Co je dobré vědět o padlí a jiných parazitických houbách na zahradě
22. 8. 2020Houby jsou ze všech původců chorob rostlin nevýznamnější. Způsobují přes 80 % všech závažných chorob rostlin.
S blížícím se slunovratem narůstají teploty, v červnu jsou také typické častější srážky, mnohdy přívalového charakteru. Takové podmínky svědčí chorobám rostlin.
V červnu se na zahrádce objevují houbové choroby. Vhodně provedenou ochranou můžeme zachránit značnou část úrody, která se bude sklízet v průběhu léta nebo až na podzim.
V případě teplejšího a vlhkého počasí dochází k rychlému rozvoji houbových chorob na mnoha druzích pěstovaných rostlin. Opakovaně ošetřujeme citlivé odrůdy jádrovin proti strupovitosti jabloně a padlí jabloně.
Je nutné střídat vhodné fungicidy, přehled o aktuálním sortimentu získáme spolu s dalšími informacemi na Rostlinolékařském portálu. Například o padlí jabloně.
Na angreštu se již mohou projevovat příznaky hnědého padlí angreštu. Na ochranu plodů je však již pozdě. Ve hře je i trvání aplikační ochranné lhůty.
Jahodník je vhodné po sklizni ošetřit proti bílé skvrnitosti listů.
V červnu začneme také preventivní ochranu cibule proti plísni česnekovitých a brambor proti plísni bramboru, které v tomto období tvorbou skvrn poškozují listy.
Pamatujeme na skutečnost, že k postřiku cibule je vhodné přidat smáčedlo, protože listy cibule jsou silně voskové.
Zakrslé a žloutnoucí rostliny česneku z porostu odstraníme i s okolní půdou, protože mohou být napadeny háďátky nebo houbovými chorobami. Zbytky rostlin se nesmí kompostovat.
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.