Na brambory letos zaútočila plíseň

7. 7. 2024

Naší snahou je vypěstovat brambory co nejdříve a také co nejlepší, zdravé. Samozřejmě, že také hledíme na výnos.

Velmi raná a raná brambora stráví na poli mezi osmdesáti a sto dny. V této době potřebuje mít k dispozici velmi solidní zásobu živin. Můžeme kombinovat hnojiva organická a minerální. Pokud máme dost hnojiv organických, můžeme zkusit spolehnout se jen na ně. V kombinaci dáme 5 kg hnoje na 1 m², při orientaci jen na organiku bychom měli dávku zdvojnásobit. Říká se, že brambory v plném růstu přibývají denně 7 q na hektar plochy.

Brambory a obávaná plíseň bramborová

Plíseň bramborová na hlíze

 Co ovlivňuje brambory v růstu

Základní pracovní operací v procesu pěstování brambor je výsadba. Výrazně ovlivňuje výnosy hlíz a určuje počet rostlin na hektar. Při sázení brambor je nutno brát v úvahu půdní a klimatické podmínky, úroveň hnojení a agrotechniky či praktické využití. Hlavně ale speciální požadavky jednotlivých odrůd.

Velmi rané brambory sázíme tehdy, kdy to pole a teplota půdy dovolí, ty nejranější od března, často se i ve velkých plochách zakrývají netkanou textilií. V článku prezentované brambory byly sázeny 8. dubna, vzorky jsou nakopány 29. června. Jsou od vícero firem.

Pokud srovnáme nasazení a velikost brambor, předčí v tomto termínu pozdnější Bella ranější odrůdu Baltic Rose. To, co se zdá divné, má příčinu v tom, že odrůda Baltic Rose, podobně jako Goldmarie nebo Wendy, se doporučují před výsadbou naklíčit či jinak přirychlit, jinak raší a vzchází o něco později než odrůdy jiné. A tak Bella vyskočila ze země možná o dva týdny dříve, má už za sebou nějaké ty dny navíc, proto ta vyšší násada velkých hlíz.

Houbovým chorobám se daří

Letošní rok na více místech přeje rozvoji plísně bramborové. Teplo a občasný déšť ji probouzí ve větší míře než třeba vloni. Na odrůdách je vidět i rozdílná odolnost. Ronja a Manuka jsou napadány pomaleji, ostatní odrůdy podle zapojení porostu více. Tam, kde mohl řádkem po dešti fouknout vítr a osušit rostliny do dvou hodin po dešti, je plísně méně než tam, kde byly rostliny ovlhčené déle.

Když brambory napadne plíseň

Pokud sázíme vlastní sadbu a vloni jsme plíseň neošetřovali přípravky, které kromě natí chrání i hlízy, mohli jsme si ji přinést ze sklepa. Choroba prorůstá stvolem brambory, v napadených listech dozraje, začne produkovat spory, které se šíří do okolí. A začne to. Za dvě hodiny po dešti mohou být napadeny listy, na které spory dopadly. Za několik málo dní zase dozrají spory a plíseň se šíří dál. Plíseň dokáže přezimovat na zbytcích rostlin i v zemi. Proto se nejspíše v dávných dobách nať pálila.

Plíseň může brambory trápit nejen na nati a listech, ale i mladých hlízách

Plíseň bramborová na nati, na starých a mladých listech

Když bramboru zasadíme na pozemek, kde byla plíseň dříve než za čtyři roky, aktivně se na jejím napadení podílejí spory z půdy.

Plíseň nejprve ničí nať a stonky, ale při vhodných podmínkách napadá i hlízy. Když přijde déšť nebo zavlažíme málo napadený porost postřikem dávkou vyšší než 10 mm/m², voda smývá spory do země, kde napadají hlízy. Můžeme mít napadené i velmi rané brambory do té míry, že v zemi začnou hnít. Je na uvážení, jestli ošetřit i porost velmi raných odrůd, aby mu vydržela listová plocha těch potřebných osmdesát dnů, nebo to neudělat a mít výnos i kvalitu jinde, než bychom chtěli. Vzhledem k tomu, že často pěstujeme i velmi rané brambory na uskladnění minimálně do Vánoc, nemusí nám vydržet ze dvou důvodů: jednak kvůli malé sklizni a za druhé kvůli velkým ztrátám při skladování.

Jak brambory chránit

  1. Odrůdy odolnější k plísni, sadba od pěstitelů sadby.
  2. Dodržování odstupu pěstování brambor na jedné ploše minimálně 4 roky.
  3. Umístění porostů dále od plochy, kde byly vloni.
  4. Preventivní opatření, kdy používáme přípravky zvyšující přirozenou odolnost rostlin k houbovým chorobám dostatečně dopředu před infekcí.
  5. Ošetření přípravky řazenými do eko a bio – preventivně, před infekcí. Využití signalizace ÚKZÚZ, na Rostlinolékařském portálu.
  6. Použití konvenčních přípravků, buď cíleně, nebo na „hašení“ výpadku účinnosti preventivních opatření.
  7. V případě napadení ve větší míře vybírat přípravky chránící nejen nať, ale i hlízy!

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Jsou už dlouho resistentní odrůdy brambor proti plísni ..Já mám 2 tyto odrůdy a plíseň se na nich dosud nevyskytla viz. http://www.agrico.nl

Taky jsem si myslel, že máme něco lepšího, odolného. Poslední dva roky čisto, bez ošetřování. Ale letos, v těch přeprškách a bez ohledu na déšť teplém počasí to plíseň zlomila. Je to trochu jiná rasa, napadá rostlinu jinak, nejde jako obyčejně jen na listy, ale bere i stonky. Nebo jestli jich je víc, nevím.

Když se tak dívám na fotky odrůd Baltic Rose a Bella, napadá mě. jestli by šlo mezi nimi najít 10 rozdílů, jsou to zřejmě velmi podobné odrůdy. Ale ta Bella je opravdu větší 🙂

Všiml jsem si toho až když to bylo na webu. Obyčejně dělám dvě fotky od položky a nevím proč jsem udělal Bellu 3x. A vybral obrázek s popiskem Baltic Rose, ale s odrůdou Bella. Ty odrůdy s růžovoučkou slupkou a krásně žlutou dužninou, oválné, padnoucí do ruky při škrábání i loupání, krájení mám moc rád. Letos máme pro srovnání odrůdy Bella, Bellarosa, Baltic Rose.

dobrý den, pane Dvořáku, chci se zeptat na dezinfekci pěstební plochy dusíkatým vápnem. když vykopu brambory, rozhodím dusíkaté vápno, zapravím ho, plochu zaliju a zakryju igelitem a nechám 2-3 týdny působit, dojde k likvidaci spor plísně bramborové? vím, že dojde k poškození mikrobiomu a užitečných živočichů, ale nemám tak velkou plochu, abych brambory točila na místě po 4 letech. děkuji za názor a těším se na vaše další články

Hezké ráno. Podívejte se prosím do otázek a odpovědí. Tam už jsou odpovědi dvě.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
6
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x