Jehnědy lísky práší, je čas ošetřit broskvoně proti kadeřavosti

4. 2. 2022

Jehnědy lísky se prodlužují, v koruně ovocného stromu visí suché šedivé plody, větvičky švestky kazí skvrny. Zahrada napovídá, co dělat.

Přelomu noci a dne se říká hodina vlků. Vlci zalézají, psi vylézají. Přelom zimy a jara to má podobně. Plíží se odpočívající zahradou nepovšimnuty, aby jarní rostlině vzaly, co jen půjde. Skryté v zimě udeří na jaře: kadeřavost broskvoně, monilinióza nebo vlnovníci. Co s nimi?

Jenhnědy lísky se prodlužují, bývá čas na první ze dvou postřiků broskvoně proti kadeřavosti

Když kvete líska, je čas na první postřik broskvoně proti kadeřavosti listů

Kadeřavost broskvoní a jehnědy lísky

Všimli jste si na zahradě lísky, že její jehnědy se natahují? Už začínají prášit? Je čas ošetřit broskvoně proti kadeřavosti.

Variant je více, ale vždycky je to měď, co proti kadeřavosti účinkuje. Pročtěte si návod přípravku, jestli nenajdete i jinou možnost pro ošetření. Pokud ne, namíchejte vždy jen to množství jíchy, které uplatníte. Do zásoby se přípravky nemíchají.

Kadeřavost se projeví také na výhonu broskvoně

Kadeřavost broskvoně rok po infekci. Projeví se i na výhonu.

Moniliniózy ovocných dřevin

Byli jste v zahradě a po opadaném listí zůstaly na stromech suché, šedivé plody?
Oklepejte je, seberte a spalte. Tak trochu zabráníte invazi spor moniliniózy v době kvetení peckovin a vlastně i jádrovin.

Monilinióza na višni

Monilinióza na plodech višně. Pokud plůdky na stromě zůstanou, jsou zdrojem nákazy do příštího roku. Choroba se objevuje už při kvetení.

Vlnovníci

Vzpomínáte na to, že jste měli švestky sice ne plesnivé, ale takové nehezké, s korkovými skvrnami na slupce, konce větviček tak nějak skomíraly, listy se kroutily… A na větvičkách vidíte takové divné skvrny i teď? Možná to byl vlnovník, nebo jinak hálčivec višňový. U něj musíte počkat, až se bude rozednívat. Proti němu se ošetřuje v době, když se začínají pupeny hýbat, rašit.

Hálky vlnovníka trnkového

Hálky vlnovníka trnkového lekají pěstitele mnohem více než odcházející vrcholy výhonu napadené hálčivcem

Ale máme tady ještě jednu možnost. Stačí do sadu rozmístit jiného roztoče, který se jmenuje Typhlodromus pyri. Ten, až se namnoží, dokáže si poradit s vlnovníkem. Má ho rád. Ne jako přítele, ale jako kořist, potravu.

Vzpomínáte, že jste měli na listech takovou divnou červenou krupičku? Někde možná i na slupce plodů? To byly následky posátí vlnovníkem trnkovým.

I toho miluje Typhlodromus pyri, i toho dokáže omezit ošetření okolo doby rašení některým ze sirných přípravků. No a protože patří mezi savé a žravé, lze proti němu použít i něco za vegetace. Důležité je číst, co používáme, abychom si nezničili spojence Typhlodoromus pyri. Ten totiž toleruje jen některé přípravky.

Všímejte si v zahradě dalších podobných detailů. Prozradí, co se děje a co udělat. Včas připomeneme další souvislosti.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

8. 11. 2024

Na pěstěný okrasný trávník během zimy raději nešlapeme

Vzhledem k současnému počasí mnohde až v listopadu posečeme trávník naposledy. Tak bude lépe chráněn před plísňovitostí trav. Plísni brání v rozvoji i podzimní hnojení s dostatkem draslíku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x