
Jak pěstovat rajčata v nádobách, které odrůdy lze doporučit
30. 4. 2022Rozhodnutí pěstovat rajčata pro rodinnou spotřebu podporuje i sortiment odrůd, které dobře plodí v nádobách na terasách a balkonech.
Plíseň bramborová je jednou z nejvážnějších chorob brambor a rajčat po celém světě. Každý rok způsobuje značné ztráty na úrodě.
Jeden rostlinný patogen může způsobit škody, které jsou ročně celosvětově vyčíslovány v miliardách dolarů. V minulosti ale tato choroba způsobila pohromu ještě větších rozměrů. V druhé polovině 19. století, když se plíseň bramborová rozšířila z Ameriky do Evropy, pronikla i do Irska, země, kde výživa velké části populace závisela na pěstování brambor. Nová choroba vedla k téměř totální destrukci porostů této plodiny a byla jednou z hlavních příčin hladomoru, při kterém zemřelo milion Irů, i příčinou následné vlny emigrace Irů převážně do USA.
Plíseň bramborová (Phytophtora infestans) napadá brambory a rajčata. Donedávna se označovala jako „plíseň bramborová“. Dnes se ale tato choroba, když napadá rajčata, označuje jako „plíseň rajčete“, resp. „plíseň bramboru na rajčeti“. Názory fytopatologů se liší, pravděpodobně jde ale o chorobu způsobenou stejným patogenem, zůstat u názvu plíseň bramborová se proto jeví logičtější. Napadení se projevuje rozrůstajícími se šedozelenými skvrnami nejčastěji na okrajích listů, které se rozšiřují na celou čepel. Skvrny postupně hnědnou a listy vadnou a tmavnou. Na spodní straně skvrn se u jejich okrajů za vlhkého počasí objevují světlé povlaky reprodukčních orgánů houby. Hnědé, podlouhlé skvrny se objevují i na stonku a listových řapících. Na plodech se
vyvíjejí nejdřív drobné zelenohnědé skvrny, které se rychle rozrůstají a postupně hnědnou. Typický je vrásčitý povrch napadeného pletiva plodu a do hloubky zatvrdlá, hnědá dužnina.
Rozvoj nemoci podporuje déletrvající vlhké počasí, mlhy, ovlhčení listů při nevhodné zálivce a nižší teploty nebo výrazné rozdíly mezi denní a noční teplotou.
Přemýšlejme nad tím ještě dřív, než rajčata vysadíte. Uvědomme si, že zabránit tomu, aby se spory plísně dostaly na povrch listu, nemůžeme – šíří se vzduchem na kilometry daleko od napadených rostlin.
Chemická ochrana proti plísni oslabuje produkci zdravých rajčat na zahrádce. Manuály pro profesionální pěstitele doporučují zahájit první postřiky systémově působícími fungicidy preventivně už v polovině června a opakovat je podle infekčního tlaku až do počátku sklizně. Během sklizně pak pěstitelé pokračují s přípravky s krátkou ochrannou lhůtou a aplikují je opakovaně v sedmidenních intervalech. Je na rozhodnutí každého zahrádkáře, jak bude s chemií na svojí zahrádce nakládat. Kdo ji chce omezit, má již dnes možnost využít i u rajčat rezistentní odrůdy, snížit množství aplikované chemie a získat zdravější plody.
Nejčastějším mechanismem rezistence proti plísni je tzv. hypersensitivita, obrana rostliny, kdy napadené buňky hostitele odumřou a tím zabrání dalšímu šíření patogena. Napadené buňky vlastně „spáchají sebevraždu“ aby zachránily celou rostlinu. Zabrání tak rozrůstání haustorií patogenu a tvorbě sporangií se zoosporami. Odolnost proti plísni není u rajčat absolutní, do 10 % plochy listů bývá při silném tlaku patogenu poškozených. Plíseň ale u těchto genotypů nenapadá plody a z poškozených listů se dál nešíří. Rostlina i při vysokém infekčním tlaku dál vegetuje, přirůstá a plodí.
Z širšího spektra odolných odrůd s různou úrovní rezistence vybíráme tyto:
Je tyčkové rajče s oběma geny rezistence Ph-2 i Ph-3, což mu zajišťuje velmi vysokou rezistenci k plísni na rajčatech. Plody jsou kulovité, větší, dorůstající až 150 g. Na povrchu jsou červené, dužnina je šťavnatá a chutná s vysokým obsahem lycopenu. Rostlina je vitální a skutečně zdravá. Chemickou ochranu proti plísni u ní můžete omezit na minimum, nebo i vynechat.
Menší bratr výše uvedené odrůdy. Jde o tyčkové rajče s vysokou odolností k plísni. Plody jsou pravidelně kulovité, hladké, o hmotnosti okolo 60 g. Mají výbornou chuť i aroma. Genetický základ rezistence k plísni bramborové je rovněž založen na genech odolnosti Ph -2 a Ph-3.
Je úrodné koktejlové rajče s plody 40 g těžkými. Odolnost je o „kousíček“ slabší než u dvou předchozích, vyvažuje to ale výnosem a chutí.
Třešňové rajče kombinující vysokou odolnost k plísni s výtečnou chutí a vysokým obsahem cukru. Silné rostliny nesou v každém vijanu 12 – 25 menších plodů o hmotnosti 15 g.
Odrůda je odolná k plísni bramborové a výborně si vede i proti alternárii, která napadá porosty již v první polovině léta. Červené plody jsou pravidelně kulovité, hladké, o hmotnosti okolo 30 g.
Foto www.dobrasemena.cz a J. Rod
Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší těchto dřevin (pravidelné pylové …
Pěstuji PhR (Phythophthora Resistant), tedy plísni bramborové odolná, rajčata už 8 let a hlavě sleduji vývoj nových odrůd. Každým rokem je jejich počet vyšší a vyšší. A co víc, můžete si vybrat už ze všech typů rajčat a i některé barvy.
Odrůdy, které autor uvádí, bych nazval klasikou. A chybi mezi nimi Mountain Magic F1, tedy vlastně první PhR odrůda, uvedená na trh v roce 2008 v USA. Všechny jsou to hybridy (kromě Primabelly), takže semínka je jistější kupovat. V poslední době se ale objevují i nové nehybridní PhR odrůdy, ze kterých si můžete vybrat a uschovat vlastní semínka a rajče své vlastnosti neztratí.
Nové nehybridní odrůdy: Mountaineer Pride, Mountaineer Delight, Sunviva (žlutá), Resi, Resibella, Rondobella, Vivagrande. Je jich ještě víc a také mnohem víc F1 rezistentních odrůd. Pokud chcete popisy, vyhledejte na netu bobbyseeds.Tam najdete přinejmenším 20 PhR odrůd, jak hybridních, tak nehybridních. .
Na závěr je nutné říci, že ta rajčata nestříkám vůbec, a přesto vždy mám zdravá rajčata až do zámrazu. Rostliny ovšem někdy vypadají příšerně, to je nutné vědět. Zasažené bývají i stonky a některé plody. To nastane tehdy, když se spora trefí přímo do květu. PhR rajčata nelze hodnotit stejně jako neodolné odrůdy. Tam zasažení stonku většinou znamená ztrátu téměř všech plodů i celé rostliny. Pokud se chcete vyhnout i takovému pohledu, lze kombinovat PhR rajčata s postřikem kombinovaným fungicidem, tedy jak kontaktním, tak systémovým.
Od té doby, kdy jsem začal pěstovat PhR odrůdy, spím klidně. 🙂