabloně

Příznaky strupovitosti na listech jabloně

Za vlhkého teplejšího počasí dokáže tato choroba zcela znehodnotit plody náchylných odrůd.

Ošetření fungicidem pravidelně opakujeme podle průběhu počasí. Je třeba stromy chránit až do letních měsíců. Přípravky střídáme. 
Pro malospotřebitele bývají k dispozici sady postřiků, které obsahují 2–3 fungicidní přípravky s různou účinnou látkou a s různým termínem aplikace. Při ochraně se pečlivě držíme návodu. Aktuálně dostupné přípravky uvádí Rostlinolékařský portál  spravovaný týmem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Moniliniová (moniliová) spála

Peckoviny v období květu je vhodné ošetřit proti moniliniové nebolí moniliové spále peckovin (původcem je houba Monilinia laxa). Tato choroba způsobuje náhlé vadnutí, hnědnutí a poničení květů. Poté rychle vadnou, zasychají a odumírají plodonoše i letorosty.

Když se nepodaří včas chránit stromy před houbovou chorobou: květy meruňky poškozené moniliniovou spálou

Časné poškození květů meruňky moniliniovou spálou může být přičítáno mrazivému počasí. Ve skutečnosti chyběla ochrana před houbovou chorobou. Foto L. Váňa.

Poškozené letorosty a květy vypadají jako spálené. V korunách stromů se mohou udržet až do zimy. Větve stromu v průběhu jara někdy proschnou natolik, že celý stromek uschne.

Proti Monilinii se osvědčují dva postřiky povolenými přípravky během kvetení. Přesně podle návodů dodržujeme doporučenou dávku a postup!

Hnědé padlí angreštu

Velmi důležité bývá fungicidní ošetření proti hnědému padlí angreštu. Původcem choroby je houba Podosphaera morsuvae. Tato choroba může znehodnotit celou úrodu angreštu. Základem úspěšné ochrany je první ošetření fungicidem před květem angreštu a opakování po odkvětu. Doporučuje se ošetřovat i rezistentní odrůdy angreštu. U těchto odrůd je úspěšnost ošetření významně vyšší než u tradičních odrůd angreštu.

Kontrola jalovců a cypřišů

Na dřevě některých druhů jalovců a cypřišů se v dubnu objevují slizovité velké rezavě zbarvené rozmnožovací útvary známé choroby hrušní rzi hrušňové. Postupně se z nich šíří spory, které infikují listy hrušní. Na jalovcích způsobuje postupné odumírání menších i větších větví. Napadené větve nebo celé rostliny je vhodné odstranit. Chemická ochrana se na jalovcích neprovádí.

Rez hrušňová na jalovci chvojce

Rez hrušňová v dubnu na jalovci chvojce připravena infikovat hrušně v dosahu desítek až stovek metrů. Foto L. Váňa.

Riziko infekce hrušní zvyšují přeháňky během jarního přenosu spor, k němuž dochází krátce před květem a který probíhá ještě dva tři týdny po odkvětu.

Foto L. Váňa a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x